niemowlę, dziecko, łąka, kwiaty, uśmiech dziecka
fot. ferkelraggae - Fotolia.com

8 sposobów wspierania rozwoju dziecka

Twoje dziecko ma ogromny potencjał, a ty masz wpływ na to, czy w pełni go wykorzysta. Sprawdź, co warto robić, by rozwijało się wszechstronnie.
niemowlę, dziecko, łąka, kwiaty, uśmiech dziecka
fot. ferkelraggae - Fotolia.com

Rozwój małego dziecka można wspierać na tysiące sposobów, a wszyscy rodzice i wszystkie dzieci mają swoje ulubione zajęcia. Najważniejsze jest to, by rozwijać różne zainteresowania i nie pomijać żadnej sfery.

Co możesz zrobić dla swojego dziecka, by było mądre, ciekawe świata i w pełni wykorzystało swoje talenty?

1. Czytaj dziecku książki

Czytanie dziecku książek pobudza rozwój mowy, poszerza słownictwo, ćwiczy pamięć i koncentrację uwagi. Rozbudza ciekawość świata, rozwija  wyobraźnię, pobudza zmysł słuchu i uspokaja. Codzienne wspólne czytanie ma jeszcze jedną ogromną zaletę - buduje więź między dzieckiem a rodzicem. 

Poznaj 7 zalet czytania dziecku

Redakcja poleca: 40 proc. maluchów trzyma w rączkach tablety i smartfony [WIDEO]
Maluchy do 2 lat w ogóle nie powinny mieć kontaktu z takimi urządzeniami – mówi socjoterapeutka Małgorzata Ćwiek z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

2. Rozmawiaj z dzieckiem

Jeśli nie będziesz mówić do dziecka, jego komunikacja z innymi będzie uboga. Dlatego opowiadaj maluchowi, co właśnie robisz, zadawaj pytania i czekaj na odpowiedź. Słuchaj go uważnie i nie gań własne opinie.

Obejrzyj FILM jak wspierać rozwój mowy dwulatka

3. Wprowadź dziecko w świat muzyki

Słuchanie klasycznych utworów (Mozarta, Bacha czy Vivaldiego) i dziecięcych piosenek rozwija słuch, stymuluje pamięć i relaksuje, a gra na instrumencie ćwiczy koncentrację i w przyszłości pomaga uczyć się języków obcych.

Sprawdź jak muzyka wpływa na rozwój dziecka

4. Oswajaj dziecko z matematyką

Bawcie się liczbami – liczcie paluszki, dziurki w butach, guziki w koszuli, a - wchodząc po schodach – odliczajcie: raz, dwa, trzy; raz dwa trzy. To wpływa na rozwój logicznego myślenia, uczy pojęć abstrakcyjnych, zapobiegając problemom z matematyką w szkole.

Zobacz także zabawy matematyczne dla małego dziecka

5. Zadbaj o emocje dziecka

Naucz dziecko rozpoznawać, co czują inni i ono samo. W tym celu nazywaj emocje, które maluch może przeżywać (np. „Jesteś zły, bo nie kupiłam ci lizaka”) oraz te, które malują się na twarzy innych („Ania jest smutna, bo nie pozwoliłeś jej pobawić się swoimi klockami”). Zatroszcz się, by dziecko miało kontakt z rówieśnikami – wspólne zabawy uczą współpracy i rozwiązywania konfliktów.

Sprawdź jak rozwijać inteligencję emocjonalną u dziecka

6. Pokazuj dziecku świat

Nawet z niemowlakiem możesz wybrać się do muzeum, do restauracji, do znajomych lubiących dzieci, na basen, do lasu czy do parku. Wzbogacaj jego świat o nowe przyjemne doznania.

Pierwszy raz w teatrze
P
ierwszy raz na basenie

7. Ruszaj się z dzieckiem

Ruch pobudza rozwój mózgu, zapewnia dziecku dobrą kondycję i zdrowie. Zabawy wymagające skupienia uwagi przeplataj więc ćwiczeniami. W zależności od wieku równie dobre mogą być turlanie, chodzenie na czworakach pod krzesłami, gra w kręgle czy toczenie rakietkami piłki po podłodze.

Sprawdź jak wspierać rozwoj fizyczny dziecka

8. Rozbudź w dziecku duszę artysty

Świecowe kredki do rysowania może dostać już półtoraroczny maluch, dwulatek zachwyci się malowaniem farbami i bazgraniem po tablicy, potem przychodzi czas na plastelinę, wycinanki itp. Takie zajęcia przygotowują rączkę do pisania, ćwiczą koncentrację uwagi, rozwijają wyobraźnię i kreatywność, a przede wszystkim uczą wyrażania siebie inaczej.

Sprawdź  jak zachęcić dziecko do rysowania

Oceń artykuł

Ocena 6 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy