jesienny spacer z wózkiem Ziajka
fot. Adobe Stock

Idziemy na spacer (dobrze przygotowani)

Na zimowe i jesienne spacery warto wychodzić już z kilkudniowym noworodkiem. Jeśli nie wieje silny wiatr, a temperatura jest wyższa niż 5 stopni, dziecko może, a nawet powinno pobyć na dworze. Dotleni się, zahartuje i poobserwuje nowy, fascynujący świat.
jesienny spacer z wózkiem Ziajka
fot. Adobe Stock

Podczas jesiennych spacerów dziecko ma okazję poznać i przyzwyczaić się do niższych temperatur, które będą coraz bardziej odczuwalne, ponieważ zbliża się zima. Takie wyjścia na świeże powietrze to też idealny trening odporności dziecka. Poza tym, regularne wypady na dwór sprawiają, że dziecko jest dobrze dotlenione i dzięki temu po prostu lepiej się rozwija.

Co zabrać na jesienny spacer?

Gdy szykujecie się na dwór, w chłodniejsze miesiące zawsze miej przy sobie osłonę na gondolę i budkę – w razie wiatru łatwiej ci będzie osłonić dziecko przed jego niekorzystnym działaniem. Poza tym, warto ze sobą zabrać:

 • pieluszki na zmianę
 • maść pośladkową przeciw odparzeniom
 • wilgotne chusteczki
 • smoczek – jeśli maluch go używa
 • dodatkowy kocyk w razie większego wiatru czy ochłodzenia.

Kiedy wychodzić na dwór z noworodkiem?

Jest kilka prostych zasad, warto się do nich stosować:

 1.  Najlepiej jest spacerować w godzinach popołudniowych, między 12.00 a 14.00. Wówczas temperatura jest optymalna, a słońce – nawet zimą – zazwyczaj świeci najmocniej.
 2. Idealnie, gdy pora spaceru wypada w czasie drzemki dziecka. Sen na świeżym powietrzu intensywnie dotlenia organizm maluszka.
 3. Zacznij od spacerów trwających około kwadransa i – jesienią oraz zimą – wydłużaj je po kilka, kilkanaście minut do godziny, przy dobrej pogodzie nawet do dwóch.

W co ubrać niemowlaka na spacer, gdy jest zimno?

Zdrowy noworodek powinien być wynoszony na powietrze już w pierwszym tygodniu życia, oczywiście jeśli tylko warunki atmosferyczne są sprzyjające (nie jest zbyt zimno, wietrznie, wilgotno). Ubieramy jednak dziecko wyjątkowo starannie, „na cebulkę”. Oznacza to kilka warstw ciuszków, ale zawsze tylko o jedną więcej niż siebie – by dziecka nie przegrzać. Pediatrzy podkreślają, że przegrzany maluch łatwo się poci, a kiedy owieje spoconego wiatr, łatwo o przeziębienie.

Pamiętaj też o posmarowaniu buzi dziecka kremem typu „na każdą pogodę” – ochroni delikatną skórę malucha przed szkodliwym działaniem wiatru, chłodu i wilgoci.

Nie chodź z dzieckiem po sklepach

Taki niby-spacer, polegający na bieganiu od warzywniaka do spożywczego, nie przynosi nic dobrego. Dziecko narażone jest na zmiany temperatury i kontakt z wieloma (nie zawsze zdrowymi) osobami. Podobnie jest z centrami handlowymi – słabo wietrzone, są siedliskiem mnóstwa zarazków i bakterii. Poza tym, wchodzenie i wychodzenie z nich to niepotrzebne i ryzykowne zmiany temperatury dla maluszka, które sprzyjają przegrzewaniu czy infekcjom. Unikajcie ich, wychodząc z małym dzieckiem, jeśli tylko zakupy nie są koniecznością.

Ziajka4


KONKURS!
Gdzie najlepiej spacerować z maluszkiem?
Napisz nam, dokąd najlepiej wychodzić z dzieckiem na spacer, by był on przyjemnością nie tylko dla malucha, ale i rodzica, swoją odpowiedź uzasadnij i wygraj 1 z 10 zestawów pielęgnacyjnych Ziajka
Na zgłoszenia czekamy pod postem konkursowym na FB Mamo to ja w dniach 19-25 listopada 2018 r. 

Ziajka4
 

Zestaw zawiera:

 • Ziajka krem z filtrem SPF 6
 • Ziajka mleczko do ciała
 • Ziajka szampon
 • Ziajka żel do mycia ciała i włosów
 • Ziajka pasta do zębów dla dzieci bez fluoru z ksylitolem
 • Ziajka emulsja wodoodporna dla dzieci SPF 30 

Zobacz także

Popularne tematy