
Ta piosenka doprowadza do szału, ale czy wiesz, że może uratować życie!
Pierwsza pomoc
W teorii każdy z nas wie, że trzeba udzielić pierwszej pomocy. Gdy dobrze się nad tym zastanowić wielu z nas nie ma pojęcia, gdzie ma apteczkę, a także nie pamięta, jak wygląda bezpieczna pozycja, co zrobić, gdy dziecko złamie nogę lub jak udzielić pierwszej pomocy po parzeniu. Każdy z nas w szczególności, jeśli jest rodzicem powinien, co jakiś czas odświeżyć pamięć.Jak udzielić pierwszej pomocy?
1. Nie podnoś dziecka – najlepiej je położyć na płaskiej powierzchni, na boku albo, jeśli to jeszcze niemowlę, na brzuszku. Możesz też wziąć je na ręce, tak główka była nieco niżej niż reszta ciała.
2. Sprawdź, czy oddycha - przyłóż ucho do ust dziecka i jednocześnie obserwuj jego klatkę piersiową. Jeżeli nie słyszysz oddechu ani nie czujesz bicia serca u dziecka, nie wpadaj w panikę. Teraz wiele będzie zależało od twojego opanowania.
3. Głośno wołaj o pomoc - jeżeli nie ma nikogo w pobliżu, jak najszybciej zadzwoń pod numer 112. [content:1_3759,8_450,8_463,8_459:ECVideo] 4. Wykonaj masaż serca - złóż dłonie jedna na drugiej (u niemowlęcia dwa palce) na mostku dziecka, mniej więcej centymetr poniżej linii brodawek piersi. Uciskaj klatkę piersiową 30 razy niezbyt mocno, ale i nie za lekko: mniej więcej na głębokość dwóch cm (u dorosłego robi się to na głębokość 5 cm). Podczas masażu nie odrywaj rąk od klatki piersiowej i nie zmieniaj ułożenia dłoni.
5. Spróbuj metody usta-usta - po trzydziestu uciśnięciach delikatnie odchyl główkę dziecka do tyłu i dwa razy wdmuchnij w usta i nosa powietrze (nie za dużo – płuca dziecka mają objętość mniej więcej kieliszka).
6. Nie zaprzestawaj akcji - po dwóch wydechach usta-usta wróć do masażu klatki piersiowej. Po 30 uciśnięciach znowu wdmuchnij powietrze w usta. Całą akcję wykonuj w kółko aż do przyjazdu karetki pogotowia albo odzyskania przytomności omdlałego.
Playlista do resuscytacji
Największym wyzwaniem i obawą osoby udzielającej pierwszej pomocy jest właściwa resuscytacja. Masaż serca najlepiej wykonywać w rytm 110-120 uderzeń na minutę. Jeżeli będziemy robić to za wolno albo za szybko, masaż nie będzie prawidłowy. Gdy nerwy biorą górę, warto ułatwić sobie zadanie i zacząć śpiewać. To nie żart. Idealnym utworem, który ci pomoże, jest właśnie piosenka Baby Shark.Okazuje się, że takich hitów, które pomogą w utrzymaniu właściwego rytmu uciskania nie brakuje! Lekarze ze szpitala New York-Presbyterian z Nowego Jorku stworzyli na Spotify playlistę. "Songs To Do CPR To" (Piosenki do robienia resuscytacji krążeniowo-oddechowej). Znalazło się na niej aż 47 utworów, z których wszystkie mają tempo od 100 do 120 uderzeń na minutę. Na listę trafiły między innymi "Another Brick In The Wall, Pt. 2" Pink Floyd, "Sweet Home Alabama" Lynyrd Skynyrd, "Five To One" The Doors, "You Can’t Hurry Love" Phila Collinsa, "Hard To Handle” The Black Crowes, "Crazy In Love" Beyonce, "Hips Don't Lie" Shakira, "Rock Your Body" Justin Timebrlake czy nawet "Dancing Queen" Abby i wiele innych. Pomysł resuscytacji w rytm muzyki nie jest niczym nowym, British Heart Foundation poleca od lat Bee Gees "Stayin' Alive". Polscy ratownicy polecają także "A wszystko to, bo ciebie kocham" zespołu Ich troje. Utrzymanie stałego tempa w jej trakcie jest bardzo ważne – może ono o połowę zwiększyć szansę na uratowanie osoby, która doświadczyła nagłego zatrzymania krążenia. Masaż w rytm muzyki ma jeszcze jedną zaletę: pomaga opanować nerwy!
Zobacz także: