Jak wybrać plecak dla dziecka? [WIDEO]

Najlepszy plecak dla małego dziecka - czyli jaki? Z Elsą, Zygzakiem MCQueenem? A może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Porady fizjoterapeuty Pawła Zawitkowskiego.
Dzieci przy wyborze plecaka kierują się przede wszystkim wyglądem. Dla malucha najlepszy plecak to taki, który ma obrazek z księżniczką Elsą, Zygzakiem MC Queenem, albo Spider-manem. Jednak rodzice powinni kierować się innymi parametrami przy wyborze plecaka, niż sam wygląd.

Jaki wybrać plecak dla przedszkolaka?

Plecak dla dziecka powinien być przede wszystkim lekki – mówi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta.– Nie można przeciążać pleców dziecka.
Plecak szkolny dla dziecka powinien być dostosowany do wagi, wzrostu i wieku dziecka.
- Nie ma uniwersalnego plecaka najlepszego dla dziecka. Tornister powinien być dostosowany indywidualnie do dziecka – mówi Paweł Zawitkowski. – Jeśli dziecko jest wiotkie, z niskim napięciem mięśniowym, luźnymi stawami, taki ‚‚człowiek guma", to trzeba mu dobrać sztywniejszy plecak.
Fizjoterapeuta zaleca, by zwrócić uwagę na paski.
– Paski nie mogą za bardzo odstawać od ciała dziecka, nie mogą być również ani za wysoko, ani za nisko – podpowiada Paweł Zawitkowski. – Chodzi o to, by ramiona były na tym samym poziomie co szczyt plecaka.

Czytaj też: Ile powinien ważyć plecak dla dziecka?
 

Na co zwrócić uwagę kupując tornister szkolny?

Co jeszcze jest ważne, przy wyborze plecaka?
– Jeśli plecak ma pas biodrowy, to zwróćcie uwagę drodzy rodzice, by ten pas opierał się rzeczywiście na biodrach, a nie na lędźwiach – mówi Paweł Zawitkowski.
Zwykły plecak, bez pasa powinien również sięgać poziomu lędźwi.
– To bardzo ważne, by plecak nie był za duży i był odpowiednich parametrów i odpowiednio ustawiony – dodaje fizjoterapeuta.
Kupując plecak dla dziecka, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe parametry, takie jak ilość przegródek, czy wydzielona kieszeń termiczna na jedzenie i picie.
Kieszeń termiczna to nowość na rynku – mówi Katarzyna Kowalska, szef działu art-pap w warszawskim Empiku. – Ta funkcja jest bardzo przydatna i myślę, że w tym sezonie będzie się cieszyć powodzeniem, bo rodzice docenią jej funkcjonalność.
Oprócz tego kupując plecak dla malucha, warto pamiętać o elementach odblaskowych. To ważne, by dziecko było widoczne na chodniko-jezdni i ulicy.

Polecamy:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy