buty na wiosnę dla dzieci
fot. Adobe Stock

Buty na wiosnę dla dzieci: dla rocznego dziecka i dla dwulatka (na spacer i po domu)

Dobre buty na wiosnę dla dzieci są wygodne i nie wykoślawiają stopy. Najlepiej kupić solidne buty sportowe albo trzewiki, a na cieplejsze dni lekkie trampki. Takie buty na wiosnę sprawdzą się i dla dwulatka, i dla rocznego dziecka. Uwaga, rozważnie dobieraj markę i rozmiar − to ważne w przypadku butów na wiosenne spacery i po domu.
buty na wiosnę dla dzieci
fot. Adobe Stock
Buty na wiosnę dla dziecka muszą być wygodne i tak uszyte, by nie wykoślawiły nóżki. Wybierając buty na wiosnę dla dwulatka, zwróć uwagę na ich solidność, łatwość zakładania i jakość materiałów. A dla rocznego dziecka kup wiosenne buty na rzepy. Nie oszczędzaj na butach dla dziecka i zmieniaj je co 4-6 miesięcy! Źle dobrane buty mogą spowodować płaskostopie, wady kolan, bioder, a nawet kręgosłupa. Koniecznie zapewnij dziecku nowe, dobre buty na wiosnę do przedszkola, na deszcz i po domu!

Spis treści:

Jak buty na wiosnę wybrać na spacery?

Na wiosenny spacer najlepsze dla dwulatka i starszego dziecka będą półbuty lub trzewiki, oczywiście już nieocieplane. Powinny być z naturalnej skóry: w takich bucikach dziecko na pewno się nie spoci. Muszą być odrobinę większe niż stopa, ale maksymalnie o centymetr. Nie powinny być większe, gdyż obuwie dla dzieci jest odpowiednio wyprofilowane, ma podparcie pod tzw. łuk podłużny stopy (by zapobiec płaskostopiu).

Buty na wiosnę na spacery powinny mieć:
  • sztywny zapiętek, dzięki któremu pięta nie będzie się przekrzywiać na boki
  • szerokie i wygodne noski, by paluszki nie miały za ciasno
  • elastyczną podeszwę, by ułatwić ruch stopy w czasie chodzenia
 
 
Ważne: dziecku, które ma płaskostopie lub inną wadę stóp, lekarz może zalecić obuwie profilaktyczne. Zwykle jest ono nieco wyższe, za kostkę, by usztywnić staw skokowy. Niektóre modele mają też tzw. obcas Thomasa zapobiegający płaskostopiu.

Buty na wiosnę dla dzieci: na cieplejsze dni

Dziecko chętnie pobiegnie na wiosenny spacer w sandałkach, bo w półbutach będzie mu za gorąco. Dla młodszego, rocznego czy półtorarocznego dziecka, buty na ciepłą wiosnę powinny być jednak pełne, to znaczy z tyłu zabudowane (z usztywnionym zapiętkiem podtrzymującym piętę). Niektóre sandały są również zabudowane z przodu, by chronić palce przed ewentualnym urazem. Możesz kupić też na wiosnę sandałki otwarte, pod warunkiem, że przód buta będzie lekko uniesiony. Bucik koniecznie musi być nieco większy, by dziecku nie wystawały palce, bo wtedy łatwo o uraz.

5–6-latek może już wiosną biegać po dworze w otwartych sandałkach, bez zapiętka, ale pod warunkiem, że ma zdrowe stopy – najlepiej, jeśli potwierdzi to ortopeda.
 

Jakie buty dla dzieci kupić na deszcz?

Na deszczową wiosnę warto kupić dziecku gumowe kalosze. Bez problemu znajdziesz modele dla rocznego i półtorarocznego dziecka. Co prawda kalosze nie spełniają wszystkich norm, jakie powinien spełniać dobry but, ale dziecko przecież nie będzie w nich długo biegać. Cóż to jednak byłoby za dzieciństwo bez chodzenia po kałużach? Pamiętaj tylko, by w takich gumowych butach na wiosnę założyć dziecku bawełniane skarpetki, bo w kaloszach stopa może się spocić. I oczywiście po powrocie do domu trzeba je zmienić.
 

Jak wybrać buty na wiosnę do przedszkola?

W przedszkolu dziecko spędza kilka godzin w ciągu dnia, więc bardzo ważne jest, w jakich butach chodzi. Na wiosnę mogą to być skórzane sandałki, podobne do tych, w których biega po dworze, oczywiście z usztywnionym zapiętkiem. Ich zaletą jest to, że są też wyprofilowane, mają elastyczną podeszwę i szerokie noski. Jeśli dziecko ma zdrowe nóżki, może też chodzić po przedszkolu w kapciach wykonanych z materiału. Koniecznie wybieraj jednak takie modele, które mają usztywniony zapiętek.
 
Ważne: Jeśli dziecko ma płaskostopie lub inną wadę stóp, takie miękkie kapcie mogą okazać się nieodpowiednie. Ortopeda zaleci wówczas chodzenie w specjalnych bucikach, nawet po przedszkolu.

Jakie buty sportowe kupić na wiosnę dla dwulatka?

Już dwulatki miewają swoich sportowych idoli, bardzo chętnie więc na spacer czy na rower wybiorą się w butach sportowych, tzw. adidaskach. Oczywiście buty sportowe na wiosnę powinny być skórzane lub zamszowe, koniecznie z usztywnionym zapiętkiem.
 

Buty dla dzieci na wiosnę: po domu

Jeśli w pokojach masz miękkie dywany, dziecko może wiosną chodzić po domu na bosaka, tylko w samych antypoślizgowych skarpetkach. Jeśli jednak macie parkiet lub deski, dziecko powinno mieć na nogach kapcie, i to dość solidne. Gdy bowiem biega na bosaka po twardym podłożu, zmienia się obciążenie stopy: kość piętowa ucieka na zewnątrz, wykoślawia się, a łuk podłużny stopy obniża się, co powoduje płaskostopie. Potem dochodzi do deformacji w stawach kolanowych, biodrach, a nawet kręgosłupie.

Na te problemy szczególnie narażone są dzieci, które mają nadwagę (ich stopy mają znacznie większy ciężar do uniesienia), a także wiotkie, z osłabionym napięciem mięśniowym. Dlatego koniecznie pilnuj, by po domu dziecko chodziło w sandałkach lub kapciach, i to porządnych, czyli z usztywnionym zapiętkiem.
Ważne: Zdecydowanie odradzamy kupowanie na wiosnę ślicznych, mięciutkich kapciuszków, np. ze zwierzątkami. Choć dzieci bardzo je lubią, bo są miłe w dotyku, to jednak są za miękkie dla przedszkolaka. Nie trzymają stopy i łatwo może się ona wykoślawić.

Eleganckie buty na wiosnę dla dzieci

Z wyborem wyjściowych butów na wiosnę dla chłopca nie ma problemu: dwulatkowi i starszemu przedszkolakowi na pewno spodobają się adidasy, półbuty lub sandały. Dla dziewczynki na wiosnę polecamy pantofelki – w sklepach online znajdziesz śliczne wzory dla małych elegantek. Uwaga, takie buty na wiosnę też powinny być z tyłu usztywnione.

Jeśli chcesz, by córeczka założyła bardziej kobiece pantofelki (niskie, na niewielkim obcasiku), to może to zrobić, pod warunkiem, że nie spędzi w nich dłużej niż... pół godziny! Ważne: odradzamy obcasy wyższe niż centymetr, bo potrafią bardzo szybko zdeformować stópkę. Takie buty zdecydowanie nie nadają się więc ani na przedszkolny bal, ani na dwór.
 

Klapki dla dzieci na wiosnę

Pływanie to samo zdrowie, ale na basenie dziecko musi oczywiście mieć własne dziecięce klapki, bo to dobra ochrona przed wszelkimi skórnymi infekcjami, których można się nabawić na pływalni.
 
Ważne: najlepiej, jeśli klapki nie są całkiem płaskie, lecz wyprofilowane. Takie buty dla dziecka na basen nie powinny być też zbyt sztywne.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy wody płodowe mogą odejść bez skurczów, wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Odejście wód płodowych przed pojawieniem się skurczów porodowych to jeszcze nic niepokojącego. Gdy wody płodowe odejdą, warto jednak się pospieszyć i jechać do szpitala, nawet jeśli skurcze wciąż nie występują. Dlaczego to ważne − tłumaczy ginekolog.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy