GRY
 
 

Jak wybrać butelkę do karmienia

Szklana czy plastikowa? Zobacz, czym najlepiej kierować się przy wyborze i która butelka jest najbardziej odpowiednia dla dziecka.

niemowlę, karmienie butelką, butelka
fot. Panthermedia
Niby zwykłe bu­telki do mleka, a jednak w sklepie jest ich kilkanaście rodzajów! Na pierwszy rzut oka różnią się tylko kształtem. Zanim jednak kupisz, dokładnie się im przyjrzyj.

Materiał
Pierwsza decyzja: wybrać butelkę szkla­ną czy plastikową?
- Szklana jest wykonana z hartowanego szkła, łatwo ją utrzymać w czystości, nie zabarwia się pod wpływem płynów. Minusy: po upuszczeniu na podłogę rozbije się. Tak naprawdę możesz kupić butelkę szklaną, jeżeli sama podajesz maluszkowi mleko; jeśli ma ją trzymać starsze dziecko – to zły pomysł.
- Butelka plastikowa jest lekka i wygodna, nie stłucze się, gdy ty (lub dziecko) upuścisz ją na podłogę. Może się jednak rysować i zabarwiać pod wpływem płynów (herbatka, sok).

Kształt
Kieruj się wygodą. Najprostsze są butelki tradycyjne, wąskie, wygodne do trzymania. Możesz też wybrać butelkę w specjalny sposób wyprofilowaną – niektórym mamom (i dzieciom) wygodniej ją trzymać. Są także butelki z szeroką szyjką: ułatwi ci to wsypanie proszku, wlanie wody, a potem mycie. Jeśli dziecko samodzielnie pije, wygodna dla niego może być butelka „z dziurką”, którą łatwiej trzymać.

Pojemność
Dla najmłodszego niemowlęcia (do końca trzeciego miesiąca) wystarczy butelka 80–125 ml. Większe (200–250 ml) są przeznaczone dla dzieci po piątym miesiącu, a te największe (250–320 ml) dla malców po dziewiątym miesiącu. Oczywiście wszystko zależy od apetytu szkraba. Zwróć też uwagę na to, czy skala jest wyraźnie oznaczona. Dzięki temu szybko przygotujesz odpowiednią porcję pokarmu i sprawdzisz, ile maluszek zjadł.
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj