usypianie, problemy ze snem
fot. RF

Dobre i złe nawyki przy usypianiu

Zapytaliśmy pediatrę i psychologa, które rodzicielskie sposoby na uśpienie malucha są dobre, a o których lepiej zapomnieć.
usypianie, problemy ze snem
fot. RF
Zapytaliśmy pediatrę i psychologa, które rodzicielskie sposoby na uśpienie malucha są dobre, a o których lepiej zapomnieć.

Opatentowaliście usypianie przy włączonym odkurzaczu? Pomyślcie o wakacjach – czy chcecie zabrać go ze sobą? Nie każdy sposób na usypianie jest jednak niewłaściwy. Radzimy, jak bezboleśnie pozbyć się tych „złych”.

Nawyk 1: Dziecko usypia na rękach

Pediatra: Dziecko w brzuchu jest bardziej aktywne, kiedy mama odpoczywa. A cichnie podczas kołysania, gdy zaczyna się ona poruszać. Bujanie kojarzy się więc niemowlętom z zasypianiem i bliskością. Nawyk ten nie jest jednak dobry, bo maluszek nie uczy się sam zasypiać.
Psycholog: W ramionach możesz dziecko wyciszyć, ale potem odłóż je do łóżeczka i trzymaj za rączkę albo nuć kołysankę. Powinno zasnąć tam, gdzie się obudzi. W przeciwnym wypadku poczuje się zagubione i płaczem będzie domagać się bliskości mamy lub taty.
Redakcja poleca: Teatrzyk cieni
Nie masz pomysłu na zabawę z dzieckiem wieczorową porą? Podpowiadamy! Zobacz, co mogą zrobić ludzkie dłonie.

Nawyk 2: Dziecko ssie pierś na dobranoc

Pediatra: Sześciomiesięczne dziecko nie musi już jeść w nocy. Budzi się, by pobyć z mamą, przytulić się i poczuć jej ciepło. Jeżeli pracujesz, maluch próbuje nacieszyć się wtedy Twoją bliskością. To zupełnie normalne. Jeśli jednak starsze niemowlę budzi się często i nie potrafi zasnąć, to nie płacze z głodu, ale dlatego, że nauczyło się zasypiać tylko, kiedy ssie pierś. Na ten nawyk można przymknąć oko, minie bowiem, gdy zdecydujesz się zakończyć karmienie.
Psycholog: Zasypianie przy piersi to nic innego jak wtulanie się w Ciebie w poszukiwaniu bezpieczeństwa, spokoju. Ale traktowanie piersi jak smoczka-uspokajacza szybko obróci się przeciwko mamie, która nie będzie miała chwili dla siebie. Po karmieniu odłóż malca do łóżeczka.

Zobacz także: 7 rad, jak odstawić dziecko od piersi

Nawyk 3: Dziecko usypia ze smoczkiem

Pediatra: Maluch obudzi się, gdy smoczek mu wypadanie – taki przerywany sen nie pozwoli dobrze odpocząć. Jeśli dziecko uśnie ze smoczkiem, jak najszybciej wyjmij mu go z buzi, by uniknęło wad zgryzu (ząbki wysunięte do przodu), próchnicy, czy wysypki wokół ust.
Psycholog: Zasypianie z takim „pomocnikiem” jest zdecydowanie złym nawykiem, zwłaszcza gdy dotyczy kilkulatka. Specjaliści doradzają stopniowe odzwyczajanie od smoczka – nagłe zabranie go jest dla malca przykrym przeżyciem. Dwulatkowi tłumacz, że smoczek niszczy jego ząbki. Możecie też razem „oddać” go wróżce lub młodszemu dziecku. Ważne jest, by w tym czasie skupiać uwagę malca na czymś innym. Można mu wtedy podarować misia lub miękki kocyk – pomogą zapomnieć o stracie.

Jaki smoczek dla noworodka - sprawdź opinie o produktach

Nawyk 4: Dziecko głaszcze włosy mamy

Pediatra: Taki rodzaj zasypiania to rekompensata nieobecności mamy w ciągu dnia. Bliskości nie da się przedawkować, nie jest to więc nawyk szkodliwy.
Psycholog: Głaszcząc mamę, przytulając się do niej, dziecko chce ją przy sobie zatrzymać, bo czuje się wtedy dobrze i bezpieczne. Jeśli Ci ten nawyk przeszkadza, możesz podać maluchowi maskotkę, wytłumaczyć, że króliczek ma miękkie uszko i też lubi przytulanie. Przez pierwsze dni zasypiania z maskotką siadaj blisko łóżeczka, gładź malca po plecach. O usypianie poproś tatę.

Nawyk 5: Dziecko zasypia z rodzicami

Pediatra: Im dziecko starsze, tym trudniej będzie mu zasnąć we własnym łóżku. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie jego łóżeczka obok Waszego łóżka. Zdarza się, że maluch, śpiąc z rodzicami, budzi się, bo np. któreś z nich głośno chrapie, lub jest zbyt gorąco. Nawyk do przyjęcia tylko w przypadku niemowląt.
Psycholog: Zasypianie będzie się dziecku kojarzyło z łóżkiem rodziców i ich obecnością. Jeśli od narodzin malec śpi z nimi, przeniesienie go do łóżeczka będzie trudne. Kilkulatkowi zaproponuj kupienie własnego, dużego łóżka i urządzenie pokoiku, by poczuł się wyróżniony i dorosły.

Zobacz także: Pożegnanie z łóżkiem rodziców

Nawyk 6: Dziecko zasypia w samochodzie

Pediatra: Wstrząsy i niewygodna pozycja w foteliku źle działają na delikatny kręgosłup maluszka. Częste zmiany temperatur (wychodzenie do samochodu z ubranym niemowlakiem) mogą być przyczyną infekcji. Tak samo złym pomysłem jest włączanie suszarki czy odkurzacza. To nie są sposoby na usypianie!
Psycholog: Absolutna pomyłka! Dziecko musi zasypiać i budzić się w jednym miejscu. Przy pierwszych oznakach senności połóż dziecko do łóżeczka.

Nawyk 7: Dziecko zasypia z przytulanką

Pediatra: Mięciutka maskotka lub kocyk, do których można się przytulić, to godny zastępca mamy. O ile jest często prana.
Psycholog: Dziecko, które budzi się w nocy i może dotknąć ukochanego misia, upewnia się, że nic się nie zmieniło i zasypia ponownie. Przytulanka to sprzymierzeniec niewyspanych rodziców.

Nawyk 8: Dziecko zasypia tylko z mamą

Pediatra: Zasypianie w objęciach mamy jest dla malca przyjemnym rytuałem. Ale po kilku latach trudno się z nim rozstać.
Psycholog: Aby zmienić to przyzwyczajenie, musisz być pewna, że ucząc samodzielności, robisz dla dziecka coś dobrego. Wprowadź zwyczaj wieczornego czytania bajek. Wytłumacz kilkulatkowi, że będziesz na chwilę kładła się przy nim, a potem posiedzisz obok. Maluch, który nie nauczy się sam zasypiać, będzie mieć problem z zasypianiem u babci, w przedszkolu. Niestety ten nawyk często łączy się z budzeniem w nocy. Dziecko wstaje, by sprawdzić, czy jest mama, przechodzi do sypialni rodziców. W ciągu dnia może być wtedy rozdrażnione, bo po prostu jest... niewyspane.

Nawyk 9: Dziecko zasypia z butelką

Pediatra: To prosta droga do próchnicy! Nie podawaj mleka czy soku tuż przed snem. Jeśli dziecko budzi się w nocy i chce pić, podawaj mu wodę – butelka stanie się mniej atrakcyjna.
Psycholog: Nawyk niepotrzebny i niezdrowy. Butelka powinna kojarzyć się z zaspokajaniem głodu, a nie z zasypianiem. Co najmniej tydzień przed zrezygnowaniem z butelki, ustal rytuał zasypiania. Nakarm dziecko, poza łóżeczkiem, np. gdy siedzi na Twoich kolanach. Potem zgaś światło, włącz spokojną muzykę.

Zobacz także: Sposoby na wieczorne usypianie

Tekst: Beata Bujak
Konsultacja: DR Anna Żochowska pediatra z Centrum Zdrowia Dziecka,
Maria Ziółkowska, psycholog dziecięcy z Gabinetu Rodzice i Dzieci ccn
Oceń artykuł

Ocena 4 na 18 głosy

Zobacz także

Popularne tematy