niemowlę, karmienie butelką, butelka
fot. Panthermedia

Jak wybrać butelkę do karmienia

Szklana czy plastikowa? Zobacz, czym najlepiej kierować się przy wyborze i która butelka jest najbardziej odpowiednia dla dziecka.
niemowlę, karmienie butelką, butelka
fot. Panthermedia
Niby zwykłe bu­telki do mleka, a jednak w sklepie jest ich kilkanaście rodzajów! Na pierwszy rzut oka różnią się tylko kształtem. Zanim jednak kupisz, dokładnie się im przyjrzyj.

Materiał
Pierwsza decyzja: wybrać butelkę szkla­ną czy plastikową?
- Szklana jest wykonana z hartowanego szkła, łatwo ją utrzymać w czystości, nie zabarwia się pod wpływem płynów. Minusy: po upuszczeniu na podłogę rozbije się. Tak naprawdę możesz kupić butelkę szklaną, jeżeli sama podajesz maluszkowi mleko; jeśli ma ją trzymać starsze dziecko – to zły pomysł.
- Butelka plastikowa jest lekka i wygodna, nie stłucze się, gdy ty (lub dziecko) upuścisz ją na podłogę. Może się jednak rysować i zabarwiać pod wpływem płynów (herbatka, sok).

Kształt
Kieruj się wygodą. Najprostsze są butelki tradycyjne, wąskie, wygodne do trzymania. Możesz też wybrać butelkę w specjalny sposób wyprofilowaną – niektórym mamom (i dzieciom) wygodniej ją trzymać. Są także butelki z szeroką szyjką: ułatwi ci to wsypanie proszku, wlanie wody, a potem mycie. Jeśli dziecko samodzielnie pije, wygodna dla niego może być butelka „z dziurką”, którą łatwiej trzymać.

Pojemność
Dla najmłodszego niemowlęcia (do końca trzeciego miesiąca) wystarczy butelka 80–125 ml. Większe (200–250 ml) są przeznaczone dla dzieci po piątym miesiącu, a te największe (250–320 ml) dla malców po dziewiątym miesiącu. Oczywiście wszystko zależy od apetytu szkraba. Zwróć też uwagę na to, czy skala jest wyraźnie oznaczona. Dzięki temu szybko przygotujesz odpowiednią porcję pokarmu i sprawdzisz, ile maluszek zjadł.

Do zadań specjalnych
■ Antykolkowa. Przyczyn bólów brzuszka u malca jest wiele; jedną z nich jest połykanie (niechcący) podczas posiłku dużej ilości powietrza. Żeby temu zapobiec, producenci butelek stosują różne triki mające zmniejszyć ilość połykanego powietrza. Jednym z nich jest wygięty kształt butelki, innym – specjalne, odkręcane dno. Antykolkowe butelki mają też specjalny system odpowietrzania, a smoczek kształtem przypomina sutek. Dziecko obejmuje go szeroko otwartymi ustami, a żeby napić się mleka, musi mocno  ssać.
■ Samosterylizująca. Po specjalnym złożeniu pełni funkcję sterylizatora parowego. Wystarczy wlać do niej wodę, a potem wstawić butelkę do kuchenki mikrofalowej.
■ Z czujnikiem ciepła. Mając taką butelkę, nie musisz sprawdzać temperatury mleka, wylewając krople na przegub dłoni. Wystarczy przyjrzeć się kolorowi rurki odpowietrzającej. Różowy podpowie ci, że mleko jest trochę zbyt ciepłe. Niebieski oznacza, że mleko ma odpowiednią temperaturę.  

Plastik, czyli co?
Potocznie „plastikiem” nazywamy tworzywo sztuczne. Konkretny materiał, z którego butelka została wykonana, jest jednak różny. Zwróć na to uwagę! Możesz kupić butelki wykonane z:
■ poliwęglanów. Są trwałe, odporne na uszkodzenia. Ostatnio poliwęglany zyskały jednak złą sławę ze względu na zawartość bisfenolu A (BPA), który jest podejrzewany o szkodliwy wpływ na zdrowie. Chociaż badania przeprowadzane od kilku lat jednoznacznie nie potwierdziły zagrożenia, to jednak decyzją Komisji Europejskiej produkcja butelek do karmienia niemowląt zawierających bisfenol A ma być w krajach UE zakazana od marca 2011 roku, a import i sprzedaż – od czerwca 2011 roku;
■ z polipropylenu. Butelki są trwałe, nie tłuką się, jednak niektóre płyny mogą odbarwiać ich powierzchnię. Trzeba je zmieniać co kilka miesięcy. Nie zawierają bisfenolu A.
■ z silikonu. Ten materiał również nie zawiera bisfenolu A. Butelki nie tłuką się, są lekkie, elastyczne. Ścianki lekko się uginają, dlatego silikon jest często używany w butelkach, które dozują ilość pokarmu dla dziecka.
Uwaga: Butelki, które nie zawierają bisfenolu, mają następujące oznaczenia: PP (polipropylen), „nie zawiera bisfenolu”, „nie zawiera BPA”, „BPA free”.
Redakcja poleca: Jak wybrać butelkę do karmienia niemowlaka - film
Zobacz, jak powinna wyglądać butelka dostosowana do potrzeb małego dziecka. Ekspert podpowiada, jak utrzymać butelkę w czystości.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy