GRY
 
 

4 cechy dobrego imienia dla dziecka - przeczytaj, zanim pójdziesz do USC!

Gdy wybierasz imię dla dziecka, kierujesz się swoim gustem. Lecz to nie ty będziesz je nosić przez całe życie. Myślisz o imieniu oryginalnym? Zanim pójdziesz do USC, by wpisać je do akt, pomyśl, jak sprawdzi się na etapie przedszkolnym i w szkole.

imiona dla dzieci, imię, imię dla dziecka, ciąża
fot. fotoexodo - Fotolia.com

To, jakie dziecko nosi imię, ma szczególne znaczenie w dzieciństwie. Jako dorośli zwykle przyzwyczajamy się do swoich imion i nie ma dla nas znaczenia, czy są oryginalne, czy pospolite. Inaczej jest w okresie przedszkolnym i szkolnym, gdy dziecko styka się – z czasem bardzo brutalną – oceną rówieśników. Dlatego warto przemyśleć, czy najpiękniejsze twoim zdaniem imię sprawdzi się u małego przedszkolaka i ucznia. Oto 4 cechy dobrego imienia według małego dziecka.

Imiona dla dzieci - wybierz najładniejsze.

1. „Inne dzieci też noszą takie imię”

Choć chcesz, by twoje dziecko było niepowtarzalne, przedszkolak myśli na ogół inaczej. Dziewczynce, która jest jedyną Balladyną w przedszkolu, może być smutno, że nikt tak się nie nazywa. Są za to dwie Natalki i trzech Jasiów, którzy chętnie się ze sobą bawią. I choć będziesz próbowała wytłumaczyć maluchowi, że dane imię jest piękne, że warto się czymś wyróżniać z tłumu, a zachowanie dzieci nie jest zbyt koleżeńskie, imię jednak może wpływać na relacje między dziećmi. Co ciekawe - wpływ taki widoczny jest również wśród dorosłych, donoszą badacze tematu z Michigan. Ich zdaniem imiona (zarówno imiona dla dziewczynek, jak i imiona dla chłopców) nie tylko mogą budzić sympatię, ale nawet silną więź i podają przykład pewnej Amerykanki, która założyła firmę, by pomagać ofiarom huraganu Katrina. A motorem jej działań była nie tylko chęć wsparcia ludzi, którzy znaleźli się w tragicznej sytuacji, ale również to, że nosiła to samo imię co... huragan.
Redakcja poleca: Najpopularniejsze imiona 100 lat temu [WIDEO]
Zobacz, jakie imiona dla dziewczynki i dla chłopca były najpopularniejsze w czasach naszych dziadków i pradziadków. Niektóre nadal są bardzo modne!

2. „Nikt nie będzie się ze mnie śmiał”

Może się tak zdarzyć, że rówieśnicy będą żartować z imienia dziecka, np. jeśli skojarzą je z czymś innym niż sympatyczny kolega lub koleżanka – to może być powodem do łez dla małej Juraty (raczej mało kto wie, że tak nazywała się litewska bogini Bałtyku), płakać też może mały Lew, którego koledzy jeszcze nie słyszeli o słynnym rosyjskim pisarzu. Ale nawet dorośli mogą przeżywać stres związany z nietypowym imieniem, gdy przedstawiając się, stale widzą zdziwione spojrzenia. Czasem zamiast pierwszego imienia używają drugiego, które jest ich zdaniem bardziej zwyczajne. Ciekawe wnioski płyną również z amerykańskich badań. Okazuje się, że pacjenci z problemami psychicznymi częściej noszą dziwne lub rzadko spotykane imiona. Zdaniem naukowców, do zaburzeń mogą prowadzić negatywne reakcje otoczenia na oryginalne imię.

Czytaj też: Skrzywdzić dziecko imieniem?

Doładuj
Przeładuj