pediatra
fot. Fotolia

Pediatra czy lekarz rodzinny: jak wybrać lekarza dla dziecka

Pediatra czy lekarz rodzinny – kto będzie lepiej leczył dzieci? Tylko co drugie dziecko w Polsce ma szansę być pod opieką pediatry. Prawie 8% rodziców zapytanych przez CBOS twierdzi, że gdyby mieli wybór, leczyliby dzieci u pediatry. Również Polskie Towarzystwo Pediatryczne jest za tym, żeby to pediatrzy opiekowali się dziećmi.
Katarzyna Pinkosz
pediatra
fot. Fotolia
– Dzieci chorują inaczej niż dorośli, choroba postępuje u nich znacznie szybciej. W 4 godziny dziecko, które ma biegunkę, gorączkę, wymioty, może zginąć, jeśli nie będzie mu udzielona specjalistyczna pomoc, bo odwodni się. Dlatego dzieci powinny być pod opieką pediatrów, którzy znają się na chorobach dzieci i potrafią je leczyć, a nie lekarzy rodzinnych – mówi senator prof. Alicja Chybicka, pediatra i onkolog, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.
Zobacz także: Kiedy dzwonić do lekarza, kiedy jechać do szpitala

Tylko połowa dzieci jest pod opieką pediatry

Tylko połowa dzieci w Polsce jest pod opieką pediatry: pozostali są pod opieką lekarzy rodzinnych,  którzy nie zawsze tak dobrze jak pediatrzy znają się na chorobach dzieci. Są co prawda przychodnie, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie dzieci są badane przez pediatrów, jednak w większości przychodni pediatry nie ma, a opiekę nad dziećmi lekarze rodzinni, którzy w trakcie swojej specjalizacji odbywają jedynie 6-miesięczne szkolenie z zakresu pediatrii.
Są miejsca w Polsce, gdzie rodzice z dziećmi muszą jechać po 100 km, by dziecko było zbadane przez pediatrę.
Zobacz także: Czy dzieci są dziś pod dobrą opieką lekarzy
Redakcja poleca: Jak powinna przebiegać wizyta u pediatry - film
Na co powinni przygotować się rodzice i czego warto wymagać od lekarza dziecięcego?

Pediatra lepszy niż lekarz rodzinny?

Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że zdecydowana większość rodziców, prawie 80% twierdzi, że gdyby miała możliwość wyboru, chciałaby, żeby dzieckiem opiekował się pediatra, a nie lekarz rodzinny. Również Polskie Towarzystwo Pediatryczne zdecydowanie popiera, żeby pediatrzy sprawowali opiekę nad dziećmi. W Sejmie znajduje się już projekt poprawek do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, w która umożliwi powrót pediatrów do podstawowej opieki zdrowotnej.
Obecnie w przychodniach mogą pracować tylko lekarze po ukończeniu specjalizacji z medycyny rodzinnej oraz pediatrzy, którzy od lat pracują w przychodniach. Młodzi lekarze pediatrzy głównie pracują w szpitalu albo prywatnie. Polskie Towarzystwo Pediatryczne wystąpiło do marszałek Sejmu Ewy Kopacz, oraz do sejmowej komisji zdrowia o to, by przyspieszyć pracę nad zmianą ustawy.
– Lekarze rodzinni zajmują się głównie leczeniem stanów ostrych: gorączki, byt mało czasu poświęcają prowadzeniu profilaktyki u dzieci, np. nie przywiązują uwagi do tego, jak dziecko jest żywione, a odpowiedni sposób żywienia dziecka to jest profilaktyka chorób w przyszłości – mówi prof. Alicja Chybicka.
Zdaniem pediatrów, nie ma potrzeby, by dziecko z podejrzeniem zakażenia układu moczowego było leczone przez nefrologa dziecięcego, a dziecko z problemami żołądkowymi – przez gastroenterologa dziecięcego. W większości przypadków w tych problemach pomoże pediatra.

Brak empatii może kosztować życie dziecka

– Zawsze mam przy sobie teczkę, w której są zdjęcia dzieci, które niepotrzebnie zmarły, bo nie zostały przyjęte do szpitala, zostały źle zdiagnozowane, karetka pogotowia nie przyjechała na czas do dziecka. Nie mnie oceniać, kto w tych sprawach jest winny, wszystkie sprawy bada prokurator. Jednak tak podskórnie wszyscy czujemy, że komuś zabrakło empatii: czasem lekarzowi, czasem pani w rejestracji. Brak empatii w przypadku małego dziecka może skończyć się śmiercią. Może się zdarzyć, że komuś zabraknie empatii w stosunki do dziecka, ale jeśli system opieki nad dziećmi będzie dobry, to takie sytuacje nie będą się zdarzać, bo dobry system wymusi dobrą opiekę nad dziećmi – uważa prof. Alicja Chybicka.
Dlatego tak ważne jest, by dziecko było pod opieką dobrego lekarza, najlepiej pediatry.
Czytaj także: Czy szczepionka skojarzona mogła być przyczyną śmierci Basi z Kutna?

 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy