GRY
 
 

Majowy spacer z noworodkiem - jak ubrać dziecko

Właśnie wróciłaś ze szpitala z noworodkiem. Za oknem piękna pogoda, żal z niej nie skorzystać. Masz ochotę na spacer? Zobacz, jak się do niego przygotować.

pierwszy wiosenny spacer z noworodkiem
fot. Pantermedia
Temperatura na dworze jest taka sama jak w domu, a nawet wyższa? Wcale nie musisz czekać, aż dziecko skończy dwa tygodnie, by zabrać go na spacer. Jeśli tylko masz siły i ochotę, po tygodniu od powrotu ze szpitala możecie wyjść z domu. Staraj się dawkować maluszkowi atrakcje (i sobie też - czujesz jeszcze pewnie poporodowe zmęczenie). Zacznij od kwadransa, stopniowo wydłużając czas przechadzaki. Nie wiesz, jak ubrać maluszka na dwór – oto kilka podpowiedzi, które pomogą rozwiać pierwsze spacerowe wątpliwości.
 

Ile rzeczy powinno mieć na sobie dziecko? 

To zależy od temperatury powietrza. Najlepiej kierować się prostą zasadą: noworodkowi zakładamy tyle samo warstw, ile ma na sobie mama, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie. Ponieważ w ciągu dnia mogą się zdarzać spore wahania temperatur, warto mieć w zapasie dodatkowe ubranko lub kocyk do przykrycia. Zanim wrócicie do domu z popołudniowego spaceru, może was zastać na dworze wieczorny chłód. 
 
Redakcja poleca: Burza w podróży: jak się zachować podczas burzy? [WIDEO]
Co roku od pioruna ginie w Polsce kilkadziesiąt osób! Można się jednak przed burzą ochronić, nawet jeśli zaskoczy was podczas jazdy samochodem albo na spacerze.

W jakich ubrankach noworodkowi będzie wygodnie? 

Wybieraj ubranka, które są: 
  • przewiewne – czyli uszyte z naturalnych materiałów (najlepsza jest czysta bawełna). W takich skóra może oddychać, trudniej w nich o przegrzanie. Odzież ze sztucznych tkanin utrudnia dostęp powietrza, może doprowadzić do powstania na skórze kłopotliwych potówek czy odparzeń. 
  • odpowiedniego rozmiaru – dziecięca garderoba nie tylko nie powinna być ciasna, ale również nazbyt obszerna – gdy materiał pofałduje się na plecach, na skórze mogą zrobić się bolesne odgniecenia, na które dziecko będzie reagować płaczem.  
  • w jasnych kolorach – najlepiej białe. Barwniki, którymi farbuje się materiały, mogą dodatkowo podrażniać wrażliwą skórę noworodka.
     

Kiedy potrzebna jest czapeczka? 

Dawniej cienką bawełnianą czapeczkę obowiązkowo zakładano noworodkowi i na dworze, i w domu. Teraz zalecenia są inne. Dziecko w mieszkaniu nie musi jej nosić, wyjątkowo można zakładać ją jedynie na około pół godziny po kąpieli. Ale na dworze nakrycie głowy jest potrzebne, by osłonić uszy przed ewentualnym wiatrem. Tylko w gorące, bezwietrzne dni, gdy dziecko leży w zacisznym miejscu - w wózku z postawioną budką, może mieć gołą głowę
 

Czy przykrywać dziecko, gdy jest ciepło? 

Podczas snu temperatura ciała się obniża, więc noworodkowi przyjemniej będzie pod przykryciem. W ciepłe dni najlepiej sprawdzi się przewiewna narzutka, np. bawełniany, ażurowy kocyk, a podczas upału (czasem zdarza się w maju) - tetrowa lub flanelowa pieluszka. Niektóre dzieci bez względu na pogodę lubią być owinięte w kokonik. Należą do nich noworodki, które mają silny odruch Moro (polega na gwałtownym odrzucaniu i przyciąganiu rąk i nóg do ciała). Owinięcie cienkim materiałem sprawia, że dziecko czuje się bezpieczniej. Gdy na dworze jest gorąco, staraj się nie opatulać go za mocno. 

Jak zorganizować pierwsze wyjście z noworodkiem, gdy pogoda płata psikusa.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!