Jak uczyć malucha dzielenia się i empatii? [Wideo]

Empatia, czyli zdolność wczuwania się w cudze emocje, ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie w społeczeństwie. To, czy dziecko potrafi się dzielić oraz rozumieć potrzeby innych zależy od tego, jak bardzo jest wrażliwe na uczucia drugiej osoby. Istnieją sposoby, które mogą go tego nauczyć. Zobacz film!

Przez pierwsze dwa lata życia maluszki nie rozumieją jeszcze, że inne osoby także mają swoje uczucia i potrzeby. Trzylatki natomiast potrafią już wyciągać wnioski z obserwowanych sytuacji, dlatego najlepszym sposobem na naukę empatii jest przebywanie w gronie rówieśników. Jeśli nasza pociecha nie będzie miała kontaktu z innymi dziećmi, jej dalszy rozwój społeczny może być bardzo utrudniony. 

Jak nauczyć dziecko rozumieć innych?

"Rozwój społeczny powinien dać nam odkrycie, że z innymi możemy więcej. Gdy działamy w grupie osiągamy takie cele, które dla pojedynczej osoby są nie do zrealizowania" - mówi dr Aleksandra Piotrowska, psycholog. Dziecko może rozwijać zdolności empatyczne np. opiekując się swoim pupilem lub oglądając wartościowe bajki na Mini Mini+, takie jak np. "Mali odkrywcy", w której grupka przyjaciół wspólnie odkrywa reguły rządzące światem.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat uczenia dziecka empatii? Obejrzyj nasze wideo!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Bezpieczne lato z dzieckiem