wiązanie chusty
fot. AdobeStock

Wiązanie chusty do noszenia dziecka krok po kroku

Wiązanie chusty może nastręczać młodym rodzicom sporo kłopotu. Dzięki naszej instrukcji ze zdjęciami szybko oswoisz się z chustonoszeniem i będziesz cieszyć się wygodą, jaką daje oraz bliskością dziecka.
Małgorzata Wódz
wiązanie chusty
fot. AdobeStock

Wiązanie chusty do noszenia dziecka na początku nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli jest to chusta długa i nieelastyczna, która jest najlepsza dla dziecka i rodzica. Potrzebny jest dobry instruktaż. Dzięki niemu po kilku próbach wiązanie stanie się proste. Wyjaśniamy, jak wiązać chustę krok po kroku. 

Wiązanie chusty:

Wiązanie chusty – instrukcja ze zdjęciami

Skorzystaj z poniższej instrukcji i naucz się wiązać chustę w „podwójny X”. To wcale nie jest trudne:
 
 • Krok 1. Ułóż chustę na plecach poniżej pasa. Chwyć ją obiema rękami i sprawdź, czy oba końce są równe. Jeśli nie, postaraj się je wyrównać.
wiązanie chusty krok 1
 • Krok 2. Zarzuć ukośnie jeden koniec chusty na ramię. Podobnie ułóż drugi pas chusty tak, aby materiał krzyżował się na twoich piersiach.
wiązanie chusty krok 2
 
 • Krok 3. Oba końce chusty skrzyżuj na plecach. Przełóż je na brzuch i zawiąż w supeł. Na razie nie musisz mocno go ściągać.
  wiązanie chsuty krok 3
   
 • Krok 4. Lekko rozluźnij skrzyżowane pasy materiału, tak abyś mogła swobodnie wsunąć w nie dziecko. Sprawdź, czy są równe i symetrycznie ułożone.
  wiązanie chusty krok 4
   
 • Krok 5. Włóż dziecko.
  wiązanie chusty krok 5
   
 • Krok 6. Rozluźnij węzeł i utrzymując naprężenie, dociągnij wewnętrzną, a potem zewnętrzną połę chusty. Zaciśnij jeden supeł.
  wiązanie chusty krok 7
   
 • Krok 7. Sprawdź, czy środek każdej poły jest na środku pleców dziecka i czy poły sięgają do zgięć pod jego kolankami. Zawiąż drugi węzeł. Gotowe!


Instruktaż: Agnieszka Duda, doradczyni noszenia dzieci w chustach, doula, prezeska stowarzyszenia Klub Kangura,
fot. Piotr Ratajski 
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Rodzaje chust do noszenia niemowląt

Wybór odpowiedniej chusty może nie być zbyt prosty, zwłaszcza dla rodzica, który do tej pory nie miał do czynienia z chustonoszeniem. W sklepach można znaleźć:

 • chusty elastyczne,
 • chusty kółkowe,
 • chusty tkane.
   

Różnią się między sobą rodzajem materiału i sposobem ich zakładania. Nie wszystkie też nadają się dla niemowląt w każdym wieku. Musisz sama zdecydować, które rozwiązanie będzie najwygodniejsze dla ciebie i dziecka (pomoże ci w tym materiał na ten temat: Chusty do noszenia dzieci).
 

Sprawdź – dobrej jakości chusty wcale nie muszą być bardzo drogie! Wybraliśmy takie w przystępnych cenach:

 

Od jakiego wieku dziecko może być noszone w chuście

Chusty wiązane nadają się dla dzieci już od pierwszych dni życia. Noworodki i dzieci, które nie utrzymują jeszcze ciężaru główki, powinny być noszone w chuście kieszonce lub chuście wiązanej, w pozycji, w której brzuszek przylega do brzucha mamy (pozycja podobna do kangurowania). Nóżki są wtedy lekko odwiedzione i ugięte w naturalny sposób, co zapobiega powstaniu dysplazji stawów biodrowych, ale też pomaga ją leczyć. Prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, zwraca uwagę, że noworodki nie powinny być noszone w chuście długo

Bezpieczeństwo noszenia dziecka w chuście

Rodzice, którzy nie nosili dziecka w chuście, mogą mieć obawy: czy ono nie wypadnie spod materiału – przecież nie ma tu żadnego zapięcia, klamry, a supeł może się rozluźnić. W dobrze zawiązanej chuście dziecko jest bezpieczne. Masz wrażenie, że leży na tobie, nie odstaje, nawet gdy się pochylasz, nie może też przechylić się na boki. Otula je więcej niż jedna warstwa materiału, który równo rozkłada się na jego ciele, jest skrzyżowany pod pośladkami i udami, więc nóżki są w bezpiecznej pozycji. Bardzo dobrym rozwiązaniem są chusty o splocie tkanym skośno-krzyżowym. Są lekko elastyczne, przez co dobrze podtrzymują niemowlaka i zapewniają równomierne rozłożenie jego ciężaru w chuście.

Pamiętaj, by nosić maluszka w chuście jednorazowo nie dłużej niż 2–3 godziny.
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy