pierwszy wiosenny spacer z noworodkiem
fot. Pantermedia

Majowy spacer z noworodkiem - jak ubrać dziecko

Właśnie wróciłaś ze szpitala z noworodkiem. Za oknem piękna pogoda, żal z niej nie skorzystać. Masz ochotę na spacer? Zobacz, jak się do niego przygotować.
Małgorzata Wódz
pierwszy wiosenny spacer z noworodkiem
fot. Pantermedia
Temperatura na dworze jest taka sama jak w domu, a nawet wyższa? Wcale nie musisz czekać, aż dziecko skończy dwa tygodnie, by zabrać go na spacer. Jeśli tylko masz siły i ochotę, po tygodniu od powrotu ze szpitala możecie wyjść z domu. Staraj się dawkować maluszkowi atrakcje (i sobie też - czujesz jeszcze pewnie poporodowe zmęczenie). Zacznij od kwadransa, stopniowo wydłużając czas przechadzaki. Nie wiesz, jak ubrać maluszka na dwór – oto kilka podpowiedzi, które pomogą rozwiać pierwsze spacerowe wątpliwości.
 

Ile rzeczy powinno mieć na sobie dziecko? 

To zależy od temperatury powietrza. Najlepiej kierować się prostą zasadą: noworodkowi zakładamy tyle samo warstw, ile ma na sobie mama, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie. Ponieważ w ciągu dnia mogą się zdarzać spore wahania temperatur, warto mieć w zapasie dodatkowe ubranko lub kocyk do przykrycia. Zanim wrócicie do domu z popołudniowego spaceru, może was zastać na dworze wieczorny chłód. 
 
Redakcja poleca: Jedziesz z dzieckiem? Te zasady są dla ciebie święte! [WIDEO]
Gdzie jest najbezpieczniejsze miejsce dla dziecka w samochodzie? O czym warto pamiętać, a czego nie powinno się robić podczas podróży z dzieckiem? – radzi ekspert Filip Raszewski, trener doskonalenia techniki jazdy w ŠKODA Auto Szkoła.

W jakich ubrankach noworodkowi będzie wygodnie? 

Wybieraj ubranka, które są: 
  • przewiewne – czyli uszyte z naturalnych materiałów (najlepsza jest czysta bawełna). W takich skóra może oddychać, trudniej w nich o przegrzanie. Odzież ze sztucznych tkanin utrudnia dostęp powietrza, może doprowadzić do powstania na skórze kłopotliwych potówek czy odparzeń. 
  • odpowiedniego rozmiaru – dziecięca garderoba nie tylko nie powinna być ciasna, ale również nazbyt obszerna – gdy materiał pofałduje się na plecach, na skórze mogą zrobić się bolesne odgniecenia, na które dziecko będzie reagować płaczem.  
  • w jasnych kolorach – najlepiej białe. Barwniki, którymi farbuje się materiały, mogą dodatkowo podrażniać wrażliwą skórę noworodka.
     

Kiedy potrzebna jest czapeczka? 

Dawniej cienką bawełnianą czapeczkę obowiązkowo zakładano noworodkowi i na dworze, i w domu. Teraz zalecenia są inne. Dziecko w mieszkaniu nie musi jej nosić, wyjątkowo można zakładać ją jedynie na około pół godziny po kąpieli. Ale na dworze nakrycie głowy maluszkowi, który nie skończył jeszcze czterech tygodni, jest potrzebne. Tylko w gorące dni, gdy dziecko leży w zacisznym miejscu - w wózku z postawioną budką, może mieć gołą głowę
 

Czy przykrywać dziecko, gdy jest ciepło? 

Podczas snu temperatura ciała się obniża, więc noworodkowi przyjemniej będzie pod przykryciem. W ciepłe dni najlepiej sprawdzi się przewiewna narzutka, np. bawełniany, ażurowy kocyk, a podczas upału (czasem zdarza się w maju) - tetrowa lub flanelowa pieluszka. Niektóre dzieci bez względu na pogodę lubią być owinięte w kokonik. Należą do nich noworodki, które mają silny odruch Moro (polega na gwałtownym odrzucaniu i przyciąganiu rąk i nóg do ciała). Owinięcie cienkim materiałem sprawia, że dziecko czuje się bezpieczniej. Gdy na dworze jest gorąco, staraj się nie opatulać go za mocno. 

Jak zorganizować pierwsze wyjście z noworodkiem, gdy pogoda płata psikusa.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy