fot. Edipresse

Jak uniknąć nacięcia krocza?

Dobrym sposobem na to, by uniknąć nacinania krocza podczas porodu jest systematyczny masaż miejsc intymnych. Możesz zrobić go sama lub poprosić o pomoc partnera. Może nawet lepsza będzie ta druga opcja ;-)
Joanna Karwat
fot. Edipresse
To twoja pierwsza ciąża i bardzo boisz się bólu i nacinania krocza? Postaraj się temu zapobiec. Delikatny i systematyczny masaż pomaga rozciągnąć i uelastycznić krocze pierworódek. Minimalizuje też uczucie "szczypania" przy wychodzeniu główki dziecka podczas porodu. Eksperci twierdzą, że dzięki masażowi krocza często udaje się uniknąć jego nacięcia lub pęknięcia.
 

Przygotuj się do masażu krocza

Najpierw starannie umyj ręce wodą z mydłem (najlepiej tym do higieny intymnej) i sprawdź, czy masz obcięte paznokcie. Jeśli są nierówne, lub masz wokół nich "zadziorki" – wygładź je pilniczkiem. Posmaruj dłonie olejkiem do masażu krocza lub żelem intymnym. 
 
Redakcja poleca: Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia – film
Jeśli wciąż masz wątpliwości czy szkoła rodzenia jest ci potrzebna, ten film jest dla ciebie. O za i przeciw mówi nasz psycholog Adriana Klos.

Wykonaj masaż krocza

Delikatnie wsuń oba kciuki do pochwy (najpierw jeden, potem drugi). Uciśnij ją lekko w dół (w kierunku odbytu), po czym przesuwaj palce najpierw w dół, a potem w górę – ku bokom krocza. Rób tak codziennie w ostatnich kilku tygodniach ciąży. Masaż powinien trwać minimum pięć minut. Pamiętaj, nie chodzi o to, by mocno rozciągać skórę, rzecz w tym, by stała się bardziej elastyczna i lepiej ukrwiona.
 

Zrezygnuj z masażu krocza

Jeśli urodziłaś już jedno lub dwoje dzieci, masaż krocza nie będzie potrzebny. Co więcej – prawdopodobnie dodatkowe naciąganie skóry nie byłoby dla ciebie dobre. 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy