owsiki u dziecka
fot. Fotolia

Owsiki u dziecka: objawy, leczenie, profilaktyka

Owsiki u dziecka pojawiają się w wyniku zakażenia – do organizmu dostają się jaja tego pasożyta. Z nich wykluwają się larwy, które w przewodzie pokarmowym przekształcają się dorosłe owsiki. Pasożyty te powodują silne swędzenie odbytu oraz objawy ogólne i jelitowe.
Karolina Stępniewska
owsiki u dziecka
fot. Fotolia
Owsiki u dziecka to powszechny pasożyt wśród maluchów w wieku przedszkolnym i dzieci szkolnych. Obecność tych pasożytów potwierdza się nie tylko na postawie obserwacji dziecka, ale też poprzez badanie kału. Leczenie owsicy nie jest bardzo uciążliwe, ale wymaga zastosowania odpowiednich leków i przestrzegania zasad higieny.

Owsiki u dziecka:

Skąd się bierze owsica u dziecka

Owsica to choroba pasożytnicza przewodu pokarmowego występująca tylko u ludzi. Nie ma więc możliwości, aby dziecko zaraziło się tą chorobą od psa lub kota. Owsicę wywołują owsiki – niewielkie pasożyty z gatunku nicieni. Najczęściej zarażają się nimi dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionej dbałości o nawyki higieniczne. Owsikami można zarazić się poprzez kontakt ze skażonymi przedmiotami, ale też wdychając powietrze, w którym unoszą się jaja tych pasożytów.
Redakcja poleca: Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?
Objawy pasożytów u dzieci to najczęściej biegunka, nieokreślone bóle brzucha, wymioty, brak apetytu czy stan podgorączkowy. Objawy te nie są jednoznaczne i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Pasożyty mogą także zamieszkiwać organizm i nie dawać żadnych objawów.

Owsiki - objawy u dziecka

Najczęstsze objawy owsików u dziecka to świąd w okolicy odbytu (a u dziewczynek także w okolicy pochwy) oraz niespokojny sen. Poza nimi mogą pojawiać się:
 • bladość twarzy,
 • podkrążone oczy,
 • problemy z koncentracją,
 • nadpobudliwość,
 • zgrzytanie zębami,
 • moczenie nocne,
 • infekcje intymne u dziewczynek.

Można także podjąć próbę zaobserwowania pasożytów. Jeśli wiesz, jak wygląda owsik, możesz po zaśnięciu dziecka obejrzeć okolice jego odbytu. Gdy dziecko zaśnie, samice owsików wychodzą z jelita, aby złożyć jaja. Mogą być wtedy widoczne – jaj niestety nie da się zobaczyć. Czasami na pośladkach malca zarażonego owsikami pojawia się wysypka. Warto też oglądać stolec dziecka, gdyż i w nim udaje się czasami zaobserwować owsiki.

Jak pozbyć się owsików u dziecka

Walka z owsikami wymaga czasu i zaangażowania. Jeśli twoje dziecko ma owsiki, samo leczenie farmakologiczne nie wystarczy. Musisz pamiętać też o tych zasadach:
 • Nie śpij z dzieckiem w jednym łóżku w trakcie leczenia. 
 • Na noc zakładaj dziecku bardziej obcisłe majtki, żeby utrudnić drapanie się po pupie i roznoszenie jajeczek owsika.
 • Na ręce możesz założyć dziecku na noc rękawiczki lub skarpetki.
 • Dbaj o higienę intymną dziecka: podmywaj miejsca intymne ciepłą wodą z delikatnym mydłem (rano i wieczorem).
 • Dokładnie sprzątaj dom, regularnie myj łazienkę i toaletę.
 • Wypierz pościel, firany, pluszaki, umyj zabawki, dokładnie posprzątaj pokój dziecka.
Pamiętaj, że jeśli twoje dziecko ma owsiki, koniecznie jest przeleczenie całej rodziny preparatami przeciwpasożytniczymi!

Co na owsiki u dziecka – leki

Bardzo często stosuje się Pyrantelum – lek, który można kupić bez recepty. Czasami jednak lekarz zaleca inne leki na owsiki. Dlatego zawsze warto porozmawiać z lekarzem i razem z nim podjąć decyzję, jaki preparat podać dziecku i całej rodzinie. Poza zastosowaniem farmaceutyku warto zastosować dietę na owsiki, która hamuje namnażanie się pasożytów u dzieci i ułatwia ich wydalanie.

Zapobieganie owsicy

Ponieważ jest to bardzo zaraźliwa choroba, czasami po prostu nie da się jej uniknąć, zwłaszcza jeśli dziecko przebywa w dużym skupisku, np. w przedszkolu lub w szkole. Możesz jednak znacznie zmniejszyć ryzyko owsicy, stosując się do poniższych rad. 
 1. Dbaj o odpowiednią higienę: często myj dziecku ręce gorącą wodą z mydłem (zwłaszcza przed posiłkami, po powrocie z przedszkola czy zabawie z rówieśnikami).
 2. Pilnuj, żeby dziecko nie wkładało do buzi palców czy różnych przedmiotów.
 3. Stosuj ubogą w węglowodany dietę na owsiki. Nie dawaj dziecku słodyczy!
 4. Obcinaj dziecku krótko paznokcie - jaja owsika podczas drapania wchodzą pod paznokcie.
Na podstawie materiałów prasowych kampanii "Bez owsików"

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy