Jak wybrać klinikę leczenia niepłodności
fot. Fotolia

Jak wybrać klinikę leczenia niepłodności?

W Polsce działa ok. 40 ośrodków leczenia niepłodności. Mimo zachęcających reklam i wyników ciążowych, którymi kliniki chwalą się na swoich stronach, pacjentom często trudno zdecydować się na jedną placówkę. Podpowiadamy, jak wybrać dobrą klinikę leczenia niepłodności.
Jak wybrać klinikę leczenia niepłodności
fot. Fotolia

Według danych Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka1 75% badanych, którzy zdecydowali się na leczenie metodami wspomaganego rozrodu, podstawowym kryterium wyboru kliniki leczenia niepłodności była renoma placówki. Dla prawie ⅔ respondentów ważne było również podejście personelu do pacjenta. Istotny okazał się także autorytet lekarza oraz to, aby placówka od początku jasno określała cenę zabiegu. Czym więc kierować się przy wyborze kliniki leczenia niepłodności?

Sprawdźcie skuteczność kliniki

Zwróćcie uwagę, czy placówka raportuje ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embriology). Oznacza to, że klinika leczenia niepłodności zna europejskie standardy i swoje wyniki dotyczące skuteczności sprawozdaje na zewnątrz. Z pewną rezerwą należy podchodzić do wyników ciążowych publikowanych na stronach klinik. Nie wiadomo bowiem, czy dotyczą one ciąż potwierdzonych badaniem krwi, czy potwierdzonych klinicznie na podstawie bicia serca płodu. Wiarygodne dane o skuteczności poszczególnych klinik leczenia niepłodności będą dostępne dopiero po opublikowaniu raportu z pierwszego roku funkcjonowania Narodowego Programu Leczenia Niepłodności w latach 2013–2016. Warto przy okazji sprawdzić, czy i jakie dodatkowe certyfikaty (np. zarządzania jakością) posiada placówka zajmująca się leczeniem niepłodności i pracujący w niej lekarze. Zaufanie powinny budzić certyfikaty ESHRE i ASRM (Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu). Zwykle certyfikaty są umieszczane na stronach internetowych lub eksponowane na ścianach gabinetów, warto więc dobrze się rozejrzeć podczas pierwszej wizyty w ośrodku.
 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Zwróćcie uwagę na wyposażenie kliniki leczenia niepłodności

W procesie leczenia niepłodności prawdopodobnie będziecie musieli wykonywać wiele badań i zabiegów. Warto więc zwrócić uwagę na aparaturę, jaką dysponuje ośrodek. Ważne jest nie tylko to, by wyposażenie placówki pozwoliło wam wykonać wszystkie badania w jednym miejscu, lecz także to, by sprzęt był najnowszej generacji. Potwierdza to prof. dr hab. n. med. Sławomir Wołczyński, który w ramach koordynowanego przez siebie medycznie klastra Ogólnopolskiego Centrum Badania, Edukacji i Monitorowania Problemów Płodności wyposaża kliniki w nowoczesny sprzęt umożliwiający leczenie niepłodności.

1Badanie pacjentów mających doświadczenie w leczeniu niepłodności przeprowadzone na zlecenie Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka, wykonawca „Nasz Bocian”,N=244, CAWI, czas trwania badania: 4-13.09.2013.

Zobacz także: Niepłodność - rodzaje i metody leczenia

Macie prawo do informacji o procesie leczenia

Zgodnie z Kartą Praw Pacjenta macie prawo do uzyskania zrozumiałej informacji o swoim stanie zdrowia, możliwych metodach diagnostycznych oraz leczniczych i ich szacowanej skuteczności w waszym przypadku. Rzetelne placówki leczenia niepłodności zapewniają swoim pacjentom pisemną informację o każdym zaleconym zabiegu, aby pacjent mógł zapoznać się z jego skutecznością, ryzykiem i przebiegiem. Ponadto bez żadnych trudności udostępniają na wniosek pacjenta jego dokumentację medyczną.

Sprawdźcie koszty leczenia niepłodności

Ceny zabiegów różnią się w zależności od ośrodków i miast, dlatego warto sprawdzić cenniki kilku placówek. Niektóre kliniki leczenia niepłodności udostępniają wykazy cen na swoich stronach internetowych. Cennik powinien być jawny, a koszty całego procesu leczenia przejrzyste dla pacjenta.

Zaufanie do personelu medycznego

Olbrzymie znaczenie dla sukcesu terapeutycznego ma atmosfera panująca w placówce oraz właściwe podejście do par i jej problemu. Leczenie niepłodności to proces wymagający współdziałania specjalistów różnych dziedzin, którzy winni dbać o to, aby leczenie było fachowe, kompleksowe i jak najmniej stresujące i obciążające psychikę pacjentów – podkreśla prof. dr hab. n. med. Rafał Kurzawa, ekspert Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka. Przed dokonaniem wyboru kliniki leczącej niepłodność odwiedźcie więc strony internetowe kilku placówek, obejrzyjcie wizytówki lekarzy i sprawdźcie ich osiągnięcia. Warto też zwrócić uwagę na to, czy jednym z członków zespołu kliniki jest psycholog. Zgodnie z europejskimi standardami to jeden z lepszych wyznaczników profesjonalizmu kliniki. Lekarze będący na bieżąco z europejskimi wytycznymi wiedzą, że wsparcie psychologiczne w leczeniu niepłodności może zwiększyć szansę na zajście w ciążę. Niektóre kliniki oferują swoim pacjentom konsultacje psychologiczne i warsztaty, z których z pewnością warto skorzystać.

Zobacz także: Klinika leczenia niepłodności - co ze sobą zabrać?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy