Nawilżacz powietrza
fot. Fotolia

Parowy, ultradźwiękowy, tradycyjny – jaki nawilżacz wybrać?

Nawilżacze powietrza różnią się między sobą głośnością pracy, sposobem działania, designem oraz ceną. Jak wybrać ten najlepszy?
Milena Oszczepalińska
Nawilżacz powietrza
fot. Fotolia
Zauważyłaś, że powietrze w twoim mieszkaniu jest bardzo suche? Twoja skóra mimo codziennego nawilżania wysusza się, a do tego częściej niż dawniej dopada cię katar? Winę za suche powietrze mogą ponosić np. kaloryfery, w sezonie grzewczym zawsze w mieszkaniach jest bardziej sucho. Jak się przed tym bronić? Wystarczy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza! Tylko jak wybrać ten właściwy, skoro w sklepach jest ich tak duży wybór? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę!

Co to jest nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które można wstawić do pomieszczenia w celu zwiększenia wilgotności. Suche powietrze działa bardzo negatywnie nie tylko na skórę i oczy, lecz także powoduje wysuszanie się śluzówki w nosie, przez co oddychanie również staje się coraz trudniejsze. A to z kolei może powodować częstsze infekcje bakteryjne z katarem na czele. Gdy śluzówki w nosie są wysuszone, bakterie mają do niego o wiele łatwiejszy dostęp. Aby temu zapobiec, warto kupić nawilżacz powietrza.
Redakcja poleca: Wiosną nie ma smogu? Dość legend i mitów na temat zanieczyszczenia!
Czy smog to zawsze gęste jak mleko, śmierdzące powietrze? Jakie zanieczyszczenia są rzeczywiście niebezpieczne dla zdrowia? Co to jest i z czego się bierze smog, tłumaczy ekspert – prof. Katarzyna Juda-Rezler.

Zalety stosowania nawilżacza w pomieszczeniu

W pomieszczeniu, które jest odpowiednio nawilżone, o wiele przyjemniej się przebywa. Gdy tylko zaczniesz używać nawilżacza, zauważysz, że:
 • twoja skóra przestanie się tak mocno wysuszać;
 • nie będziesz miała już problemów z ciągłym katarem;
 • łatwiej będzie ci się oddychało;
 • przestaniesz mieć problem z suchymi, piekącymi oczami;
 • przestaniesz być ciągle zmęczona;
 • zaczniesz lepiej sypiać.

Kiedy warto kupić nawilżacz powietrza?

Najbardziej na suche powietrze narzekamy jesienią i zimą, kiedy to temperatury na zewnątrz znacząco spadają, a w mieszkaniach włączone są kaloryfery. Kaloryfery znacznie wysuszają powietrze, dlatego warto tuż przed sezonem grzewczym zaopatrzyć się w odpowiedni nawilżacz. Ale nie tylko wtedy.

Bardzo przydaje się też, gdy w mieszkaniu pojawia się noworodek. Tak małe dzieci często mają problemy z noskiem, ich układ oddechowy i pokarmowy są ułożone na tyle blisko, że często ulewające się mleko trafia do układu oddechowego, utrudniając oddychanie. Tak małe dziecko nie potrafi wydmuchiwać noska, więc aby go oczyścić, stosuje się sól fizjologiczną. Uczucie komfortu w oddychaniu poprawi też nawilżacz, który zwiększy wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Obecnie na rynku dostępne są:

Tradycyjne nawilżacze powietrza

Są to naczynia ceramiczne, które zawiesza się na kaloryferach za pomocą specjalnych uchwytów i wlewa się do nich wodę. Są najtańszymi nawilżaczami, ale ich wydajność jest najmniejsza. Takim nawilżaczem nieelektronicznym nie da się zwiększyć wilgotności powietrza w pokoju o większych rozmiarach.

Nawilżacze parowe

Nawilżacze tego rodzaju podłącza się do prądu. Jeśli w domu jest dziecko, należy uważać, by nie podchodziło zbyt blisko do takiego urządzenia. Wylatująca z nawilżacza para jest gorąca i może spowodować poparzenia. Nie jest to zatem najlepszy nawilżacz do pokoju dziecięcego. Nawilżacze parowe mają też inną wadę – pobierają dość dużo prądu, nie jest to więc ekonomiczne rozwiązanie.

Ewaporacyjne

Działają w taki sposób, że zasysają powietrze z pomieszczenia. Tego rodzaju nawilżacze są jednak dość głośne, więc mogą przeszkadzać np. podczas spania, zwłaszcza w przypadku delikatnego snu niemowlaka.

Ultradźwiękowe

Ich działanie opiera się na rozbijaniu cząstek wody ultradźwiękami. Spośród urządzeń elektronicznych są to najcichsze nawilżacze, są też energooszczędne. Niestety ich wadą może być wysoka cena.

Na co zwracać uwagę przy wyborze nawilżacza?

Kolor i kształt nawilżacza to sprawa drugorzędna, choć istotna, jeśli chcemy, by urządzenie komponowało się z wystrojem wnętrza. Nawilżacze powietrza dla dzieci bywają np. w bardzo fantazyjnych kształtach i mogą stanowić dodatkową dekorację w pokoju. Przede wszystkim przed zakupem nawilżacza warto sprawdzić:
 • czy dane urządzenie jest tylko nawilżaczem, czy może posiada dodatkowe funkcje, takie jak jonizowanie lub oczyszczanie powietrza (przydatne zwłaszcza w dużych miastach, gdzie panuje smog);
 • ile kosztuje (najlepiej skorzystać z internetowych porównywarek cen, w zależności od sklepu mogą się one znacząco różnić);
 • jaki rodzaj nawilżacza najbardziej spełni nasze oczekiwania i potrzeby;
 • czy nawilżacz nie pracuje na tyle głośno, by utrudniać normalne, codzienne funkcjonowanie;
 • czy i ewentualnie na jak długo na dany nawilżacz obowiązuje gwarancja.
  [content:0_27315,0_27313,0_26371:CMNews]  
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Pielęgnacja niemowlaka

Zakupy dla niemowlaka