szkoła, przygotowanie do szkoły, wyprawka szkolna, rządowy program, men
fot. © Pio Si - Fotolia.com

"Wyprawka szkolna" – jak uzyskać dofinansowanie do podręczników szkolnych?

Jak skorzystać z rządowej pomocy w ramach programu "Wyprawka szkolna"? Jakie formalności należy spełnić, by móc kupić podręczniki szkolne w ramach dofinansowania rządowego?
Monika Karbarczyk
szkoła, przygotowanie do szkoły, wyprawka szkolna, rządowy program, men
fot. © Pio Si - Fotolia.com

W roku szkolnym 2014/2015 z dofinansowania w ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna" mogą skorzystać rodziny o niskich dochodach (dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 539 zł netto) oraz uczniowie z niepełnosprawnością z orzeczoną potrzebą kształcenia specjalnego. Wysokość dofinansowania w przypadku niektórych osób może wynieść ponad 700 zł.
Niestety w tym roku program "Wyprawka szkolna" nie obowiązuje uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej.

Kto może starać się o dofinansowanie w ramach programu "Wyprawka szkolna"?

Z dofinansowania do podręczników szkolnych w roku szkolnym 2014/2015 mogą skorzystać uczniowie klas:
 • II, III lub VI szkoły podstawowej,
 • III szkoły ponadgimnazjalnej, tj. zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego lub technikum,
 • II, III lub VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia,
 • VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia,
 • VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych,
 • III liceum plastycznego,
 • III lub IX ogólnokształcącej szkoły baletowej.
Dofinansowanie w ramach programu "Wyprawka szkolna" przysługuje również uczniom niepełnosprawnym posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym:
 • słabowidzącym,
 • niesłyszącym,
 • słabosłyszącym,
 • z niepełnosprawnością ruchową (w tym afazją),
 • z autyzmem (w tym z zespołem Aspergera),
 • z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym,
 • z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest wymieniona wyżej.
Informację o kwocie dofinansowania znajdziesz, na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Redakcja poleca: Co sądzisz o 300 zł na wyprawkę szkolną? [SONDA ULICZNA]
Zapytałyśmy przechodniów co myślą o 300 zł na wyprawkę szkolną. Właśnie dzisiaj 1 czerwca, w Dniu Dziecka, premier Mateusz Morawiecki podpisał w tej sprawie rozporządzenie. Jesteście ciekawe co o takiej pomocy dla dzieci sądzą Polacy? Zobaczcie sondę!

Jakie dokumenty należy złożyć, by otrzymać dofinansowanie?

Do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć zaświadczenie o korzystaniu z zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami lub zaświadczenie o wysokości dochodów. Kiedy rodzina ucznia nie spełnia kryteriów otrzymania dofinansowania, ale jest w trudnej sytuacji życiowej, należy dołączyć uzasadnienie do wniosku.
Rodzice powinni dokonać zakupu za własne pieniądze, a następnie na podstawie paragonu, rachunku, faktury VAT lub oświadczenia o zakupie książek, mogą zgłosić się do szkoły po uzyskanie zwrotu części pieniędzy za zakupione podręczniki.

Gdzie należy złożyć wniosek i w jakim terminie?

Informacji o miejscu i terminie złożenia wniosku o dofinansowanie udziela szkoła, do której zapisane jest dziecko, oraz lokalne wydziały oświaty. Takich informacji można również szukać na stronach internetowych gmin. Terminy składania wniosków mogą się różnić – ustalają je gminy.
Ministerstwo edukacji oszacowało, że roku szkolnym 2014/2015 może skorzystać około 488 tys. uczniów, w tym ok. 121 tys. uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Więcej informacji na temat programu "Wyprawka szkolna" należy szukać na stronie internetowej MEN lub na stronach kuratoriów oświaty, szkół, gmin. Fundacja Rzecznik Praw Rodziców uruchomiła dla rodziców specjalną infolinię tel. 788 567 603.

O czym warto pamiętać, kupując podręczniki szkolne?

Cena podręczników szkolnych może się znacznie różnić w zależności od miejsca ich zakupu (nawet do kilkudziesięciu złotych). Przed zakupem warto porównać ich ceny w różnych miejscach. Sprzedawcy, zarówno księgarni stacjonarnych, jak i internetowych, często przyciągają klientów atrakcyjnymi rabatami, bezpłatną wysyłką. Korzystając z nich sprawdźmy, jaka będzie cena końcowa zamówienia (a nie wysokość rabatu). Może się bowiem okazać, że będzie ona wyższa niż cena na stronie wydawcy książek.
Niektóre wydawnictwa wprowadziły też możliwość zakupu podręczników szkolnych na raty. Wydatek ten nie obciąża tak mocno domowego budżetu (rata to około 20-30 złotych miesięcznie, przy zakupie kompletu książek dla jednego dziecka).
Chociaż podręczniki dla najmłodszych klas dostępne są w wygodnych zestawach (czyli tzw. boxach), ułatwiających ich przechowywanie, rodzice nie muszą kupować całych kompletów. Można zakupić poszczególne elementy zestawu i na przykład dobrać ćwiczenia do podręcznika, który używało starsze dziecko. Jeśli nie znajdziemy ich w księgarni, warto domagać się od sprzedawcy sprowadzenia poszczególnych elementów zestawu.

Źródło: Sekcja Wydawnictw Edukacyjnych Polskiej Izby Książki
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy