GRY
 
 

Jak wybrać dobre buty dla dziecka

Na rynku pojawia się coraz więcej wzorów, fasonów obuwia przeznaczonego do przedszkola i szkoły. Łatwo zagubić się w tym gąszczu i dokonać niewłaściwego wyboru.

Befado, buty dla dzieci, dziecko
fot. materiały prasowe
Poniżej przegląd najpopularniejszych typów obuwia wybieranego przez uczniów:

Półbuty/trzewiki
Klasyczne buty chłopięce, wsuwane na gumki lub zapinane na rzepki. Charakteryzują się łatwą wzuwalnością i dobrym dopasowaniem do stopy. Tradycyjny fason pasuje do każdego typu ubranka.

Balerinki
Typowo dziewczęcy fason chętnie wybierany przez małe damy. Pasuje zarówno do spodni jak i spódniczki. Popularne ze względu na wygodę i efekt wizualny – stopa wydaje się w nich drobniejsza niż w obuwiu innego typu. Należy jednak zwrócić uwagę aby podeszwa nie była zbyt cienka i zapewniała stopie odpowiednią stabilizację.

Trampki
Pasują do sportowego, swobodnego stylu tak lubianego przez wymagających uczniów. Są bardzo wygodne a różne typy zapięć zapewniają wygodę wkładania. Modny fason powinien iść w parze z wysokiej jakości materiałami aby zapewnić stopie przewiewność i oddychanie.

Buty modne i wygodneTeraz Polskazdrowa stopa, buty dla dzieci

Na przedszkolną salę i szkolny korytarz wybierajmy obuwie wykonane z miękkich, naturalnych materiałów typu bawełna, welur, sztruks, aksamit. Ładnie się prezentują i zapewnią stopie odpowiednią temperaturę. Niezmiennie modna jest krata proponowana także we wzorach obuwia chłopięcego. Tradycyjnie żywe, soczyste kolory dla dziewczynek i bardziej stonowane dla chłopców.
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo

Szkolne buty powinny być nie tylko ładne i modne ale przede wszystkim odpowiednio skonstruowane – w końcu dzieci spędzają w nich wiele godzin dziennie:

 • odpowiednia szerokość, zwłaszcza przy palcach tak, aby nosek nie uciskał palców;
 • właściwe trzymanie na stopie, aby wierzch buta nie uciskał stopy;
 • elastyczna, wyprofilowana, antypoślizgowa podeszwa, dobrze gdyby posiadała walory oddychania;
 • cholewka wykonana z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów;
 • lekkość – zbyt ciężkie obuwie powoduje nieprawidłowe ułożenie stopy podczas chodzenia;
 • odpowiednio dobrany rozmiar;
 • certyfikaty – warto szukać żółtego znaku Zdrowej Stopy – gwarancji prawidłowo wykonanego obuwia.
Czy wiesz, że:
Zdecydowana większość dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, ale tylko 30% ludzi starszych nie odczuwa dolegliwości stóp. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest często niewłaściwe obuwie noszone w dzieciństwie. Asortyment obuwia dla dzieci jest bardzo szeroki, nie wszystkie jednak spełniają podstawowe wymogi bezpieczeństwa i mogą bardzo zaszkodzić.

Firma Befado – polski producent wyjątkowego obuwia - przedstawia kilka przydatnych zasad, dzięki którym zabiegani rodzice łatwiej poradzą sobie z wyborem odpowiedniego obuwia – zabezpieczającego zdrowy rozwój stóp dziecka już od pierwszych kroków LISTNUM.
Befado, buty dla dzieci

Dobre buty - ale jakie?

 • Obuwie ma być dłuższe od stopy o ok. 0,5-1 cm ze względu na jej szybki wzrost i przesuwanie się do przodu w czasie chodzenia;
 • Czubek buta powinien być szeroki stosownie do promieniście ułożonych palców. Wąski czubek może być przyczyną różnych deformacji palców;
 • Czubek buta powinien być wysoki. Jeśli jest płaski – dochodzi do konfliktu między palcami a wierzchem buta, stąd otarcia i odciski;
 • Trzewiki, czyli buty z cholewką sięgającą ponad kostkę, są zalecane dla wszystkich dzieci, a szczególnie dla dzieci rozpoczynających chodzenie. Maluch, ze słabo wykształconym zmysłem równowagi, chodzi w sposób szczególny. But z wysoką cholewką, dzięki sznurowaniu dobrze dopasowany do stopy i dolnej części podudzia, ułatwi mu poruszanie się;
 • Elastyczne spody, łatwo zginające się na linii stawów śródstopnopaliczkowych nie spowodują zaburzeń w naturalnym sposobie poruszania się dziecka. Miękkie, higieniczne materiały, które łatwo dopasowują się do kształtu i wymiarów stopy oraz pochłaniają pot wydzielany przez stopę. Sztywny materiał „walczy” ze stopą, ściskając ją, zaburzając krążenie, ocierając a nawet deformując ją. Materiał o złych właściwościach higienicznych, nie pochłaniający potu zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju drobnoustrojów wywołujących choroby skóry;
 • Dla małych dzieci wysokość obcasa powinna wynosić około 5 mm, dla dziewcząt nie powinna przekraczać 3,5 cm. Zbyt wczesne noszenie butów na wyższym obcasie może spowodować zmiany w budowie stóp, w ustawieniu kończyn dolnych i miednicy.

Jak kupować buciki dla dziecka?

 • Dopóki dziecko spędza większość czasu leżąc, nie zakładaj mu żadnych butów, nóżki chroń przed marznięciem wkładając luźne skarpetki, które nie będą ściskać paluszków i zaburzać swobodnego przepływu krwi.
 • Nie szukaj butów z tzw. wkładką ortopedyczną. O tym, czy jest ona potrzebna Twojemu dziecku, może zdecydować tylko ortopeda.
 • Twoje dziecko jest coraz starsze, szybko rośnie, rośnie także stopa - przeciętnie około 1 cm rocznie (w niektórych okresach nawet 1,5 cm). Sprawdzaj co 3 miesiące stopę dziecka, aby mieć pewność, że nie nosi ono za krótkich butów.
 • Po nowe buty wybierz się koniecznie z dzieckiem (nie z "patyczkiem"). Włóż dziecku buty, a gdy w nich stanie, sprawdź, czy mają odpowiednią długość, przyciskając czubek buta. Prawidłowo dobrany bucik powinien być dłuższy od stopy o 5-10 mm w zależności od kształtu czubka, układu palców oraz ze względu na przesuwanie się stopy w bucie w czasie chodzenia i szybki wzrost stopy w długości.
 • Dziecku, które już sprawnie chodzi, możesz kupować nie tylko trzewiki, półbuty ale też sandały z tzw. łożem dla pięty (zagłębieniem pod piętę) zapobiegającym przesuwaniu się pięty na boki.
 • W wyborze butów właściwych dla Twojego Dziecka pomoże Ci znak "Zdrowej Stopy".
 • Koniecznie stosuj te same zasady do butów używanych w przedszkolu, szkole i domu - przecież to w nich dziecko spędza najwięcej czasu.
 • Nie zakładaj dziecku butów "po" innym dziecku, gdyż wraz z butami możesz "przekazać" mu deformację stóp, złe nawyki chodzenia i grzybicę stóp.
Doładuj
Przeładuj