Pielęgnacja pupy
fot. Fotolia

Jak wybrać najlepszy krem pod pieluszkę? Ważne rady dermatologa

Nie tylko błędy w pielęgnacji, ale też źle dobrany krem może być przyczyną odparzeń pod pieluszką. Jak go wybrać - radzi dr Grażyna Nieżurawska, dermatolog.
Katarzyna Pinkosz
Pielęgnacja pupy
fot. Fotolia
Pupa boli, piecze, jest zaczerwieniona: pieluszkowe zapalenie skóry zdarza się często u niemowląt. Dobra pielęgnacja i dobrze dobrany krem może uchronić dziecko przed odparzeniem - mówi dr Grażyna Nieżurawska, pediatra i dermatolog.

Jaki powinien być idealny krem pod pieluszkę?

Pediatrzy bardzo często polecają tłuste kremy, często z dodatkiem wazeliny, często nawet kremy robione, typu popularna żółta maść. Nie polecam jej do długiego stosowania - pod tłustą maścią mogą rozwijać się bakterie. Żółta maść zawiera także kwas borny, który dość łatwo się wchłania. Przy nadmiernym stosowaniu może on nawet spowodować uszkodzenie nerek. Jeśli stosuje się ją rzadko, nic złego się nie dzieje. Jednak zdarzało się, że rodzice taką maścią - np. z dodatkiem witamin A, E - smarowali dziecko kilka razy dziennie, i to nie tylko okolice pupy, ale też całą skórę, gdy była przesuszona.
Moim zdaniem, w kremie pod pieluszkę dla niemowlęcia powinien znajdować się cynk. Tworzy on barierę ochronną dla wilgoci, a z drugiej strony działa lekko przeciwzapalnie, czyli nie powoduje podrażnień i zaczerwienienia.
Muszę jednak powiedzieć, że jeszcze inne zdanie na ten temat często mają chirurdzy, którzy obserwują objawy zarośnięcia warg sromowych u dziewczynek - w wyniku stanu zapalnego.

Zobacz także:  Pielęgnacja intymna dziewczynki

Czym ten stan zapalny jest spowodowany?

Czasem chirurdzy oskarżają o to preparaty z cynkiem. Ale okazuje się, że problemem jest nie krem, tylko błędy w pielęgnacji. Często rodzice tylko przemywają okolice pupy, np. wacikiem, solą fizjologiczną, chusteczkami pielęgnacyjnymi, ale dokładnie ich nie myją. W efekcie pupa jest niedomyta, pojawia się stan zapalny. Naskórek jest lepiący się, skleja się.

Nie powinno się stosować wacików ani soli fizjologicznej do przemywania pupy, tylko co? 

Wodę i mydło lub emolient. Wargi sromowe trzeba dokładnie rozchylić i umyć. Podobnie trzeba umyć okolice napletka.  

Pieluchy dla niemowlaka - sprawdź ranking!

Poza kremem z cynkiem co jeszcze jest ważne?

Podstawą tego, żeby nie doszło do odparzenia pupy jest dobra pielęgnacja: częste zmienianie pieluszki po każdym zrobieniu przez dziecko kupy, ale nie rzadziej niż 5 razy dziennie. Poza tym mycie pupy po każdym zrobieniu kupy - wodą a nie wilgotnymi chusteczkami. Ważne jest też "wietrzenie" pupy. Jeśli to wszystko się robi, to rzadko dochodzi pieluszkowego zapalenia skóry.
Oczywiście, stan zapalny może pojawić się np. z powodu alergii, łuszczycy, nietolerancji pewnych składników.  Jednak najczęściej to są błędy pielęgnacyjne.
U starszego niemowlęcia przyczyną stanów zapalnych może być podawanie zbyt dużej ilości soków i owoców, zwłaszcza wieczorem: wtedy pH siusiu jest bardziej zasadowe, co sprzyja namnażaniu się bakterii i drożdży.
Nie można też stosować mydeł antybakteryjnych. Być może działają one przeciwbakteryjnie, ale zbyt mocno wysuszają skóręm doprowadzają do podrażnień, stanów zapalnych.

Gdy stan zapalny już się pojawi, to jaki krem pod pieluszkę zastosować?

Najważniejsze jest długie i częste wietrzenie pupy - 5 minut przed zmianą pieluszki to za mało. Lepiej, jeśli dziecko może dłużej poleżeć pod pieluszką. Ważne jest też częste zmienianie pieluch - także w nocy. Koniecznie trzeba myć pupę wodą i mydłem lub emolientem, a nie chusteczkami do pielęgnacji.
Jeśli podrażnienie jest niewielkie, nadal polecam pod pieluszkę krem z cynkiem. Często w takich sytuacjach polecam Tanno Hermal Lotio – biały puder z cynkiem, gliceryną, wodą wapienną – delikatnymi substancjami, które przykrywają skórę, nie powodując dalszych podrażnień, a działających przeciwzapalnie.
Jeśli na skórze w okolicach pieluszkowych są zmiany wysiękowe, nadżerki, być może doszło do infekcji drożdżakowej - lekarz musi zalecić kremy przeciwgrzybicze. Czasem stan skóry jest tak zły, że lekarz na 2-3 dni zaleca leki z dodatkiem sterydów. 

Dr Grażyna Nieżurawska jest pediatrą i dermatologiem. Pracuje w Gabinecie Dematologii Dziecięcej "Dermini"

Zobacz także:
Redakcja poleca: 5 najlepszych kosmetyków dla niemowlaka - film
Sprawdź, jakie kosmetyki są bezpieczne dla skóry i włosów niemowlaka, a jakich nie wolno stosować u dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy