GRY
 
 

Jak usunąć dziecku kleszcza?

Pediatra, dr Wojciech Ozimek, tłumaczy, jak bezpiecznie wyjąć dziecku kleszcza. Sprawdź, czy lepiej kleszcze wykręcać czy wyjąć zdecydowanym ruchem i jakiego do tego użyć narzędzia. Sezon ugryzień kleszczy w pełni, musisz zobaczyć ten instruktaż!

W aptekach jest dostępnych kilka różnych urządzeń do usuwania kleszczy. Dr Ozimek tłumaczy, że wszystkie są lepsze niż zwykła pęseta, którą trudno jest dobrze kleszcza uchwycić. Pediatra odradza również używanie pompek. Dlaczego? I czy lepiej jest kleszcza wykręcać czy wyjąć szybkim ruchem? Obejrzyj nasz film i sprawdź!

Jak uniknąć pasożytów? Mycie owoców nie wystarczy...

Doktor Ozimek tłumaczy, że o ile każde urządzenie do wyjmowania kleszczy jest lepsze niż pęsetka, to nie ma jeszcze jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej wykręcać kleszcza, czy usuwać szybkim ruchem. Obie szkoły mają wielu zwolenników wśród lekarzy.
Warto jednak pamiętać, że nie najlepszym sposobem usuwania kleszcza jest użycie pompki – pompka, zasysając kleszcza, niepokoi go, denerwuje i kleszcz wymiotuje do jamy ugryzienia, czyli wpuszcza bakterie i zarazki, przekazuje ten pocałunek chorobowy do organizmu.

Zobacz też: Jak uniknąć boreliozy

W Centrum Ozimek opracowano autorską metodę usuwania kleszczy. Dr Ozimek twierdzi, że samo usunięcie kleszcza i zdezynfekowanie rany to zdecydowanie za mało.
  • Należy kleszcza usunąć szybko i nie drażniąc go, by nie zdążył zwymiotować.
  • Następnie trzeba odessać „bajorko”, czyli jamę między naczyniem krwionośnym a skórą, do którego wpuszcza enzymy umożliwiające mu ssanie krwi. Kleszcz, nawet jak nie zwymiotuje, to może nas zarazić wpuszczając do rany patogeny i bakterie ( w jego ślinie też jest borelia!). W klinice Ozimek odsysa się „bajorko” specjalnym urządzeniem, rodzajem strzykawki.
  • Kolejny etap to naświetlanie ranki lampką z niebieskim światłem, zbliżonym do ultrafioletu. To światło ma właściwości bardzo silnie dezynfekujące.
  • Potem stosuje się obróbkę termiczną rany – specjalnym urządzeniem nagrzewa się ją. Wówczas ścina się białko, czyli te bakterie i patogeny, które kleszcz wpuścił do organizmu, a skóra pozostaje nienaruszona.
  • Na koniec rankę należy zdezynfekować.

Zobacz też:

Ocena (13 ocen)

4.2
Doładuj
Przeładuj