Jak walczyć z koronawirusem? Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz bezpieczna!

Z dnia na dzień liczba zarażonych koronawirusem rośnie. Rząd wprowadził nowe obostrzenia dotyczące komunikowania się na terenie całego kraju. Dozwolone są wciąż zakupy w sklepach i aptekach. Sprawdź, co należy robić, aby uniknąć zarażenia koronawirusem w tych miejscach.
Większość ludzi przebywa teraz w domach, pracując zdalnie i opiekując się dziećmi, niemniej jednak wciąż zmuszeni jesteśmy opuszczać bezpieczne cztery kąty w celu wykonania podstawowych zakupów spożywczych czy higienicznych. Jak chronić się przed wirusem w miejscach, gdzie potencjalnie może się on znajdować?

Jak walczyć z koronawirusem?

Przede wszystkim myj starannie ręce wodą i mydłem. Używaj też preparatu dezynfekującego (jest łatwy do zrobienia w domu). Pamiętaj, że wirus może być przenoszony przez dotykanie zakażonych powierzchni oraz przez kontakt z osobami chorymi. A częste mycie rąk pozwala pozbyć się wirusa.

Jeśli udajesz się do miejsc publicznych, pamiętaj, aby założyć rękawiczki jednorazowe.
Są one dodatkowym środkiem ochrony, który niweluje ryzyko zakażenia się koronawirusem. Pamiętaj, aby właściwie zdejmować rękawiczki (instrukcja w naszym video), ponieważ robiąc to w zły sposób, możesz przenieść bakterie na dłonie, następnie dotknąć nosa czy ust i zarazić się koronawirusem. Ważne, aby zużyte rękawice bezpiecznie utylizować.

Noś maseczki, tylko jeśli masz kontakt z osobą chorą, gdy sam jesteś zakażony lub jeśli podejrzewasz u siebie chorobę. Zadaniem maseczek jest ochrona osób zakażonych, które stanowią zagrożenie dla społeczeństwa. WHO odradza noszenie maseczek osobom zdrowym, ponieważ nie sprawią one, że unikniemy zakażenia.

Jeśli podejrzewasz u siebie wirusa i nosisz maseczkę, pamiętaj, aby używać jej właściwie oraz bezpiecznie utylizować. Przed założeniem maski umyj i zdezynfekuj ręce. Pamiętaj, że właściwie założona maska zakrywa usta, nos i podbródek. Ważne, aby maska przywarła do twarzy — nie powinno tam być miejsca na wolną przestrzeń. Aby właściwie zdjąć maskę, należy chwycić ją za część tylną, a nie przednią. W ten sposób unikniesz dotykania części, na której mogą znajdować się zarazki. Zużytą maskę wyrzuć do zamkniętego pojemnika. Pamiętaj, aby po zdjęciu maski dokładnie umyć ręce wodą z mydłem, a następnie odkazić je preparatem dezynfekującym.
Skuteczna w walce z koronawirusem jest półmaska filtrująca o klasie ochronnej FFP3.

Zobacz także:
Koronawirus: banknoty rozprzestrzeniają COVID-19?
Koronawirus: co jeść by wzmocnić odporność?
Koronawirus: połowa Polaków nie przestrzega kwarantanny?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy