Jakie imię wybrać dla dziecka?
fot. Fotolia

"Nadając imię dziecku musimy pamiętać, żeby..." – co mówią specjaliści?

Eutanazja, Borowik, Malta – tak kilkoro rodziców chciało nazwać swoje dzieci. Dlaczego to nie są odpowiednie imiona? Przeczytaj, co na ten temat mówią językoznawcy.
Hanna Szczesiak
Jakie imię wybrać dla dziecka?
fot. Fotolia
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W związku z tym katowicki oddział Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka zorganizowały Tydzień Języka Ojczystego poświęcony imionom i nazwisko. Jakie rady w kwestii wyboru imienia mają dla rodziców językoznawcy?

Jakie imiona wybierają rodzice?

"To często nazwy pospolite, które mają stać się imieniem, najczęściej reprezentujące świat roślin – Borowik, Opieniek, Poziomka, Jeżyna, Jarzyna. To nazwy, które przyciągają uwagę rodziców swoim brzmieniem, wydaje im się, że są takie ładne. Pojawiła się też Kurtyzana, Guantanamera, Eutanazja, czy Malta – bo tam dziecko zostało poczęte i rodzice chcieli upamiętnić ten fakt w imieniu" – powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej członkini Rady Języka Polskiego dr hab. Danuta Krzyżyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Redakcja poleca: Czy dziecko może mieć na imię... Tradycja? [WIDEO]
Jak to jest z imionami? Czy rodzice mogą puścić wodze fantazji? Czy dziecku można dać na imię Tradycja? A Mercedes? A Antek, zamiast Antoni? Możesz się zdziwić...

Imię zostaje z dzieckiem na całe życie

"Nadając imię dziecku, musimy pamiętać, żeby w połączeniu z nazwiskiem było estetyczne, by nie ośmieszało, bo dziecko pójdzie w życie, do szkoły, do pracy, i nieraz te zestawienia, pomysły rodziców nie są najszczęśliwsze; mogą dziecko ośmieszać, sprawić krzywdę. Ktoś uznaje np., że imię Żyraf dla chłopca pięknie brzmi. To budzi nasz uśmiech, ale wzbudzi też śmiech, drwinę u kolegów takiego dziecka, a ono samo, kiedy będzie miało się przedstawić, może czuć się niezręcznie" – powiedziała dr hab. Danuta Krzyżyk.

Imię musi pasować do nazwiska

"Rodzice mają tendencję do łączenia imion wyszukanych z bardzo pospolitymi nazwiskami i mamy takie efekty jak Olimpia Góra, czy Tatiana Kapusta. W tej wersji podstawowej to nie brzmi źle, ale jeśli użyjemy zdrobnienia Tania Kapusta czy Tania Cebula, to jest to oczywiście element komiczny, którego zapewne chcielibyśmy uniknąć" – podkreśliła dr hab. Krzyżyk.

Czym wy się kierowaliście przy wyborze imienia?

Polecamy: Księga imion dla dzieci

Źródło: radioem.pl
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy