stópka dziecka i rodzic w domu
fot. Materiały prasowe Wendre

Mały alergik w domu - o czym musisz pamiętać?

Jak urządzić pokój i jakie zasady powinny panować w domu, w którym jest dziecko uczulone na roztocza kurzu domowego? Zmiany w pokoju dziecka to pierwszy krok w walce z alergenem. Jak przygotować pokój malucha, by wyeliminować jak największą ilość bakterii z otoczenia?
Weronika Zagojska
stópka dziecka i rodzic w domu
fot. Materiały prasowe Wendre
Roztocza kurzu domowego to obecnie najczęściej spotykany alergen wziewny. Stosując się do kilku porad, można zdecydowanie obniżyć stężenie alergenu. Jak to zrobić? Przeczytaj porady specjalistów.

Jak pozbyć się roztoczy kurzu z łóżka i pościeli?

– Miejscem, od którego należy rozpocząć poważne porządki jest łóżko. Wilgoć i ciepło to idealne środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii – tłumaczy Beata Przybylak, ekspert marki Wendre.
– Najlepszą metodą na wyeliminowanie alergenu z łóżka jest zmiana pościeli na antybakteryjną, regularne wietrzenie i pranie (przynajmniej raz w miesiącu!) zarówno poszewek, jak i samej pościeli – dodaje ekspert. – Zwróć uwagę na to, czy pościel, którą wybierasz dla małego alergika posiada certyfikat OEKO-TEX® Standard 100. To oznaczenie świadczy o przebadaniu tekstyliów pod kątem ponad 100 czynników szczególnie ważnych dla zdrowia. Certyfikat potwierdza, że produkt nim oznaczony nie posiada w składzie substancji szkodliwych dla zdrowia – informuje Beata Przybylak.
Redakcja poleca: Co pyli w czerwcu 2020? Lista traw, zbóż i innych alergizujących roślin [WIDEO]
Czerwiec jest miesiącem, w którym pylą przede wszystkim trawy oraz pokrzywa, szczaw czy komosa. Alergia na pyłki jest szczególnie uciążliwa i może zepsuć niejeden wiosenny spacer. Jeśli twoje dziecko ma wodnisty katar, suchy kaszel i swędzą je oczy, to mogą być objawy alergii wziewnej. Sprawdź, co pyli w czerwcu i nie daj się zaskoczyć!

Czy trzeba zrezygnować z zasłon, firan, dywanów?

Zasłony, firanki i dywany nadzwyczaj szybko gromadzą kurz. Nie jest on widoczny od razu, dlatego tym trudniej zdać sobie sprawę ze skali problemu. Urządzając pokój alergika, zaleca się wykluczenie grubych tkanin, takich jak ciężkie aksamitne zasłony, czy dywany z długim włosiem. Znakomitym zamiennikiem jest zastosowanie rolet lub żaluzji międzyokiennych. W miejsce grubego dywanu - wybierz mniejszy bawełniany chodnik, który bez problemu zmieścisz w pralce i wypierzesz w temperaturze 60 stopni Celsjusza.

Czy pluszowe zabawki są bezpieczne?

Niestety pluszowe misie nie są sprzymierzeńcami małych alergików i nie potrafią walczyć z podstępnymi drobnoustrojami. Uczulenie dziecka nie oznacza jednak, że będzie się ono mogło bawić jedynie klockami. – Jeżeli chcesz kupić pluszowego misia, wybierz takiego, którego będzie można wyprać w temperaturze pozwalającej zneutralizować roztocze lub takiego, który zmieści się w zamrażalniku. Zabawki, jak i książki najlepiej przechowywać w zamknięciu, dzięki temu unikną całodziennego zbierania kurzu – radzi Beata Przybylak.

Jak często i czym sprzątać, by pozbyć się roztoczy?

Sprzątanie pokoju powinno odbywać się przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Wybierz odkurzacz wodny lub zawierający filtr HEPA dla alergików. Ogranicz ilość mebli w pokoju, a do wycierania kurzu z parapetu czy półek używaj specjalnych ściereczek lub zwykłych nawilżonych płynem antystatycznym. To zmniejszy osiadanie kurzu na meblach. Podczas odkurzania i mycia podłóg dziecko nie powinno przebywać w pokoju.

Zobacz też: Mopy parowe - przegląd nowości rynkowych

Mop to kolejne siedlisko bakterii, dlatego lepiej zastąpić go ścierką, którą potem wrzucisz do prania. Do pielęgnacji używaj preparatów na bazie naturalnych składników, nie należy stosować silnych detergentów, które dodatkowo mogą podrażnić układ oddechowy młodego alergika.
– Roztocza wymierają w temperaturze 55 stopni Celsjusza, dlatego tak istotne jest częste pranie, lub - jeśli oznaczenia dotyczące sposobu prania na to nie pozwalają - wymrażanie ubrań, pościeli czy zabawek w temperaturze minimum -15 stopni – informuje Beata Przybylak.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy