
Owsiki u dziecka: objawy, leczenie, profilaktyka
Owsiki u dziecka:
Skąd się bierze owsica u dziecka
Owsica to choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego występująca tylko u ludzi. Nie ma więc możliwości, aby dziecko zaraziło się tą chorobą od psa lub kota. Owsicę wywołują owsiki – niewielkie pasożyty z gatunku nicieni. Najczęściej zarażają się nimi dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionej dbałości o nawyki higieniczne. Owsikami można zarazić się poprzez kontakt ze skażonymi przedmiotami, ale też wdychając powietrze, w którym unoszą się jaja tych pasożytów.Owsiki - objawy u dziecka
Najczęstsze objawy owsików u dziecka to świąd w okolicy odbytu (a u dziewczynek także w okolicy pochwy) oraz niespokojny sen. Poza nimi mogą pojawiać się:- bladość twarzy,
- podkrążone oczy,
- problemy z koncentracją,
- nadpobudliwość,
- zgrzytanie zębami,
- moczenie nocne,
- infekcje intymne u dziewczynek.
Można także podjąć próbę zaobserwowania pasożytów. Jeśli wiesz, jak wygląda owsik, możesz po zaśnięciu dziecka obejrzeć okolice jego odbytu. Gdy dziecko zaśnie, samice owsików wychodzą z jelita, aby złożyć jaja. Mogą być wtedy widoczne – jaj niestety nie da się zobaczyć. Czasami na pośladkach malca zarażonego owsikami pojawia się wysypka. Warto też oglądać stolec dziecka, gdyż i w nim udaje się czasami zaobserwować owsiki.
Jak pozbyć się owsików u dziecka
Walka z owsikami wymaga czasu i zaangażowania. Jeśli twoje dziecko ma owsiki, samo leczenie farmakologiczne nie wystarczy. Musisz pamiętać też o tych zasadach:- Nie śpij z dzieckiem w jednym łóżku w trakcie leczenia.
- Na noc zakładaj dziecku bardziej obcisłe majtki, żeby utrudnić drapanie się po pupie i roznoszenie jajeczek owsika.
- Na ręce możesz założyć dziecku na noc rękawiczki lub skarpetki.
- Dbaj o higienę intymną dziecka: podmywaj miejsca intymne ciepłą wodą z delikatnym mydłem (rano i wieczorem).
- Dokładnie sprzątaj dom, regularnie myj łazienkę i toaletę.
- Wypierz pościel, firany, pluszaki, umyj zabawki, dokładnie posprzątaj pokój dziecka.
Co na owsiki u dziecka – leki
Bardzo często stosuje się Pyrantelum – lek, który można kupić bez recepty. Czasami jednak lekarz zaleca inne leki na owsiki. Dlatego zawsze warto porozmawiać z lekarzem i razem z nim podjąć decyzję, jaki preparat podać dziecku i całej rodzinie. Poza zastosowaniem farmaceutyku warto zastosować dietę na owsiki, która hamuje namnażanie się pasożytów u dzieci i ułatwia ich wydalanie.
Zapobieganie owsicy
Ponieważ jest to bardzo zaraźliwa choroba, czasami po prostu nie da się jej uniknąć, zwłaszcza jeśli dziecko przebywa w dużym skupisku, np. w przedszkolu lub w szkole. Możesz jednak znacznie zmniejszyć ryzyko owsicy, stosując się do poniższych rad.- Dbaj o odpowiednią higienę: często myj dziecku ręce gorącą wodą z mydłem (zwłaszcza przed posiłkami, po powrocie z przedszkola czy zabawie z rówieśnikami).
- Pilnuj, żeby dziecko nie wkładało do buzi palców czy różnych przedmiotów.
- Stosuj ubogą w węglowodany dietę na owsiki. Nie dawaj dziecku słodyczy!
- Obcinaj dziecku krótko paznokcie - jaja owsika podczas drapania wchodzą pod paznokcie.
Zobacz też: