jak ubrać dziecko na spacer
fot. Adobe Stock

Jak ubrać dziecko na spacer: jak ubierać na dwór noworodka i niemowlę?

Wielu młodych rodziców nie wie, jak ubrać dziecko na spacer, by nie zmarzło ani się nie przegrzało. To nic złego, każdy musi sam nauczyć się ubierania noworodka i niemowlaka na dwór. Latem to szczególnie trudne, bo często wydaje nam się, że nawet podczas upału dziecko może przewiać. Czy niemowlę zawsze potrzebuje czapki i kocyka na spacer? I czy starszemu dziecku trzeba zakładać na dwór dodatkową warstwę ubrania?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
fot. Adobe Stock
Gdy temperatura za oknem się waha, zastanawiasz się, jak ubrać dziecko na spacer. Pewnie znasz ogólne zasady ubierania dziecka na dwór, ale i tak przed pierwszym spacerem masz prawo mieć wątpliwości. To bardzo ważne, by dopasować ubranie do pogody, i nie przegrzać ani nie przeziębić maluszka. Ubieranie noworodka i niemowlaka na spacer to sztuka, której trzeba się nauczyć.

Jak ubrać dziecko na spacer? 

Ubranie dziecka na spacer zależy od temperatury powietrza. Najlepiej kierować się prostą zasadą: noworodkowi i niemowlakowi zakładamy tyle samo warstw, ile ma na sobie mama, plus jedną dodatkową, czyli przykrycie. Pamiętaj o tym, bo u małych dzieci łatwiej o zaburzenia termoregulacji. Zasada powinna obowiązywać niezależnie od pory roku, zarówno w lecie, jak i zimą.
Uwaga! Ponieważ wiosną i latem w ciągu dnia mogą się zdarzać spore wahania temperatur, warto mieć w zapasie dodatkowe ubranko lub kocyk do przykrycia. To ważne: zanim wrócicie do domu z popołudniowego spaceru, może was zastać na dworze wieczorny chłód. 

W co ubrać dziecko na spacer? 

Nadal masz wątpliwości, jak ubierać niemowlę na spacer? Na początek naszykuj ubranka, które sprawdzą się w każdej temperaturze:
  • Przewiewne – czyli uszyte z naturalnych materiałów (najlepsza jest czysta bawełna). W takich ubraniach skóra może oddychać, trudniej w nich o przegrzanie. Odzież ze sztucznych tkanin utrudnia dostęp powietrza, może doprowadzić do powstania na skórze kłopotliwych potówek czy odparzeń. 
  • W odpowiednim rozmiarze. Dziecięca garderoba nie tylko nie powinna być ciasna, ale również nazbyt obszerna – gdy materiał pofałduje się na plecach, na skórze mogą zrobić się bolesne odgniecenia, na które dziecko będzie reagować płaczem.  
  • W jasnych kolorach – najlepiej białe. Barwniki, którymi farbuje się materiały, mogą dodatkowo podrażniać wrażliwą skórę noworodka.

Jak ubrać noworodka na spacer?

Wiosną i latem, gdy temperatury są średnie i wysokie, noworodkowi na spacer wystarczy założyć bawełniane body z długim lub krótkim rękawem, ewentualnie pajacyk. Na wszelki wypadek zabierz ze sobą na dwór sweterek lub kaftanik. Koniecznie miej w wózku coś do przykrycia dla noworodka – tetrową pieluszkę albo ażurowy kocyk. W duży upał zrezygnuj jednak z przykrywania dziecka.
Czy noworodkowi na dworze potrzebna jest czapeczka? Dawniej cienką bawełnianą czapeczkę obowiązkowo zakładano noworodkowi i na dworze, i w domu. Teraz zalecenia są inne. Dziecko w mieszkaniu nie musi jej nosić, wyjątkowo można zakładać czapkę jedynie na około pół godziny po kąpieli. Ale na dworze nakrycie głowy dla noworodka jest potrzebne. Tylko w gorące dni, gdy dziecko leży w zacisznym miejscu – w wózku z postawioną budką, może mieć gołą głowę.

 

Zimą, gdy temperatura oscyluje wokół zera lub gdy jest mróz, na spacer ubierz noworodka w bawełniane body z długim rękawem, ciepły pajacyk (może być też sweterek i spodnie) i kombinezon (bez futrzanych obszyć, za to ze wbudowanymi rękawiczkami i stópkami). Tak przygotowanego maluszka ułóż w wózku w ocieplanym, wodoodpornym śpiworku. Konieczna będzie gruba czapka. Dno wózka wyłóż ciepłym kocem.

Jak ubrać niemowlę na spacer?

W ubieraniu niemowlaka na dwór kieruj się podobnymi zasadami, co w przypadku noworodka. Niemowlę większość czasu spędza, leżąc w wózku, potrzebna będzie zatem dodatkowa warstwa ubrania lub przykrycie. Ciepłą wiosną i latem załóż dziecku bawełniane body, pajacyk lub bluzę i czapeczkę (przy temperaturze poniżej 15°C). W czasie upałów zrezygnuj z dodatkowego okrycia i bluzy.

Zimą i jesienią, poza ciepłym pajacykiem, nie zapomnij o wiatroszczelnym kombinezonie dla niemowlaka (nie może być za mały!), podwójnych skarpetkach i zabezpieczeniu wózka przed wilgocią.

Czy przykrywać dziecko na spacerze, gdy jest ciepło? 

Podczas snu temperatura ciała się obniża, więc noworodkowi lub niemowlęciu przyjemniej będzie pod przykryciem. W ciepłe dni najlepiej sprawdzi się przewiewna narzutka, np. bawełniany, ażurowy kocyk, a podczas upału – tetrowa lub flanelowa pieluszka.
Niektóre dzieci bez względu na pogodę lubią być owinięte w kokonik. Należą do nich noworodki, które mają silny odruch Moro (polega na gwałtownym odrzucaniu i przyciąganiu rąk i nóg do ciała). Owinięcie cienkim materiałem sprawia, że dziecko czuje się bezpieczniej. Uwaga, gdy na dworze jest gorąco, staraj się nie opatulać dziecka za mocno albo całkiem zrezygnuj z przykrycia.

Jak ubrać starsze dziecko na spacer?

Starsze dziecko, które podczas spaceru chodzi i się bawi, ubierz podobnie jak siebie. Na wiosnę i lato wybierz bawełnianą koszulkę lub sukienkę, spodenki lub legginsy, bluzę lub sweter. Nie zapomnij o ochronie głowy przed słońcem! W chłodniejsze miesiące niezbędna będzie wodoodporna kurtka, ciepła czapka i nieprzemakalne buty. 

Uwaga! Jeśli kilkuletnie dziecko biega i aktywnie spędza czas na dworze, załóż mu jedną warstwę ubrania mniej, niż sama masz na sobie (dotyczy to tak ciepłych, jak i zimnych miesięcy).
Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy