Nestlé

Jak wybrać mleko modyfikowane dla niemowląt? Sprawdź, co o tego typu produktach powinna wiedzieć każda mama!

Właściwe żywienie dziecka od chwili narodzin dostarcza do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Najlepszym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko matki. Kiedy jednak z różnych względów mama nie może dłużej karmić, przychodzi czas na wybór mleka następnego dla niemowląt, które dalej będzie zaspokajać potrzeby dziecka. Co każdy rodzic powinien wiedzieć o tego typu produktach?
Nestlé

WHO zachęca – mamo, karm co najmniej pół roku wyłącznie piersią!

Złotym standardem w żywieniu niemowląt jest karmienie piersią. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zachęca młode mamy do wyłącznego karmienia naturalnego dzieci przynajmniej do 6 miesiąca życia oraz do kontynuacji karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia i dłużej przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających. Autorytety medyczne nie wskazują żadnej granicy, do kiedy mama może karmić dziecko piersią. Należy pamiętać, że mleko mamy, najlepsze mleko dla niemowląt, ma skład idealnie dopasowany do potrzeb noworodka i niemowlaka. Co ważne, perfekcyjnie dostosowuje się do rosnącego zapotrzebowania dziecka na składniki odżywcze. Mitem jest, że z czasem mleko kobiece traci swoje cenne wartości odżywcze.
Do karmienia naturalnego zachęca również Instytut Matki i Dziecka oraz Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Eksperci z tych instytucji oceniają, że należy dążyć wszelkimi dostępnymi sposobami do wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze półrocze życia dziecka.

Redakcja poleca: Beata Sadowska bierze udział w akcji „Projekt body" [WIDEO]
Eksperci ds. żywienia są zdania, że należy kontrolować ilość i jakość białka, jaką dziecko otrzymuje w pierwszych miesiącach życia. Dlaczego? Żeby uchronić je przed otyłością w przyszłości!

Mleko mamy - najlepsze mleko dla niemowląt

Mleko matki jest wyjątkowe pod każdym względem. Natura „zaprojektowała” je w taki sposób, aby na każdym etapie rozwoju niemowlęcia, mama była w stanie dostarczyć mu z tym pokarmem to, czego potrzebuje, w ilościach, jakich potrzebuje. Skład mleka kobiecego nie jest jeszcze do końca poznany, wiemy jednak, że zawiera m.in.:
● węglowodany – głownie laktozę, czyli cukier mleczny, będący dla dziecka źródłem energii, niezbędnej do wzrostu i rozwoju;
● dobroczynne tłuszcze, które są źródłem energii, ale też biorą udział w rozwoju mózgu i wzroku dziecka, jak DHA;
oligosacharydy mleka kobiecego;
● wysokiej jakości białko, którego zawartość maleje wraz ze spadkiem zapotrzebowania dziecka na ten składnik, by zawsze dostarczać go w optymalnej ilości;
● aktywne kultury bakterii, m.in. z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium
● mikro- i makroelementy, w tym witaminy;
● substancje biologicznie czynne, np. przeciwciała.
Takie mleko dla niemowląt to źródło wielu cennych składników, których nie można nie doceniać.
Zdarza się jednak, że mama z jakiegoś powodu decyduje się nie karmić dłużej dziecka piersią. Musi wybrać dla niego wtedy odpowiednie mleko modyfikowane - po 6 miesiącu życia maluszka będzie to mleko następne. Czym powinna się przy tym kierować?

Czym kierować się, wybierając mleko modyfikowane dla niemowląt?

Mamy, które z różnych względów zdecydowały się zakończyć etap karmienia piersią, stają przed bardzo ważnym dylematem – jakie mleko następne dla niemowląt wybrać? Chcą znaleźć mleko modyfikowane, dzięki któremu dziecko będzie się dobrze rozwijać.
Podczas wyboru mleka następnego warto zwrócić uwagę na skład produktu. Producenci starają się oczywiście, aby mleko modyfikowane dla niemowląt było jak najlepiej dopasowane do potrzeb dziecka na danym etapie rozwoju. Dla niemowląt, które nie są już karmione piersią, dobrym wyborem może być mleko NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O. Dlaczego? Receptura tego mleka była inspirowana składnikami mleka mamy. Jego skład skomponowano na podstawie 60 lat badań nad mlekiem matki
Bardzo ważne jest i to, jakie składniki zawiera mleko następne dla niemowląt NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O. Są to, m.in.:
● oligosacharyd 2’FL o strukturze identycznej jak w mleku kobiecym;
● wysokiej jakości białko OPTIPRO®;
● aktywne kultury bakterii L.reuteri, takie, jak w mleku mamy;
● DHA* - „dobry” tłuszcz z rodziny omega-3;
● immunokskładniki (cynk*, żelazo*, witamin a A* i C*).
Nie bez znaczenia są też opinie innych mam, które wypróbowały już ze swoim maluszkiem dany produkt. W teście** przeprowadzonym z udziałem użytkowników naszego serwisu aż 98 proc. Z nich potwierdziło, że mleko następne NAN OPTIPRO® Plus 2 HM-O jest odpowiednie jako łagodne przejście po karmieniu piersią.

*zawartość zgodnie z przepisami prawa
** Wyniki testu przeprowadzonego na grupie 764 użytkowników serwisu Mamotoja.pl w grudniu 2018 r.

Artykuł powstał we współpracy z Nestlé

Ważna informacja
Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.

Zobacz także

Popularne tematy