Resuscytacja w rytm muzyki
fot. youtube.com/screen

Ta piosenka doprowadza do szału, ale czy wiesz, że może uratować życie!

Nawet jeśli ta piosenka bardzo cię męczy, warto pozwolić dziecku na jej słuchanie. Okazuje się, że ten hit ma idealne tempo do przeprowadzenia prawidłowej resuscytacji.
Dominika Bielas
Resuscytacja w rytm muzyki
fot. youtube.com/screen
Jeśli twoje dziecko jej jeszcze nie zna wesołej piosenki Baby Shark, puść ją raz, a już nie będziesz mógł się opędzić od tej melodii. Prosty tekst sprawia, że każdy maluch nieustannie ją nuci. To ten typ piosenki, który wbija się tak mocno w głowę, że niepostrzeżenie zaczynasz ją nudzić choćby przy myciu zębów i nie możesz się jej pozbyć przez cały dzień. Jak sobie z tym poradzić? Nuć ją dalej, bo choć jest to bardzo meczące, to może pomóc uratować życie.

Pierwsza pomoc 

W teorii każdy z nas wie, że trzeba udzielić pierwszej pomocy. Gdy dobrze się nad tym zastanowić wielu z nas nie ma pojęcia, gdzie ma apteczkę, a także nie pamięta, jak wygląda bezpieczna pozycja, co zrobić, gdy dziecko złamie nogę lub jak udzielić pierwszej pomocy po parzeniu. Każdy z nas w szczególności, jeśli jest rodzicem powinien, co jakiś czas odświeżyć pamięć.
 
Warto takich rzeczy uczyć również od małego nasze dziecko. Najlepiej podczas zabawy. Organizowane są specjalne kursy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Koniecznie sprawdź, czy w twojej okolicy np. w waszym przedszkolu nie będzie takiego kursu lub zaproponuj jego organizację. Na pewno znajdą się chętni rodzice. Pamiętaj że, nawet jeśli nie masz ukończonego kursu pierwszej pomocy, powinnaś próbować pomóc poszkodowanemu, który stracił przytomność albo oddech.

Jak udzielić pierwszej pomocy?
1. Nie podnoś dziecka – najlepiej je położyć na płaskiej powierzchni, na boku albo, jeśli to jeszcze niemowlę, na brzuszku. Możesz też wziąć je na ręce, tak główka była nieco niżej niż reszta ciała.
2. Sprawdź, czy oddycha - przyłóż ucho do ust dziecka i jednocześnie obserwuj jego klatkę piersiową. Jeżeli nie słyszysz oddechu ani nie czujesz bicia serca u dziecka, nie wpadaj w panikę. Teraz wiele będzie zależało od twojego opanowania.
3. Głośno wołaj o pomoc - jeżeli nie ma nikogo w pobliżu, jak najszybciej zadzwoń pod numer 112. [content:1_3759,8_450,8_463,8_459:ECVideo] 4. Wykonaj masaż serca - złóż dłonie jedna na drugiej (u niemowlęcia dwa palce) na mostku dziecka, mniej więcej centymetr poniżej linii brodawek piersi. Uciskaj klatkę piersiową 30 razy niezbyt mocno, ale i nie za lekko: mniej więcej na głębokość dwóch cm (u dorosłego robi się to na głębokość 5 cm). Podczas masażu nie odrywaj rąk od klatki piersiowej i nie zmieniaj ułożenia dłoni.
5. Spróbuj metody usta-usta - po trzydziestu uciśnięciach delikatnie odchyl główkę dziecka do tyłu i dwa razy wdmuchnij w usta i nosa powietrze (nie za dużo – płuca dziecka mają objętość mniej więcej kieliszka).
6. Nie zaprzestawaj akcji - po dwóch wydechach usta-usta wróć do masażu klatki piersiowej. Po 30 uciśnięciach znowu wdmuchnij powietrze w usta. Całą akcję wykonuj w kółko aż do przyjazdu karetki pogotowia albo odzyskania przytomności omdlałego.
Redakcja poleca: Resuscytacja dziecka – jak powinno wyglądać RKO u dziecka?
Zasady resuscytacji dziecka powinny być znane wszystkim rodzicom i opiekunom niemowląt, ponieważ wiedza z tego zakresu może przyczynić się do uratowania życia lub zdrowia. Sprawdź, jak krok po kroku przeprowadzić resuscytację u dziecka.

Playlista do resuscytacji

Największym wyzwaniem i obawą osoby udzielającej pierwszej pomocy jest właściwa resuscytacja. Masaż serca najlepiej wykonywać w rytm 110-120 uderzeń na minutę. Jeżeli będziemy robić to za wolno albo za szybko, masaż nie będzie prawidłowy. Gdy nerwy biorą górę, warto ułatwić sobie zadanie i zacząć śpiewać. To nie żart. Idealnym utworem, który ci pomoże, jest właśnie piosenka Baby Shark.

Okazuje się, że takich hitów, które pomogą w utrzymaniu właściwego rytmu uciskania nie brakuje! Lekarze ze szpitala New York-Presbyterian z Nowego Jorku stworzyli na Spotify playlistę. "Songs To Do CPR To" (Piosenki do robienia resuscytacji krążeniowo-oddechowej). Znalazło się na niej aż 47 utworów, z których wszystkie mają tempo od 100 do 120 uderzeń na minutę. Na listę trafiły między innymi "Another Brick In The Wall, Pt. 2" Pink Floyd, "Sweet Home Alabama" Lynyrd Skynyrd, "Five To One" The Doors, "You Can’t Hurry Love" Phila Collinsa, "Hard To Handle” The Black Crowes, "Crazy In Love" Beyonce, "Hips Don't Lie" Shakira, "Rock Your Body" Justin Timebrlake czy nawet "Dancing Queen" Abby i wiele innych. Pomysł resuscytacji w rytm muzyki nie jest niczym nowym, British Heart Foundation poleca od lat Bee Gees "Stayin' Alive". Polscy ratownicy polecają także "A wszystko to, bo ciebie kocham" zespołu Ich troje. Utrzymanie stałego tempa w jej trakcie jest bardzo ważne – może ono o połowę zwiększyć szansę na uratowanie osoby, która doświadczyła nagłego zatrzymania krążenia. Masaż w rytm muzyki ma jeszcze jedną zaletę: pomaga opanować nerwy!

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy