filmik jak uciec porywaczowi
fot. Adobe Stock

Jak uciec z auta porywacza? To nagranie musi zobaczyć każdy rodzic!

Użytkownik TikToka, Polak, nagrał film pokazujący, jak dziecko może uciec z samochodu porywacza. Widać na nim mężczyznę, który wciąga do samochodu dziewczynkę. Zanim on sam zdąży do niego wsiąść, dziewczynka ucieka. Jednak jak się okazuje, aby dziecko mogło to zrobić, musi o czymś wiedzieć.
Ewa Janczak-Cwil
filmik jak uciec porywaczowi
fot. Adobe Stock
Co roku w Polsce na listę zaginionych trafia ponad 7 tysięcy małoletnich. Ok. 8 proc. to dzieci w wieku do 7 lat, a ok. 18 proc. stanowią dzieci od 7 do 13 roku życia. Jedną z przyczyn zaginięcia może być porwanie. Pokaż dziecku ten film, by wiedziało, jak uciec porywaczowi!

Z tyłu do przodu i w nogi!

Film został zainscenizowany. W rzeczywistości występują w nim dziadek i jego wnuczka. Dziecko zostaje wepchnięte na tylną kanapę samochodu. Dziewczynka błyskawicznie przedostaje się na przód samochodu i ucieka z niego przednimi drzwiami. Dlaczego?

W takiej sytuacji najprawdopodobniej porywacz zablokuje tylne drzwi z obu stron, aby dziecko nie mogło ich otworzyć od środka. Jedyną drogą ucieczki mogą być wtedy przednie drzwi, które nie mają rodzicielskiej blokady. Dziewczynka przechodzi więc na przód auta i ucieka drzwiami z przeciwnej strony niż ta, po której schwytał ją „porywacz”.
 
@strongkidsuk

##samoobrona ##bezpieczeństwo

♬ dźwięk oryginalny - Strong Kids UK
 

To nagranie musi zobaczyć każde dziecko!

Filmik kończy się wypowiedzią dziadka, który tłumaczy, aby przeszkolić dziecko zawczasu. Powinno ono nauczyć się jak najszybciej przechodzić na przód auta, otwierać przednie drzwi i uciekać. Drzwi muszą zostać otwarte, a dziecko powinno jak najszybciej odbiec wzdłuż samochodu.

Film został nagrany najprawdopodobniej w Wielkiej Brytanii, gdyż widoczne na nim auto ma kierownicę po prawej stronie. Nie ma to jednak większego znaczenia. Koniecznie przetrenujcie z dzieckiem ten sposób wydostawania się z auta. Od siebie możemy jeszcze dodać, że odbiegając, dziecko może zacząć krzyczeć. Krzyk zwraca uwagę osób postronnych i jeśli w takiej sytuacji ktokolwiek będzie w pobliżu, porywacz nie odważy się gonić dziecka, bo z pewnością nie pozostałby już niezauważony.

Zobacz też: Child Alert ratuje porwane dzieci. Jest w Polsce, ale...

Więcej cennych materiałów

Mężczyzna występujący w filmiku prowadzi na TikToku profil Strong Kids UK, na którym zamieszcza filmy z informacjami, jak nauczyć dziecko chronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Naprawdę warto je obejrzeć, a później usiąść do nich z dzieckiem lub przekazać tę wiedzę swoim pociechom. Nigdy nie wiadomo, czy kiedyś im się nie przyda i nie uratuje im życia.

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Wybieramy kask rowerowy dla dziecka (video)
Sprawdź, czym się kierować kupując kask rowerowy dla dziecka. Jakie cechy powinien posiadać dobry kask dla dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy