GRY
 
 

Czy dziecko może zarazić się kurzajkami? Jak usunąć brodawki?

Czy kurzajkami można zarazić dziecko? Jak się pozbyć brodawek, które wysypały się np. na dłoniach? Radzi dermatolożka.

Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: dr n. med. Magdalena Łuczkowska
pielęgnacja dłoni, kurzajki
fot. Fotolia
jakiś czas temu na moich dłoniach pojawiły się kurzajki. Martwię się, bo za chwilę będę rodzić. Obawiam się, że mogę nimi zarazić dziecko... Jak się ich pozbyć?

Brodawki pospolite, czyli tzw. kurzajki, są schorzeniem wirusowym wywołanym przez ludzkiego wirusa brodawczaka (HPV), zatem można przy codziennej pielęgnacji i częstym dotyku zarazić swoje dziecko. To, czy wystąpią u niego podobne czy nawet bardziej nasilone objawy, zależy od osobniczego stanu układu immunologicznego (maluch może być odporny na tego typu wirusy). Nie czekałabym jednak na to, aż u dziecka pojawią się jakiekolwiek objawy, tylko niezwłocznie zaleciłabym leczenie.

Jak pozbyć się brodawek?

Leczenie można rozpocząć od preparatów dostępnych bez recepty w aptece – warto poprosić o pomoc farmaceutę w doborze specyfiku. Jeśli samodzielna terapia nie przeniesie efektów, trzeba zgłosić się do dermatologa. Czasami zwalczanie brodawek bywa uciążliwe, ponieważ każda z metod leczenia może wiązać się z ryzykiem nawrotu objawów.  

ZOBACZ TEŻ: Masaż dla spracowanych dłoni
Redakcja poleca: Darmowe, bo domowe sposoby na kurzajki, brodawki - film
Zamiast wydawać pieniądze na drogie leki, idź na spacer i znajdź rośliny pokazane na filmie. Poznaj leczniczą moc popularnych roślin, które znajdziesz wokół domu.
dr n. med. Magdalena Łuczkowska
Konsultacja: dr n. med. Magdalena Łuczkowska

Specjalista dermatolog, ekspertka NIVEA

Ocena (2 oceny)

4.5
Doładuj
Przeładuj