rozwój dziecka, rozwój fizyczny dziecka, rozwój ruchowy dziecka

Jak wspierać rozwój fizyczny dziecka?

Po co dziecku gimnastyka? Czy nie byłoby lepiej, gdyby zamiast robić przysiady, wykorzystywało czas ucząc się angielskich słówek? Nie! Ruch jest bardzo ważny dla rozwoju dziecka.
Beata Turska
rozwój dziecka, rozwój fizyczny dziecka, rozwój ruchowy dziecka

Wszyscy chcemy, by nasze maluchy były mądre i dużo umiały, ale czy w równym stopniu doceniamy ruch? Wielu z nas, rodziców, woli zapisać malca na szachy, niż iść z nim na plac zabaw, bardziej cenimy zabawki edukacyjne niż piłki i skakanki. Chyba wszyscy mówimy rzeczy w stylu: „Nie wierć się”, „Czy mógłbyś choć przez minutę posiedzieć w miejscu?” Tymczasem ruch jest potrzebny dzieciom jak powietrze i jedzenie.

Sprawdź, dlaczego warto pokochać plac zabaw

Ruch zapobiega wadom postawy

Kościec dziecka jest bardzo delikatny i podatny na deformacje.  – Brak ruchu i złe nawyki (siedzenie przed telewizorem, siadanie z podwiniętą nogą itd.) powodują, że malec zaczyna się garbić, a kręgosłup mu się krzywi – tłumaczy mgr Dominika Rucińska, specjalistka z zakresu gimnastyki korekcyjnej dla przedszkolaków. 
Ruch może zapobiec kłopotom, bo wzmacnia mięśnie, kości (sprzyja ich mineralizacji), ścięgna i więzadła (uelastycznia je i zwiększa ich wytrzymałość). Pobudza też dojrzewanie układu nerwowego, poprawia wydolność układu oddechowego i układu krążenia.
Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwalają nawet skorygować istniejące już wady postawy. 

Polecamy: Jak nie dopuścić do skrzywienia kręgosłupa?
Redakcja poleca: Jak powinna przebiegać wizyta u pediatry - film
Na co powinni przygotować się rodzice i czego warto wymagać od lekarza dziecięcego?

Ruch sprawia, że dziecko lepiej się rozwija

Ruch pobudza rozwój psychiczny: dziecko opanowuje nowe umiejętności i aktywniej poznaje świat. Dzięki niemu czuje się lepiej nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Zwinne, sprawne ruchowo dzieci są odważniejsze, łatwiej odnajdują się w grupie rówieśników i mniej narażone na wypadki (rzadziej upadają itd).

Zajęcia ruchowe w przedszkolu

Kiedyś place zabaw i podwórka były pełne dzieci, które od świtu do nocy wspinały się na drabinki, łaziły po drzewach, robiły fikołki, skakały w gumę i robiły tysiąc innych rzeczy. Dziś maluchy nie są aż tak aktywne. Dlatego tak ważne są zorganizowane zajęcia ruchowe w przedszkolu. One naprawdę wiele dają. – Mięśnie ćwiczącego dziecka wykonują intensywną pracę, przez co zwiększają swoją objętość i siłę. Dzięki temu lepiej utrzymują kościec malca, a szczególnie jego kręgosłup – mówi Dominika Rucińska. – Wykonując najróżniejsze przysiady, skoki czy skłony, malec staje się sprawniejszy, silniejszy, bardziej wytrzymały, szybszy, zręczniejszy, zwinniejszy, bardziej gibki, lepiej skoordynowany. 
Są także inne korzyści. Na przykład takie, że w przedszkolu dzieci uczą się gier i zabaw, które w przyszłości pomogą im szybciej opanować umiejętności potrzebne do uprawiania różnych dyscyplin: jazdy na nartach, gry w tenisa, a które już teraz mogą wykorzystywać w domu i na placu zabaw.

Zabawy ruchowe dla całej rodziny

Zajęcia prowadzone przez fachowca są nie do zastąpienia. To jednak nie znaczy, że po przedszkolu można z czystym sumieniem patrzeć na to, jak dziecko leży na kanapie i godzinami wgapia się w ekran telewizora. Wykorzystaj dziecięcą potrzebę ruchu.
  • Zabierz malca na plac zabaw, pozwól mu się wyszaleć.
  • Pobaw się z nim w klub gimnastyczny: pozwól dziecku być instruktorem, nich pokaże ci ćwiczenia, które zna z przedszkola.
  • Daj się namówić na wyścigi albo mecz piłki nożnej.
Przeczytaj także: 23 szalone  zabawy ruchowe

Takie zabawy nie tylko rozwiną ruchowo, ale przede wszystkim sprawią mu masę radości, bo będziecie robić coś razem! Jak się za to zabrać?
  • Wybierz odpowiednią porę. Nie każ maluchowi ćwiczyć bezpośrednio po posiłku (z pełnym brzuchem trudno biegać), gdy jest rozdrażniony, niewyspany lub zmęczony.
  • Pamiętaj, że gimnastyka ma przede wszystkim sprawiać frajdę. Niech to będzie zabawa i przyjemność, a nie katorga. Niech ruch nie kojarzy się z karą.
  • Ćwiczenia muszą być dostosowane do możliwości i umiejętności dziecka. Jeśli będą zbyt trudne, malec szybko się zniechęci. Jeżeli za łatwe, zacznie ziewać z nudów i rozglądać się za ciekawszym zajęciem.
  • Trudniejsze ćwiczenia przeplataj z łatwiejszymi, a po ćwiczeniach nóg warto zrobić ćwiczenia angażujące, np. mięśnie rąk (nogi w tym czasie mogą odpocząć).
  • Nie przesadź. Zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży wysiłek nie jest korzystny dla zdrowia.
Polecamy także: Niezdarne dziecko: wiemy jak mu pomóc
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy