GRY

Poznaj zabawy, które pomogą rozwijać motorykę dziecka

Chcesz pomóc dziecku w nauce unoszenia główki, siadania, raczkowania czy trenowaniu precyzyjnego chwytania? Oto kilka prostych zabaw dla niemowląt, dzięki którym wesprzesz rozwój motoryczny brzdąca.

dziecko na macie
fot. Marko
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i pewnych etapów rozwojowych nie możemy, a nawet nie powinniśmy przyspieszać. Możemy jednak je wspierać. Jak? Najlepiej przez zabawę na macie edukacyjnej. Dlaczego? Bo duży obszar do zabawy pozwala dziecku na rozciąganie swojego ciała, eksperymentowanie z ruchem oraz turlaniem się, wydłużaniem czasu na brzuszku czy siedzeniem ciesząc się wieloma aktywizującymi elementami maty. A to jeszcze nie wszystko, co można robić na macie edukacyjnej!

Zabawy motoryczne dla niemowlęcia w wieku 0-6 miesięcy

Kolory, faktury i dźwięki stymulują zmysły dziecka już od pierwszych dni. Dziecko będzie próbować dosięgać i dotykać zawieszek rozwijając jednocześnie ruchy całego ciała i ruchy precyzyjne, może również oglądać swoje własne odbicie w lusterku, które znajdziesz na macie Gimnastyka dla bobasa z pałąkami - Leśna Kraina, wydłużając czas na brzuszku. Kiedy dziecko siedzi, pozwól mu cieszyć się przytulnym miejscem do zabawy i odkrywania różnych elementów maty, m.in. ptaszka ze światełkiem i muzyką oraz funkcją nagrywania, grzechotki w kształcie bobra, szeleszczącego borsuka, miękkiego gryzaka, czy zawieszki w kształcie sarny.  Możesz także użyć zwierzątek namalowanych na macie oraz zabawek, by opowiedzieć dziecku różne historie. Dzięki takiej zabawie maluch będzie rozwijał słownictwo oraz wyobraźnię. Jeśli chcesz zachęcić dziecko do leżenia na brzuszku, połóż dziecko tak, by znalazło się przed jakimś elementem maty bądź obrazkiem. Wskaż na element i powiedz, np. „To jest wiewiórka!”. Zaszeleść jej ogonkiem, by zwrócić uwagę dziecka.

Zabawy motoryczne dla niemowlęcia w wieku 6+ miesięcy

Kiedy dziecko potrafi już siedzieć, nadszedł czas na zbadanie bardziej zaawansowanych elementów maty. Maluch może to zrobić, bawiąc się elektroniczną zabawką Ptaszkiem oraz ciesząc się z gry w a ku-ku za pomocą szeleszczącego borsuka. Reguluj pałąki z zabawkami w taki sposób, by zachęcić brzdąca do sięgania po zabawki, lub wskazuj określone zabawki na macie i zachęcaj brzdąca, by spróbował się do nich zbliżyć, ćwicząc raczkowanie.
 

Zabawy motoryczne dla dziecka w wieku 12+ miesięcy

Na macie edukacyjnej możecie świetnie się bawić, nawet gdy maluch ma już za sobą swój pierwszy krok. Zabawa „Taniec na łące” pozwoli dziecku ćwiczyć koordynację ruchową, spostrzegawczość, a także rozwinie zmysł słuchu. Jak się bawić? Bardzo prosto! Włącz muzykę z odgłosami natury (np. śpiew ptaków, szum drzew, kumkanie żab), byście poczuli się jak w lesie. Gdy muzyka gra, tańczcie wesoło wokół maty, a gdy zatrzymasz nagranie, powiedz nazwę jakiegoś zwierzątka, które znajduje się na macie Leśna Kraina. Zadaniem dziecka jest jak najszybsze znalezienie tego zwierzaka i dotknięcie go.

Więcej:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Kłopoty w pieluszce

Karm piersią, polecamy!