Befado, buty dla dzieci, dziecko
fot. materiały prasowe

Jak wybrać dobre buty dla dziecka

Na rynku pojawia się coraz więcej wzorów, fasonów obuwia przeznaczonego do przedszkola i szkoły. Łatwo zagubić się w tym gąszczu i dokonać niewłaściwego wyboru.
Befado, buty dla dzieci, dziecko
fot. materiały prasowe
Poniżej przegląd najpopularniejszych typów obuwia wybieranego przez uczniów:

Półbuty/trzewiki
Klasyczne buty chłopięce, wsuwane na gumki lub zapinane na rzepki. Charakteryzują się łatwą wzuwalnością i dobrym dopasowaniem do stopy. Tradycyjny fason pasuje do każdego typu ubranka.

Balerinki
Typowo dziewczęcy fason chętnie wybierany przez małe damy. Pasuje zarówno do spodni jak i spódniczki. Popularne ze względu na wygodę i efekt wizualny – stopa wydaje się w nich drobniejsza niż w obuwiu innego typu. Należy jednak zwrócić uwagę aby baleriny dla dziewczynki miały podeszwę niezbyt cienką, zapewniającą stopie odpowiednią stabilizację.

Trampki
Pasują do sportowego, swobodnego stylu tak lubianego przez wymagających uczniów. Są bardzo wygodne a różne typy zapięć zapewniają wygodę wkładania. Modny fason powinien iść w parze z wysokiej jakości materiałami aby zapewnić stopie przewiewność i oddychanie.

Buty modne i wygodneTeraz Polskazdrowa stopa, buty dla dzieci

Na przedszkolną salę i szkolny korytarz wybierajmy obuwie wykonane z miękkich, naturalnych materiałów typu bawełna, welur, sztruks, aksamit. Ładnie się prezentują i zapewnią stopie odpowiednią temperaturę. Niezmiennie modna jest krata proponowana także we wzorach obuwia chłopięcego. Tradycyjnie żywe, soczyste kolory dla dziewczynek i bardziej stonowane dla chłopców.
Redakcja poleca: Ciąża donoszona – który to tydzień? [WIDEO]
Ciąża donoszona trwa 40 tygodni, czyli mniej więcej 280 dni. Pamiętaj, że lekarze nigdy nie liczą ciąży w miesiącach – liczy się zawsze skończone tygodnie. Aby sprawdzić, czy ciąża jest donoszona, trzeba obliczyć wiek ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia.

Przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo

Szkolne buty powinny być nie tylko ładne i modne ale przede wszystkim odpowiednio skonstruowane – w końcu dzieci spędzają w nich wiele godzin dziennie:

 • odpowiednia szerokość, zwłaszcza przy palcach tak, aby nosek nie uciskał palców;
 • właściwe trzymanie na stopie, aby wierzch buta nie uciskał stopy;
 • elastyczna, wyprofilowana, antypoślizgowa podeszwa, dobrze gdyby posiadała walory oddychania;
 • cholewka wykonana z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów;
 • lekkość – zbyt ciężkie obuwie powoduje nieprawidłowe ułożenie stopy podczas chodzenia;
 • odpowiednio dobrany rozmiar;
 • certyfikaty – warto szukać żółtego znaku Zdrowej Stopy – gwarancji prawidłowo wykonanego obuwia.
Czy wiesz, że:
Zdecydowana większość dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, ale tylko 30% ludzi starszych nie odczuwa dolegliwości stóp. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest często niewłaściwe obuwie noszone w dzieciństwie. Asortyment obuwia dla dzieci jest bardzo szeroki, nie wszystkie jednak spełniają podstawowe wymogi bezpieczeństwa i mogą bardzo zaszkodzić.

Firma Befado – polski producent wyjątkowego obuwia - przedstawia kilka przydatnych zasad, dzięki którym zabiegani rodzice łatwiej poradzą sobie z wyborem odpowiedniego obuwia – zabezpieczającego zdrowy rozwój stóp dziecka już od pierwszych kroków LISTNUM.
Befado, buty dla dzieci

Dobre buty - ale jakie?

 • Obuwie ma być dłuższe od stopy o ok. 0,5-1 cm ze względu na jej szybki wzrost i przesuwanie się do przodu w czasie chodzenia;
 • Czubek buta powinien być szeroki stosownie do promieniście ułożonych palców. Wąski czubek może być przyczyną różnych deformacji palców;
 • Czubek buta powinien być wysoki. Jeśli jest płaski – dochodzi do konfliktu między palcami a wierzchem buta, stąd otarcia i odciski;
 • Trzewiki, czyli buty z cholewką sięgającą ponad kostkę, są zalecane dla wszystkich dzieci, a szczególnie dla dzieci rozpoczynających chodzenie. Maluch, ze słabo wykształconym zmysłem równowagi, chodzi w sposób szczególny. But z wysoką cholewką, dzięki sznurowaniu dobrze dopasowany do stopy i dolnej części podudzia, ułatwi mu poruszanie się;
 • Elastyczne spody, łatwo zginające się na linii stawów śródstopnopaliczkowych nie spowodują zaburzeń w naturalnym sposobie poruszania się dziecka. Miękkie, higieniczne materiały, które łatwo dopasowują się do kształtu i wymiarów stopy oraz pochłaniają pot wydzielany przez stopę. Sztywny materiał „walczy” ze stopą, ściskając ją, zaburzając krążenie, ocierając a nawet deformując ją. Materiał o złych właściwościach higienicznych, nie pochłaniający potu zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju drobnoustrojów wywołujących choroby skóry;
 • Dla małych dzieci wysokość obcasa powinna wynosić około 5 mm, dla dziewcząt nie powinna przekraczać 3,5 cm. Zbyt wczesne noszenie butów na wyższym obcasie może spowodować zmiany w budowie stóp, w ustawieniu kończyn dolnych i miednicy.

Jak kupować buciki dla dziecka?

 • Dopóki dziecko spędza większość czasu leżąc, nie zakładaj mu żadnych butów, nóżki chroń przed marznięciem wkładając luźne skarpetki, które nie będą ściskać paluszków i zaburzać swobodnego przepływu krwi.
 • Nie szukaj butów z tzw. wkładką ortopedyczną. O tym, czy jest ona potrzebna Twojemu dziecku, może zdecydować tylko ortopeda.
 • Twoje dziecko jest coraz starsze, szybko rośnie, rośnie także stopa - przeciętnie około 1 cm rocznie (w niektórych okresach nawet 1,5 cm). Sprawdzaj co 3 miesiące stopę dziecka, aby mieć pewność, że nie nosi ono za krótkich butów.
 • Po nowe buty wybierz się koniecznie z dzieckiem (nie z "patyczkiem"). Włóż dziecku buty, a gdy w nich stanie, sprawdź, czy mają odpowiednią długość, przyciskając czubek buta. Prawidłowo dobrany bucik powinien być dłuższy od stopy o 5-10 mm w zależności od kształtu czubka, układu palców oraz ze względu na przesuwanie się stopy w bucie w czasie chodzenia i szybki wzrost stopy w długości.
 • Dziecku, które już sprawnie chodzi, możesz kupować nie tylko trzewiki, półbuty ale też sandały z tzw. łożem dla pięty (zagłębieniem pod piętę) zapobiegającym przesuwaniu się pięty na boki.
 • W wyborze butów właściwych dla Twojego Dziecka pomoże Ci znak "Zdrowej Stopy".
 • Koniecznie stosuj te same zasady do butów używanych w przedszkolu, szkole i domu - przecież to w nich dziecko spędza najwięcej czasu.
 • Nie zakładaj dziecku butów "po" innym dziecku, gdyż wraz z butami możesz "przekazać" mu deformację stóp, złe nawyki chodzenia i grzybicę stóp.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy