Chusty do noszenia niemowlaków
fot. AdobeStock

Jak wiązać chustę?

Nawet noworodka możesz nosić w chuście, jeśli wiesz, jak się w nią zawinąć. Te metry materiału będą ci posłuszne. Obejrzyj na naszych zdjęciach, jak zakładać chustę wiązaną.
Małgorzata Wódz
Chusty do noszenia niemowlaków
fot. AdobeStock

Noszenie dzieci w chustach jest nie tylko wygodne, lecz od kilku lat także bardzo modne. Nic dziwnego – dzieci czują się w nich bezpiecznie, wtulone w mamę lub tatę, a rodzice dzięki temu, że dziecko znajduje się w chuście, mają wolne ręce. Ale czy chustonoszenie jest bezpieczne dla malucha i kiedy można pomyśleć o zakupie takiej chusty? Podpowiadamy!

Jakie nosidełko dla niemowlaka - sprawdź opinie

Rodzaje chust do noszenia niemowląt

Wybór odpowiedniej chusty może nie być zbyt prosty, zwłaszcza dla rodzica, który do tej pory nie miał do czynienia z chustonoszeniem. W sklepach można znaleźć:

Różnią się między sobą rodzajem materiału i sposobem ich zakładania. Nie wszystkie też nadają się dla niemowląt w każdym wieku. Musisz sama zdecydować, które rozwiązanie będzie najwygodniejsze dla ciebie i twojego maluszka.

 

Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

Od jakiego wieku dziecko może być noszone w chuście?

Chusty wiązane nadają się dla dzieci już od pierwszych dni życia. Noworodki, które nie trzymają główki, często noszone są w chuście w pozycji zwanej „fasolką” lub „kołyską”. Jednak dobrze zawiązana chusta odpowiednio przytrzymuje główkę dziecka, dlatego można też nosić je pionowo – w pozycji, w której brzuszek przylega do brzucha mamy. Jest to korzystna pozycja również dla noworodka. Nóżki są wtedy lekko odwiedzione i ugięte w naturalny sposób, co zapobiega powstaniu dysplazji stawów biodrowych, ale też pomaga ją leczyć. 

Czy noszenie dziecka w chuście może być niebezpieczne?

Rodzice, którzy nie nosili dziecka w chuście, mogą mieć obawy: czy ono nie wypadnie spod materiału – przecież nie ma tu żadnego zapięcia, klamry, a supeł może się rozluźnić. Otóż nie. W dobrze zawiązanej chuście dziecko jest bezpieczne. Masz wrażenie, że leży na tobie, nie odstaje, nawet gdy się pochylasz, nie może też przechylić się na boki. Maluszka otula więcej niż jedna warstwa materiału, który równo rozkłada się na jego ciałku, jest skrzyżowany pod pośladkami i udami, więc nóżki są w bezpiecznej pozycji. Bardzo dobrym rozwiązaniem są chusty o splocie tkanym skośno-krzyżowym. Są elastyczne, przez co dobrze podtrzymują niemowlaka i zapewniają równomierne rozłożenie jego ciężaru w chuście.

Pamiętaj, by nosić maluszka w chuście jednorazowo nie dłużej niż 2–3 godziny.

Jak wiązać chustę?

Skorzystaj z poniższej instrukcji i naucz się wiązać chustę w „podwójny X”. To wcale nie jest trudne.
  1. Ułóż chustę na plecach poniżej pasa. Chwyć ją obiema rękami i sprawdź, czy oba końce są równe. Jeśli nie, postaraj się je wyrównać.
  2. Zarzuć jeden koniec chusty na ramię, tak aby materiał krzyżował się na twoich piersiach. Podobnie ułóż drugi pas chusty.
  3. Oba końce chusty skrzyżuj na plecach. Przełóż je na brzuch i zawiąż w supeł. Na razie nie musisz mocno go ściągać.
  4. Lekko rozluźnij skrzyżowane pasy materiału,  tak abyś mogła swobodnie wsunąć w nie dziecko. Sprawdź, czy są równe i symetrycznie ułożone.
  5. Włóż dziecko. Rozluźnij węzeł i utrzymując naprężenie, dociągnij wewnętrzną, a potem zewnętrzną połę chusty. Zaciśnij jeden supeł.
  6. Sprawdź, czy środek każdej poły jest na środku pleców dziecka i czy poły sięgają do zgięć pod jego kolankami. Zawiąż drugi węzeł.
Instruktaż: Agnieszka Duda, doradczyni noszenia dzieci w chustach, doula, prezeska stowarzyszenia Klub Kangura.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka