Fotelik samochodowy dla dziecka
fot. AdobeStock

Fotelik samochodowy: jak dobrać do wieku i wzrostu dziecka [RANKING]

Fotelik samochodowy to jeden z podstawowych zakupów jeszcze przed narodzinami dziecka. Fotelik można dobrać do wzrostu i wieku dziecka. Sprawdź ranking fotelików do wożenia dzieci tyłem i przodem do kierunku jazdy.
Dominika Bielas
Fotelik samochodowy dla dziecka
fot. AdobeStock
Fotelik samochodowy jest niezbędny do momentu, w którym dziecko przekroczy 150 cm wzrostu, a pierwszą podróż fotelikiem noworodek odbędzie już ze szpitala do domu. Fotelik samochodowy jest po to, by dziecko było bezpieczne i czuło się komfortowo. Nie wolno zastępować fotelików podstawkami czy adapterami do pasów. Jak wybrać fotelik? Sprawdź popularne marki i modele fotelików samochodowych.

Spis treści:

Jak dobrać fotelik do wagi dziecka?

Najważniejsze jest, by dobrać fotelik samochodowy do wagi, wzrostu i wieku dziecka, w innym wypadku nie spełni on swojej funkcji w razie kolizji. Wyróżniamy pięć kategorii wagowych fotelików:
 • Foteliki samochodowy dla niemowlaka: grupa 0 (0-10 kg) i grupa 0+ (0-13kg) fotelik dla niemowląt montowany tyłem do kierunku jazdy, często nazywany także nosidełkiem, można go zazwyczaj kupić w większych zestawach z wózkiem, do którego można go podpiąć. Fotelik montowany jest tyłem do kierunku jazdy, zawiera pałąk, który służy nie tylko do przenoszenia fotelika, ale także dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku.
 • Fotelik samochodowy dla dzieci: grupa I (9-18 kg) – tzw. następny fotelik dla dzieci w wieku od roku do około 3-4 lat, w tej grupie można dostać foteliki montowane zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy.
 • Foteliki samochodowe dla dzieci: grupa II (15-26 kg) i III (22-36 kg) foteliki z grupy 2 często nie mają pięciopunktowych pasów, a dziecko jest zabezpieczane pasami samochodowymi.

Można kupić również modele fotelików samochodowych: 0–18 kg, 0–25 kg, 9–25 kg, 9–36 kg, 15–25 kg. Foteliki o dużej rozpiętości wagowej, np. 9-36 kg, „rosną" razem z dzieckiem. Zakup takiego fotelika jest bardzo ekonomiczny, warto jednak pamiętać, że dla drobnych dzieci fotelik może być zbyt obszerny, a dla pulchnych za kilka lat może okazać się zbyt wąski.
Redakcja poleca: Kupno fotelika samochodowego - na co zwracać uwagę? - film
Jakie są najważniejsze zasady, którymi trzeba się kierować kupując fotelik dla dziecka? Czy wszystkie foteliki samochodowe są tak samo bezpieczne? Na te i inne pytania o foteliki samochodowe odpowiada specjalista marki BeSafe.

Kiedy kupić nowy fotelik samochodowy?

Fotelik powinno się wymienić wówczas, gdy:
 • dziecko przekroczyło dopuszczalne limity wagi;
 • głowa dziecka (w wypadku fotelików 0-13) lub linia oczu (pozostałe) wystaje ponad górną krawędź fotelika;
 • nie da się już zapiąć pasów.

Jak wybrać fotelik?

Jeśli kupujesz fotelik - pierwszy lub kolejny, w sklepie zwróć uwagę:
 • jak duży jest zakres regulacji siedziska;
 • jak działa regulacja pasów i innych elementów, gdy dziecko rośnie;
 • jaki jest materiał i czy da się pokrowce zdjąć do prania, czy dziecko nie będzie się zbytnio pociło;
 • jak się montuje fotelik w samochodzie, np. niektóre foteliki mają tzw. system ISOFIX
 • czy na foteliku jest nalepka, na której widnieje symbol potwierdzający, że urządzenie spełnia wymogi normy ECE 44/03 (lub 44/04), a także określenie modelu siedziska i dopuszczalna waga dziecka.

Jeśli już zdecydujesz się na konkretny model, warto przymierzyć go do samochodu (upewnij się, czy akurat w twoim samochodzie da się go stabilnie przymocować), a także sprawdzić, jak dziecko czuje się wpięte w wybrany przez ciebie model.

Homologacja i testy zderzeniowe fotelików - co to?

Fotelik musi mieć homologację ECE, czyli europejski certyfikat bezpieczeństwa, oznaczony symbolem ECE 44/03 (lub 44/04). Oznacza on zgodność wyrobu z wymaganiami technicznymi, jakie obowiązują w Europie i są określone prawnie. Homologacja dopuszcza dany model fotelika do sprzedaży, ale warto wiedzieć, że przepisy wymagają jedynie, aby spełnione zostały minimalne wymagania techniczne.

Przed zakupem fotelika warto także sprawdzić to, jakie wyniki osiągnął on w testach zderzeniowych. W serwisie fotelik.info znajdziesz prawie 700 wyników m.in. przez ADAC - Allgemeiner Deutscher Automobil-Club, ÖAMTC - Automobil Motorrad Touring Club Reisen Touristik, The AA Motoring Trust, ANWB Netherlands i pozostałe zrzeszone europejskie kluby. Warto wybrać taki fotelik, który w testach miał ocenę minimum 3. Oprócz wyników testów sprawdź opinie użytkowników danego fotelika.

Jak zamontować fotelik?

Informacje na temat montażu fotelika znajdziesz w instrukcji dołączonej do fotelika. W niektórych sklepach sprzedawcy pomagają w prawidłowym montażu. Najbezpieczniejszym miejscem do montowania fotelików jest środkowe miejsce na tylnym siedzeniu, ale tylko pod warunkiem, że znajduje się tam 3-punktowy pas bezpieczeństwa lub specjalne punkty montażowe ISOFIX. Dziecko jest tam bezpieczne zarówno w przypadku zderzeń bocznych, jak i czołowych. Jeśli jednak  samochód nie posiada pasów ani systemu ISOFIX, lepsze będzie miejsce z tyłu za siedzeniem pasażera, z którego bezpieczniej będzie można wyjąć fotelik, jeśli zatrzymacie się na ruchliwej ulicy. Jeśli fotelik można zamocować stabilnie tylko na przednim siedzeniu, pamiętaj, że można to zrobić tylko, jeśli nie ma tam poduszki powietrznej pasażera albo jest ona odłączona.

Fotelik przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

W Polsce tyłem do kierunku jazdy przewozi się niemowlęta, ale coraz częściej można spotkać także foteliki dla starszych dzieci (z grupy I). Amerykańska Akademia Pediatrii również zaleca, aby przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo, jak to jest możliwe – minimum do 2. roku życia lub dopóki dziecko nie przekroczy limitu wagi czy wzrostu określanego dla fotelika. Dlaczego? Mięśnie szyi utrzymują głowę w pionie, ale są jeszcze zbyt słabe, by stanowić dla niej oparcie, gdy zadziałają siły przyspieszenia lub opóźnienia (np. podczas hamowania lub przyspieszania samochodu). Przy zderzeniu, które zawsze warto brać pod uwagę, bo to właśnie przed nim fotelik ma chronić, dziecko nie jest w stanie utrzymać ciężaru głowy. Skutkiem tego są urazy lub złamania kręgu szyjnego.

Tzw. foteliki RWF (tyłem do kierunku jazdy) koniecznie należy przymierzyć do samochodu, gdyż może się okazać, że przednie siedzenie trzeba maksymalnie przesunąć do przodu co może utrudniać podróżowanie.

Używany czy nowy fotelik?

Koszt nowego fotelika dobrej firmy jest niemały, jednak większość specjalistów zaleca taki wybór. Kupując używany fotelik, nie masz pewności, co działo się z fotelikiem wcześniej. Sprzęt taki może być uszkodzony i nie gwarantować bezpieczeństwa. Jednak jeśli fotelik odsprzedaje ktoś bliski, komu można zaufać, warto rozważyć taką opcję. Wcześniej sprawdź, jak długą gwarancję na fotelik daje producent. Serwis foteliki.info zaleca korzystanie fotelików 0-13 i 9-18 tylko przez okres maksymalnie pięciu lat. Ma to związek z naturalnym starzeniem się materiałów, które pod wpływem działania słońca i eksploatacji mogą niepostrzeżenie się psuć. Foteliki z grup wiekowych 9-36 i 15-36 raczej są w stanie wytrzymać 10-11 lat użytkowania, ale producenci również sugerują niewystawianie ich na działanie żywiołów, gdyż wpływa to negatywnie na ich trwałość.

Ranking fotelików samochodowych

W rankingach fotelików samochodowych dla dzieci bierze się pod uwagę ich bezpieczeństwo, a więc wyniki testów zderzeniowych, poziom komfortu i dodatkowe udogodnienia, np. łatwość czyszczenia fotelika. Wg serwisu fotelik.info najlepsze foteliki samochodowe produkują firmy: Cybex, BeSafe, Peg Perego, Britax Roemer, Maxi-Cosi.
 

Ranking fotelików 0-13 kg

Ranking fotelików 9-18 kg

Ranking fotelików 15-36 kgZobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy