pokój dla dziecka, pokój niemowlaka, wystrój wnętrza
fot. Fotolia

Pokój dla malucha - jak go urządzić?

Na różowo, niebiesko, a może w zupełnie innym kolorze? Kołyska czy łóżeczko? Jeśli nadal nie wiesz, jak urządzić pokój dla dziecka, przeczytaj o najnowszych trendach w wystroju wnętrz wnętrz.
pokój dla dziecka, pokój niemowlaka, wystrój wnętrza
fot. Fotolia
Choć różowo-niebieski podział świata wśród trendsetterów dawno odszedł do lamusa, urządzający pokój dziecka rodzice wciąż stają przed niejednym trudnym dylematem dotyczącym wystroju i funkcjonalności przestrzeni dla malucha. Aranżując to wnętrze, warto pamiętać, że dzieci szybko rosną, a ich gusta i preferencje zmieniają się znacznie częściej niż nasze. Z bogatą ofertą producentów wyposażenia i tekstyliów do pokoi dziecięcych będzie można zapoznać się podczas Targów Kid’s Biz Fair, które odbędą się w warszawskim EXPO XXI w dniach 26-27 sierpnia.

Oferta producentów mebli i dekoracji do pokojów dziecięcych jest tak rozległa i różnorodna, że z pewnością każdy rodzic i maluch znajdzie coś, co zaspokoi jego potrzeby. Wybierając wyposażenie warto jednak pamiętać, że prawdopodobnie żadne inne pomieszczenie w domu nie będzie ulegało tak częstym zmianom aranżacji, jak pokój dziecka. Rozsądnie jest zatem postawić na dobrą jakość i klasyczne wzornictwo mebli, szaleństwa kolorystyczne zostawiając dla dobrze dobranych dodatków, które łatwo wymienić – mówi Urszula Nalepińska, Marketing Manager Międzynarodowych Targów Artykułów dla Dzieci i Niemowląt Kid’s Biz Fair. 

Przestrzeń dobrze przemyślana

Przemyślana organizacja przestrzeni, w której przebywa maluch, zapewni mu spokój, poczucie bezpieczeństwa i miejsce do nieskrępowanej zabawy. Każda z aktywności: spanie, czytanie książek z rodzicami, zabawy ruchowe i – w przypadku przedszkolaków – zabawy i prace przy stole, powinna w pokoju malucha znaleźć dedykowaną sobie strefę. Pamiętając o tej prostej zasadzie, mamy szansę na stworzenie funkcjonalnej przestrzeni nawet w niewielkim wnętrzu. Strefy można zaznaczyć ustawieniem mebli, kolorem ścian, oświetleniem, a nawet za pomocą dywanu. 

– Ważne, by meble, które znajdą się w pokoju dziecka były ergonomiczne – prawidłowa postawa ciała w tym okresie życia zaowocuje silnym, zdrowym kręgosłupem przyszłości. Bardzo istotnym  aspektem, który rodzice często doceniają dopiero gdy zabawki zdominują cały dom, jest przemyślany sposób przechowywania. Pojemne szuflady, piękne kosze, drewniane skrzynie czy system estetycznych pojemników – producenci prześcigają się w propozycjach, które warto wziąć to pod uwagę już na etapie projektu aranżacji – dodaje Urszula Nalepińska z Targów Kid’s Biz Fair.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Jak przebywać w pokoju dziecka i nie zwariować

Uporządkowana, podzielona na strefy przestrzeń i dobrze przemyślane przechowywanie to klucz do sukcesu. Podobnie jednak jak w wielu innych kwestiach, także i podczas aranżowania pokoju dla malucha trzeba pamiętać, że diabeł tkwi w szczegółach. Feeria barw zabawek, które prędzej czy później pojawią się w tej przestrzeni, z pewnością wystarczy, by ożywić wnętrze. Baza w postaci spokojnej kolorystyki ścian i mebli będzie doskonałym tłem dla zabawek i oryginalnych dekoracji.  

Od kilku lat zauważalny jest trend bieli dominującej na dużych płaszczyznach w przestrzeni dziecięcej. To dobry pomysł nie tylko ze względu na wyciszenie innych wielobarwnych elementów. Biel odbija światło, rozjaśniając i powiększając optycznie wnętrze. Inny, ciekawy kierunek, zaczerpnięty ze skandynawskich aranżacji, to wprowadzanie do przestrzeni dla najmłodszych nieoczywistej czerni. Ten kolor pojawia się nie tylko w designerskich dodatkach, ale i na całych ścianach, często w postaci farby tablicowej, stwarzającej szereg dodatkowych możliwości dekoracyjnych. Mocne akcenty kolorystyczne, w postaci żywej żółci, energetycznej pomarańczy czy soczystej zieleni świetnie prezentują się na takim tle, na mniejszych płaszczyznach plakatów, lamp czy poduszek.
Podbijający coraz więcej serc minimalizm w pokojach dziecięcych to z jednej strony trend, za którym próbują nadążyć miłośnicy współczesnego designu, z drugiej zaś – bardzo praktyczny sposób aranżacji tej wymagającej przestrzeni. Nieprzeładowana przedmiotami i kolorami, estetyczna, uporządkowana przestrzeń, to najlepsze warunki dla rozwijania wielu dziecięcych aktywności.


Wszystkie najnowsze trendy z branży dziecięcej możesz poznać podczas tegorocznych targów Kid's Biz Fair.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy