jaki fotelik samochodowy dla dziecka
fot. AdobeStock

Jaki fotelik samochodowy kupić: jak dobrać go do wieku i wzrostu dziecka [RANKING]

Fotelik samochodowy to jeden z podstawowych zakupów jeszcze przed narodzinami dziecka. Rodzice mają jednak często dylemat: jaki fotelik samochodowy wybrać, by był bezpieczny. Wybierając fotelik, trzeba dopasować go do wagi, wzrostu i wieku dziecka. Warto wcześniej sprawdzić wyniki w testach zderzeniowych i ranking fotelików do wożenia dzieci tyłem i przodem do kierunku jazdy.
Dominika Bielas
jaki fotelik samochodowy dla dziecka
fot. AdobeStock
Fotelik samochodowy jest niezbędny do momentu, w którym dziecko uzyska 150 cm wzrostu, a pierwszą podróż fotelikiem noworodek odbędzie już ze szpitala do domu. Fotelik samochodowy jest po to, by dziecko było bezpieczne i czuło się komfortowo. Nie wolno zastępować fotelików podstawkami czy adapterami do pasów. Jaki fotelik samochodowy wybrać? Sprawdziliśmy popularne marki i modele fotelików samochodowych.

Spis treści:

Jaki fotelik samochodowy kupić: kategorie wagowe

Najważniejsze jest, by dobrać fotelik samochodowy do wagi, wzrostu i wieku dziecka, w innym wypadku nie spełni on swojej funkcji w razie kolizji. Wyróżniamy pięć kategorii wagowych fotelików:
 • Fotelik samochodowy dla niemowlaka: grupa 0 (0-10 kg) i grupa 0+ (0-13kg) fotelik dla niemowląt montowany tyłem do kierunku jazdy, często nazywany także nosidełkiem, można go zazwyczaj kupić w większych zestawach z wózkiem, do którego można go podpiąć. Fotelik montowany jest tyłem do kierunku jazdy, zawiera pałąk, który służy nie tylko do przenoszenia fotelika, ale także dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku.
 • Fotelik samochodowy dla dzieci: grupa I (9-18 kg) – tzw. następny fotelik dla dzieci w wieku od roku do około 3-4 lat, w tej grupie można dostać foteliki montowane zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy.
 • Foteliki samochodowe dla dzieci: grupa II (15-26 kg) i III (22-36 kg) foteliki z grupy 2 często nie mają pięciopunktowych pasów, a dziecko jest zabezpieczane pasami samochodowymi.

Można kupić również modele fotelików samochodowych: 0–18 kg, 0–25 kg, 9–25 kg, 9–36 kg, 15–25 kg. Foteliki o dużej rozpiętości wagowej, np. 9-36 kg, „rosną" razem z dzieckiem. Zakup takiego fotelika jest bardzo ekonomiczny, warto jednak pamiętać, że dla drobnych dzieci fotelik może być zbyt obszerny, a dla pulchnych za kilka lat może okazać się zbyt wąski.
Redakcja poleca: Jak ułożyć dziecko w foteliku? Instruktaż eksperta
Wiedza o tym, jak ułożyć dziecko w foteliku samochodowym, jest kluczowa dla zdrowia jego kręgosłupa. Aby zapobiec urazom, nigdy nie należy wkładać maluszka od razu na płasko – najpierw układamy go na boku. W materiale wideo pokazujemy, jak robić to prawidłowo.

Jaki fotelik samochodowy wybrać: na co zwrócić uwagę w sklepie?

Jeśli kupujesz fotelik samochodowy, pierwszy lub kolejny, podczas zakupów zwróć uwagę:
 • jak duży jest zakres regulacji siedziska;
 • jak działa regulacja pasów i innych elementów, gdy dziecko rośnie;
 • jaki jest materiał i czy da się pokrowce zdjąć do prania, czy dziecko nie będzie się zbytnio pociło;
 • jak się montuje fotelik w samochodzie, np. niektóre foteliki mają tzw. system ISOFIX
 • czy na foteliku jest nalepka, na której widnieje symbol potwierdzający, że urządzenie spełnia wymogi normy ECE 44/03 (lub 44/04), a także określenie modelu siedziska i dopuszczalna waga dziecka.

Jeśli już zdecydujesz się na konkretny model fotelika, warto przymierzyć go do samochodu (upewnij się, czy akurat w twoim samochodzie da się go stabilnie przymocować), a także sprawdzić, jak dziecko czuje się wpięte w wybrany przez ciebie model.

Jaki fotelik samochodowy kupić: homologacja i testy zderzeniowe

Fotelik musi mieć homologację ECE, czyli europejski certyfikat bezpieczeństwa, oznaczony symbolem ECE 44/03 (lub 44/04). Oznacza on zgodność wyrobu z wymaganiami technicznymi, jakie obowiązują w Europie i są określone prawnie. Homologacja dopuszcza dany model fotelika do sprzedaży, ale warto wiedzieć, że przepisy wymagają jedynie, aby spełnione zostały minimalne wymagania techniczne.

Przed zakupem fotelika warto także sprawdzić, jakie wyniki osiągnął on w testach zderzeniowych. W serwisie fotelik.info znajdziesz prawie 700 wyników testów, robionych m.in. przez ADAC - Allgemeiner Deutscher Automobil-Club, ÖAMTC - Automobil Motorrad Touring Club Reisen Touristik, The AA Motoring Trust, ANWB Netherlands i pozostałe zrzeszone europejskie kluby. Warto wybrać taki fotelik, który w testach miał ocenę minimum 3. Oprócz wyników testów sprawdź opinie użytkowników danego fotelika.

Jaki fotelik samochodowy kupić: nowy czy używany?

Koszt nowego fotelika dobrej firmy jest niemały, jednak większość specjalistów zaleca taki wybór. Kupując używany fotelik, nie masz pewności, co działo się z fotelikiem wcześniej. Sprzęt może być uszkodzony i nie gwarantować bezpieczeństwa. Jednak jeśli fotelik odsprzedaje ktoś bliski, komu można zaufać, warto rozważyć taką opcję. Wcześniej sprawdź, jak długą gwarancję na fotelik daje producent. Serwis foteliki.info zaleca korzystanie fotelików 0-13 i 9-18 tylko przez okres maksymalnie pięciu lat. Ma to związek z naturalnym starzeniem się materiałów, które pod wpływem działania słońca i eksploatacji mogą niepostrzeżenie się psuć. Foteliki z grup wiekowych 9-36 i 15-36 raczej są w stanie wytrzymać 10-11 lat użytkowania, ale producenci również sugerują niewystawianie ich na działanie żywiołów, gdyż wpływa to negatywnie na ich trwałość.

Kiedy kupić nowy fotelik samochodowy?

Fotelik powinno się wymienić wówczas, gdy:
 • dziecko przekroczyło dopuszczalne limity wagi;
 • głowa dziecka (w wypadku fotelików 0-13) lub linia oczu (pozostałe) wystaje ponad górną krawędź fotelika;
 • nie da się już zapiąć pasów.

Jak zamontować fotelik samochodowy?

Informacje na temat montażu fotelika znajdziesz w instrukcji dołączonej do fotelika. W niektórych sklepach sprzedawcy pomagają w prawidłowym montażu. Najbezpieczniejszym miejscem do montowania fotelików jest środkowe miejsce na tylnym siedzeniu, ale tylko pod warunkiem, że znajduje się tam 3-punktowy pas bezpieczeństwa lub specjalne punkty montażowe ISOFIX. Dziecko jest tam bezpieczne zarówno w przypadku zderzeń bocznych, jak i czołowych. Jeśli jednak  samochód nie posiada pasów ani systemu ISOFIX, lepsze będzie miejsce z tyłu za siedzeniem pasażera, z którego bezpieczniej będzie można wyjąć fotelik, jeśli zatrzymacie się na ruchliwej ulicy. Jeśli fotelik można zamocować stabilnie na przednim siedzeniu, pamiętaj, że można to zrobić tylko wtedy, gdy nie ma tam poduszki powietrznej pasażera albo jest ona odłączona.

Jaki fotelik samochodowy kupić: przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

W Polsce tyłem do kierunku jazdy przewozi się niemowlęta, ale coraz częściej można spotkać także foteliki dla starszych dzieci (z grupy I). Amerykańska Akademia Pediatrii również zaleca, aby przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to jest możliwe – minimum do 2. roku życia lub dopóki dziecko nie przekroczy limitu wagi czy wzrostu określanego dla fotelika. Dlaczego? Mięśnie szyi utrzymują głowę w pionie, ale są jeszcze zbyt słabe, by stanowić dla niej oparcie, gdy zadziałają siły przyspieszenia lub opóźnienia (np. podczas hamowania lub przyspieszania samochodu). Przy zderzeniu, które zawsze warto brać pod uwagę, bo to właśnie przed nim fotelik ma chronić, dziecko nie jest w stanie utrzymać ciężaru głowy. Skutkiem tego są urazy lub złamania kręgu szyjnego.

Tzw. foteliki RWF (tyłem do kierunku jazdy) koniecznie należy przymierzyć do samochodu, gdyż może się okazać, że przednie siedzenie trzeba maksymalnie przesunąć do przodu co może utrudniać podróżowanie.

Ranking fotelików samochodowych

W rankingach fotelików samochodowych dla dzieci bierze się pod uwagę ich bezpieczeństwo, a więc wyniki testów zderzeniowych, poziom komfortu i dodatkowe udogodnienia, np. łatwość czyszczenia fotelika. Wg serwisu fotelik.info najlepsze foteliki samochodowe produkują firmy: Cybex, BeSafe, Peg Perego, Britax Roemer, Maxi-Cosi.
 

Ranking fotelików 0-13 kg

To fotelik samochodowy przeznaczony dla dzieci o wzroście 61-105 cm i wadze do 18 kg, można go używać od ok. 6. miesiąca aż do 4. roku życia. W tym foteliku można przewozić dziecko zarówno tyłem do kierunku jazdy, jak i przodem (gdy maluch ma 88-105 cm). BeSafe iZi Modular i-Size do montażu wykorzystuje bazę ISOFIX.
  Aton M posiada wyjmowaną wkładkę siedziska, która zapewnia niemal płaską pozycję leżącą wcześniakom i noworodkom. Regulowany zagłówek, miękkie poduszeczki otulające pasy i budka przeciwsłoneczna XXL zapewniają dziecku komfortową podróż. Fotelik posiada 11-stopniową regulację wysokości zagłówka.
  Fotelik ma nowoczesną budowę zagłówka, który idealnie chroni dziecko, oraz 3-punktowe regulowane szelki z miękkimi otulinkami. Fotelik wyposażony jest w system chroniący przed skutkami zderzeń bocznych. Wysokiej jakości tapicerka jest miękka i przepuszcza powietrze, więc dziecko się nie poci.

Ranking fotelików 9-18 kg

Ochrona boczna fotelika posiada wzmocnienie z materiału absorbującego uderzenia (EPS), dzięki czemu chroni głowę i kręgosłup dziecka. Fotelik można łatwo regulować, bo wysokość zagłówka oraz barkowych pasów bezpieczeństwa ustawia się jednym ruchem ręki w 8 różnych pozycjach. Zintegrowana noga podpierająca zapewnia stabilność oraz podwyższa poziom ochrony, gdyż siły powstające w czasie uderzenia rozkładane są na podłogę samochodu.

 

Fotelik zapewnia optymalną ochronę w przypadku kolizji bocznej, posiada wygodny zagłówek o 6-stopniowej regulacji wysokości, 5-punktowe szelki bezpieczeństwa z miękkimi ochraniaczami wyposażone w nowoczesny system szybkiej regulacji oraz innowacyjny system odpinania pasów.

  Fotelik został zaprojektowany tak, aby pasował do każdego samochodu. Ma pochylane oparcie, miękkie nakładki na pasy i szerokie, wyprofilowane siedzisko, które sprawiają, że nawet bardzo długa podróż jest komfortowa.
 

Ranking fotelików 15-36 kg


Fotelik jest łatwy w przenoszeniu i montażu. System z 3-punktowym pasem bezpieczeństwa i prowadnicą pomaga bezpiecznie przeprowadzić pas ponad ramieniem i miednicą dziecka. Czyszczenie fotelika jest proste dzięki zdejmowanej osłonie. Głębokie ściany boczne chronią dziecko przed uderzeniami bocznymi, z kolei zagłówek chroni główkę i szyję dziecka, a dodatkowo pozwala na komfortowy sen.
 

Fotelik zaopatrzony jest w złącza systemu Isofix, których długość reguluje się przyciskiem. Siedzenie rośnie wraz z dzieckiem i doskonale dopasowuje się do ciała, a tym samym zapewnia optymalną wygodę dzieciom od 3. do 12. roku życia. Zagłówek, ochraniacze barków oraz odchylenie siedzenia regulowane są pneumatycznie bez wysiłku przy pomocy przycisków.

  Fotelik ma głębokie, wzmocnione osłony boczne pokryte pochłaniającą energię pianką EPS, gwarantującą ochronę w przypadku zderzenia bocznego. Pokrętło z tyłu reguluje szerokość fotelika, aby dopasować ją do ramion dziecka aż do 50,8 cm. Regulowany w 11-pozycjach zagłówek pozwala na dokładne dopasowanie do 16,5 cm wysokości. Wydłużone siedzisko zapewnia dodatkowe wsparcie dla nóg.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy