owsiki u dziecka
fot. Fotolia

Owsiki u dziecka: jak rozpoznać owsicę i jak się jej pozbyć?

Owsiki u dziecka pojawiają się w wyniku zakażenia. Do organizmu dostają się jaja pasożyta, z których wykluwają się larwy przekształcające się w przewodzie pokarmowym w dorosłe owsiki. Owsica powoduje silne swędzenie odbytu, a także objawy ze strony jelit oraz ogólne, dotyczące całego organizmu i wpływające na zachowanie dziecka.
Karolina Stępniewska
owsiki u dziecka
fot. Fotolia
Owsik to powszechny pasożyt występujący u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Obecność owsików u dziecka potwierdza się na postawie obserwacji i poprzez badanie kału. Leczenie owsicy nie jest uciążliwe, ale wymaga zastosowania odpowiednich leków i przestrzegania zasad higieny.

Spis treści:

Jak rozpoznać owsiki u dziecka?

Najczęstsze objawy owsików u dziecka to świąd w okolicy odbytu (u dziewczynek także w okolicy pochwy) oraz niespokojny sen. Owsicy mogą towarzyszyć: 
 • bladość twarzy,
 • podkrążone oczy,
 • problemy z koncentracją,
 • nadpobudliwość,
 • zgrzytanie zębami,
 • moczenie nocne,
 • infekcje intymne u dziewczynek.

Przy podejrzeniu owsicy u dziecka można także podjąć próbę zaobserwowania pasożytów. Jeśli wiesz, jak wygląda owsik, po zaśnięciu dziecka możesz obejrzeć okolice jego odbytu. Gdy dziecko śpi, samice owsików wychodzą z jelita, aby złożyć jaja. Bywają wtedy widoczne – jaj niestety nie da się zobaczyć. Czasami na pośladkach zarażonego owsikami dziecka pojawia się również wysypka. Warto także oglądać stolec malucha, gdyż i w nim czasami udaje się zaobserwować owsiki.

Jak pozbyć się owsików u dziecka?

Na owsiki u dziecka bardzo często stosuje się Pyrantelum – lek przeciwpasożytniczy, który można kupić bez recepty. Czasami jednak lekarz zaleca inne leki na owsiki. Z tego względu zawsze, gdy podejrzewamy, że dziecko ma pasożyty, warto skonsultować się z lekarzem i wspólnie podjąć decyzję, jaki preparat podać dziecku i całej rodzinie.

Walka z owsikami wymaga czasu i zaangażowania. Jeśli dziecko ma owsiki, samo leczenie farmakologiczne nie wystarczy. Poza podawaniem farmaceutyku warto także stosować dietę na owsiki, która hamuje namnażanie się pasożytów u dzieci i ułatwia ich wydalanie. Konieczne jest również przestrzeganie kilku ważnych zasad: 
 • Nie śpij z dzieckiem w jednym łóżku w trakcie leczenia owsicy. 
 • Na noc zakładaj dziecku obcisłe majtki, aby utrudnić drapanie się po pupie i roznoszenie jajeczek owsika.
 • Na ręce możesz założyć dziecku na noc rękawiczki lub skarpetki.
 • Dbaj o higienę intymną dziecka: podmywaj miejsca intymne ciepłą wodą z delikatnym mydłem (rano i wieczorem).
 • Dokładnie sprzątaj dom, regularnie myj łazienkę i toaletę.
 • Wypierz pościel, firany, pluszaki, umyj zabawki, dokładnie posprzątaj pokój dziecka.
Jeśli dziecko ma owsiki, koniecznie jest leczenie całej rodziny preparatami przeciwpasożytniczymi!

Domowe sposoby na owsiki u dzieci

Leczenie owsicy rzadko udaje się domowymi metodami. Nie znaczy to, że są one bezużyteczne. Domowe sposoby na owsiki warto traktować jako wsparcie kuracji lekiem oraz patent na zapobieganie owsicy. 

 • Podawaj dziecku kiszonki i produkty fermentowane (jogurty, kefiry itp.).
 • Wzbogać dietę dziecka w błonnik, np. kasze, rośliny strączkowe.
 • Przyrządzaj do picia herbatki ziołowe: rumiankową, z szałwii, dziurawca (zawsze podawaj je po wcześniejszej konsultacji z lekarzem).
 • Przyprawiaj dania dla dziecka czosnkiem i/lub cebulą
 • Zachęcaj dziecko do chrupania pestek dyni.

Owsiki u niemowląt – skąd się biorą?

Owsica to choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego występująca tylko u ludzi. Nie ma więc możliwości, aby dziecko zaraziło się owsikami od psa lub kota. Owsiki u niemowląt najczęściej pojawiają się wtedy, gdy pasożyta do domu przyniesie starsze rodzeństwo, które chodzi do przedszkola, bawi się w publicznej piaskownicy. Niemowlę zaraża się poprzez kontakt z brudnymi rączkami brata lub siostry, poprzez kontakt ze skażonymi przedmiotami lub wdychając powietrze, w którym unoszą się jaja owsików. 

Leczenie owsicy u niemowlęcia powinno przebiegać pod kontrolą lekarską i z użyciem zaleconych przez pediatrę leków.

Zapobieganie owsicy u dzieci

Ponieważ owsica jest bardzo zaraźliwą chorobą, czasami nie da się jej uniknąć, zwłaszcza jeśli dziecko przebywa w dużym skupisku, np. w przedszkolu lub w szkole. Można jednak znacznie zmniejszyć ryzyko owsicy, stosując się do poniższych rad. 
 1. Dbaj o odpowiednią higienę: często myj dziecku ręce ciepłą wodą z mydłem (zwłaszcza przed posiłkami, po powrocie z przedszkola czy zabawie z rówieśnikami).
 2. Pilnuj, by dziecko nie wkładało do buzi palców i przedmiotów.
 3. Stosuj ubogą w węglowodany dietę na owsiki. Nie podawaj dziecku słodyczy.
 4. Obcinaj dziecku krótko paznokcie – jaja owsika podczas drapania dostają się pod paznokcie.
Na podstawie materiałów prasowych kampanii "Bez owsików"

Zobacz też:
Redakcja poleca: Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?
Objawy pasożytów u dzieci to najczęściej biegunka, nieokreślone bóle brzucha, wymioty, brak apetytu czy stan podgorączkowy. Objawy te nie są jednoznaczne i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Pasożyty mogą także zamieszkiwać organizm i nie dawać żadnych objawów.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy