Kąpiel niemowlęcia
fot. Fotolia

Kąpiel to coś więcej niż tylko pielęgnacja

Statystycznie kąpiel niemowlaka trwa ok. 20 minut. Czy wiesz, że możesz ten czas wykorzystać znacznie lepiej niż wyłącznie na oczyszczenie skóry dziecka?
Kąpiel niemowlęcia
fot. Fotolia
My, rodzice, często jesteśmy zabiegani i zmęczeni codziennymi obowiązkami, dlatego wieczorną kąpiel maluszka traktujemy jako kolejne zadanie do realizacji i chcemy jak najszybciej skreślić z listy rzeczy do zrobienia. Warto jednak przywiązywać większą wagę do rytuałów pielęgnacyjnych, bo dzięki nim możemy wspierać rozwój dziecka. O tym przekonywali nas wczoraj eksperci marki Johnson's® - Agnieszka Machnio i Paweł Zawitkowski, którzy specjalnie dla nas, poprowadzili spotkanie na temat pielęgnacji i rozwoju dziecka. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą po tym spotkaniu.

Znacznie więcej niż pielęgnacja

Badania przeprowadzone przez Johnson’s® wykazały, że przeciętny polski rodzic przeznacza na wieczorną kąpiel swojego dziecka ok. 20 minut. To dużo czy mało? Odpowiedź zależy od tego, w jaki sposób wykorzystamy ten czas. „Dla większości z nas kąpiel niemowlęcia to po prostu oczyszczanie przede wszystkim - w wymiarze higienicznym – mówi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta i autor książek oraz filmów „Mamo, Tato co Ty na to?” […] Dzieciaki jednak mają „w nosie” aspekt higieniczny […]. Dla nich, w pewnym sensie, bezbronnych i oczekujących na „dobre doświadczenie”, dotyk i doświadczenia zmysłowe mają fundamentalne znaczenie. Jeśli potrafimy wykorzystać tę okazję, dla dziecka jest to swego rodzaju rozmowa, podstawowy język wymiany naszych refleksji, emocji, obaw, czułości”. Dlatego podczas kąpieli warto skupić się nie tylko na myciu, lecz także na zmysłach dziecka i odczuwanych przez nie bodźcach. 
 
Redakcja poleca: Zaburzenia integracji sensorycznej – kto jest w grupie ryzyka?
Kiedy zmysły dziecka nie współpracują prawidłowo ze sobą, rozwój przebiega trudniej. Jakie dzieci znajdują się w grupie ryzyka zaburzeniami integracji sensorycznej?

Co zrobić, by maksymalnie wykorzystać czas kąpieli?

Wydaje ci się, że aby wspierać rozwój dziecka podczas codziennej pielęgnacji, potrzebujesz specjalistycznych umiejętności? Nic podobnego. Oto  kilka łatwych sposobów na to, by codzienne rytuały pielęgnacyjne miały dużo większe znaczenie:
  • Dotyk to jeden z najlepiej rozwiniętych zmysłów w chwili narodzin. To właśnie dzięki niemu powstają pierwsze więzi emocjonalne między rodzicami a dzieckiem. Pamiętaj o tym podczas kąpieli, a także tuż po niej – nakładając na skórę dziecka kosmetyk nawilżający.
  • Wzrok - kontakt wzrokowy i rozmowa z dzieckiem podczas kąpieli mogą przyczynić się do rozwoju umiejętności językowych.
  • Słuch – maluszek jest też bardzo wrażliwy na dźwięki. Postaraj się, by podczas kąpieli towarzyszyła wam łagodna muzyka, delikatny plusk wody lub po prostu twój głos – on zawsze jest dla maleństwa najpiękniejszą melodią.
  • Węch – dzięki znajomym i przyjemnym zapachom niemowlęta mogą czuć się szczęśliwe i odprężone, co poprawia ich nastrój i wywołuje pozytywne emocje. Dlatego do kąpieli dziecka wybierz kosmetyk o ładnym, ale niezbyt intensywnym zapachu, który nie tylko oczyści i nawilży skórę, lecz także wesprze jej rozwoju z poszanowaniem naturalnej bariery ochronnej, jaką skóra sama wytwarza – radzi Agnieszka Machnio.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy