GRY
 
 

Jak wiązać chustę

Nawet noworodka możesz nosić w chuście, jeśli wiesz, jak się w nią zawinąć. Te metry materiału będą ci posłuszne. Obejrzyj na naszych zdjęciach, jak zakładać chustę wiązaną.

0.jpg
fot. Piotr Ratajski
Dzieci, które nie trzymają główki, często noszone są w chuście w pozycji zwanej „fasolką” lub „kołyską”. Jest to możliwe, jeśli maluszek nie ma wiotkich mięśni lub podejrzenia dysplazji bioder.

Najmłodsze dzieci można też nosić pionowo – w pozycji, w której brzuszek przylega do brzucha mamy. Taki sposób umożliwia chusta wiązana. Dobrze owinięta wokół ciała sprawia, że maluchowi, który sam nie trzyma jeszcze główki, jest w niej wygodnie. Jest też dodatkowa korzyść: nóżki dziecka są lekko odwiedzione i ugięte. To naturalne ułożenie zapobiega powstaniu dysplazji, ale też pomaga ją leczyć. 

Rodzice, którzy nie nosili dziecka w chuście, mogą mieć obawy: czy ono nie wypadnie spod materiału – przecież nie ma tu żadnego zapięcia, klamry, a supeł może się rozluźnić. Otóż nie. W dobrze zawiązanej chuście dziecko jest bezpieczne. Masz wrażenie, że leży na tobie, nie odstaje, nawet gdy się pochylasz, nie może też przechylić się na boki. Maluszka otula więcej niż jedna warstwa materiału, który równo rozkłada się na jego ciałku, jest skrzyżowany pod pośladkami i udami, więc nóżki są w bezpiecznej pozycji.

Znaczenie ma też materiał, z którego wykonuje się chusty. Tkany skośno-krzyżowym splotem zapewnia elastyczność, dobre podtrzymanie i rozłożenie ciężaru. Jesteś przekonana? Naucz się zakładać chustę. Pokazujemy, jak zrobić wiązanie „podwójny X”. To wcale nie jest trudne. I pamiętaj, by maluszka nie nosić w chuście dłużej niż 2–3 godziny.

1. Ułóż chustę na plecach poniżej pasa. Chwyć ją obiema rękami i sprawdź, czy oba końce są równe. Jeśli nie, postaraj się je wyrównać.
2. Zarzuć jeden koniec chusty na ramię, tak aby materiał krzyżował się na twoich piersiach. Podobnie ułóż drugi pas chusty.

3. Oba końce chusty skrzyżuj na plecach. Przełóż je na brzuch i zawiąż w supeł. Na razie nie musisz mocno go ściągać.
4. Lekko rozluźnij skrzyżowane pasy materiału,  tak abyś mogła swobodnie wsunąć w nie dziecko. Sprawdź, czy są równe i symetrycznie ułożone.

5. Włóż dziecko. Rozluźnij węzeł i utrzymując naprężenie, dociągnij wewnętrzną, a potem zewnętrzną połę chusty. Zaciśnij jeden supeł.
6. Sprawdź, czy środek każdej poły jest na środku pleców dziecka i czy poły sięgają do zgięć pod jego kolankami. Zawiąż drugi węzeł.


W roli instruktora: Agnieszka Duda, doradczyni noszenia dzieci w chustach, doula, prezeska stowarzyszenia Klub Kangura.
Jako modele: Agnieszka Zajkowska z synkiem Hubertem.
Za pomoc w realizacji sesji dziękujemy Pani Monice Sawickiej.
 


 
Redakcja poleca: Jeannette Kalyta: „Gdy jest trudno, przypomnijcie sobie, jak się w sobie zakochaliście” [WIDEO]
Opieka nad noworodkiem to nowe obowiązki, zmęczenie, czasem kłótni rodziców. Można sobie pomóc przetrwać ten czas. Pomóc związkowi, miłości. Jak? Podpowiada Jeannette Kalyta.
Doładuj
Przeładuj