
Wiązanie chusty do noszenia dziecka krok po kroku
Wiązanie chusty do noszenia dziecka na początku nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli jest to chusta długa i nieelastyczna, która jest najlepsza dla dziecka i rodzica. Potrzebny jest dobry instruktaż. Dzięki niemu po kilku próbach wiązanie stanie się proste. Wyjaśniamy, jak wiązać chustę krok po kroku.
Wiązanie chusty:
Wiązanie chusty – instrukcja ze zdjęciami
Skorzystaj z poniższej instrukcji i naucz się wiązać chustę w „podwójny X”. To wcale nie jest trudne:- Krok 1. Ułóż chustę na plecach poniżej pasa. Chwyć ją obiema rękami i sprawdź, czy oba końce są równe. Jeśli nie, postaraj się je wyrównać.

- Krok 2. Zarzuć ukośnie jeden koniec chusty na ramię. Podobnie ułóż drugi pas chusty tak, aby materiał krzyżował się na twoich piersiach.

- Krok 3. Oba końce chusty skrzyżuj na plecach. Przełóż je na brzuch i zawiąż w supeł. Na razie nie musisz mocno go ściągać.
- Krok 4. Lekko rozluźnij skrzyżowane pasy materiału, tak abyś mogła swobodnie wsunąć w nie dziecko. Sprawdź, czy są równe i symetrycznie ułożone.
- Krok 5. Włóż dziecko.
- Krok 6. Rozluźnij węzeł i utrzymując naprężenie, dociągnij wewnętrzną, a potem zewnętrzną połę chusty. Zaciśnij jeden supeł.
- Krok 7. Sprawdź, czy środek każdej poły jest na środku pleców dziecka i czy poły sięgają do zgięć pod jego kolankami. Zawiąż drugi węzeł. Gotowe!
Instruktaż: Agnieszka Duda, doradczyni noszenia dzieci w chustach, doula, prezeska stowarzyszenia Klub Kangura,
fot. Piotr Ratajski
Rodzaje chust do noszenia niemowląt
Wybór odpowiedniej chusty może nie być zbyt prosty, zwłaszcza dla rodzica, który do tej pory nie miał do czynienia z chustonoszeniem. W sklepach można znaleźć:
- chusty elastyczne,
- chusty kółkowe,
- chusty tkane.
Różnią się między sobą rodzajem materiału i sposobem ich zakładania. Nie wszystkie też nadają się dla niemowląt w każdym wieku. Musisz sama zdecydować, które rozwiązanie będzie najwygodniejsze dla ciebie i dziecka (pomoże ci w tym materiał na ten temat: Chusty do noszenia dzieci).
Od jakiego wieku dziecko może być noszone w chuście
Chusty wiązane nadają się dla dzieci już od pierwszych dni życia. Noworodki i dzieci, które nie utrzymują jeszcze ciężaru główki, powinny być noszone w chuście kieszonce lub chuście wiązanej, w pozycji, w której brzuszek przylega do brzucha mamy (pozycja podobna do kangurowania). Nóżki są wtedy lekko odwiedzione i ugięte w naturalny sposób, co zapobiega powstaniu dysplazji stawów biodrowych, ale też pomaga ją leczyć. Prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, zwraca uwagę, że noworodki nie powinny być noszone w chuście długo.
Bezpieczeństwo noszenia dziecka w chuście
Rodzice, którzy nie nosili dziecka w chuście, mogą mieć obawy: czy ono nie wypadnie spod materiału – przecież nie ma tu żadnego zapięcia, klamry, a supeł może się rozluźnić. W dobrze zawiązanej chuście dziecko jest bezpieczne. Masz wrażenie, że leży na tobie, nie odstaje, nawet gdy się pochylasz, nie może też przechylić się na boki. Otula je więcej niż jedna warstwa materiału, który równo rozkłada się na jego ciele, jest skrzyżowany pod pośladkami i udami, więc nóżki są w bezpiecznej pozycji. Bardzo dobrym rozwiązaniem są chusty o splocie tkanym skośno-krzyżowym. Są lekko elastyczne, przez co dobrze podtrzymują niemowlaka i zapewniają równomierne rozłożenie jego ciężaru w chuście.