GRY
 
 

Sprawdź, jak uniknąć zrostów po cesarce

Boisz się, że po cesarskim cięciu będziesz mieć zrosty? Przeczytaj, co można zrobić, żeby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

Jak uniknąć zrostów po cesarce?
fot. Fotolia
Zrostom po cesarce nie możesz zapobiec sama, wszystko leży w rękach lekarzy (dosłownie!). Zrosty pooperacyjne powstają na wskutek nieprawidłowego gojenia rany, kiedy zrastają się tkanki zdrowe i uszkodzone, łącząc się ze sobą. Jeśli boisz się zrostów po cesarskim cięciu, powiedz o swoich obawach lekarzowi, który ma wykonać zabieg. Pewne działania podczas wykonywania zabiegu cesarskiego cięcia mogą zmniejszyć ryzyko powstania zrostów po cesarce.

Jak uniknąć zrostów po cesarce?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zrostów po cesarce, zaleca się:
  • używanie syntetycznych szwów (powodują mniejszy odczyn tkankowy)
  • szybkie zamknięcie jamy otrzewnej po zabiegu (zapobiega to jej wysychaniu)
  • zminimalizowanie obszaru niedokrwienia
  • ostrożne obchodzenie się z tkankami wokół cięcia
  • specjalne preparaty (np. z kwasem hialuronowym) oddzielające od siebie tkanki w okresie gojenia (nie używa się ich standardowo, są płatne)
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Jak dbać o ranę po cesarskim cięciu?

Ważne jest także, żebyś w okresie rekonwalescencji zachowała ostrożność i odpowiednio dbała o gojącą się ranę. Odpoczywaj, unikaj męczących aktywności, nie podnoś ciężkich przedmiotów i używaj środków ułatwiających gojenie, przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Zobacz też:

Ocena (1 ocena)

4.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak leczyć się w ciąży

Przygotowania do porodu