Nawilżacze powietrza dla dzieci
fot. Adobe Stock

Nawilżacze powietrza dla dzieci: parowe, ultradźwiękowe, tradycyjne [RANKING]

Nawilżacze powietrza dla dzieci różnią się między sobą głośnością pracy, sposobem działania, designem oraz ceną. Aby wybrać najlepszy nawilżacz powietrza dla dzieci, warto sprawdzić, czy dany model ma dodatkowe funkcje, jak jonizowanie czy oczyszczanie powietrza. Nasz ranking nawilżaczy powietrza to najlepsze urządzenia parowe i ultradźwiękowe.
Milena Oszczepalińska
Nawilżacze powietrza dla dzieci
fot. Adobe Stock
Nawilżacz powietrza dla dzieci przyda się w domu, jeśli powietrze w mieszkaniu jest bardzo suche. Winę za to mogą ponosić np. kaloryfery w sezonie grzewczym. Efekt? Wysuszona skóra i częsty katar u dziecka. Ale wystarczy zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, by na stałe pozbyć się problemu. Na rynku dostępne są nawilżacze parowe, ultradźwiękowe i tradycyjne, a niektóre mają też dodatkowe funkcje. Możesz kupić nawilżacz, który będzie także oczyszczał albo jonizował powietrze. W naszym rankingu umieściłyśmy najlepsze nawilżacze powietrza dla dzieci.

Spis treści:
 1. Tradycyjne nawilżacze powietrza
 2. Parowe nawilżacze powietrza
 3. Ewaporacyjne nawilżacze powietrza
 4. Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza
 5. Nawilżacze powietrza dla dzieci z jonizatorem

Co to jest nawilżacz powietrza dla dzieci?

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które można wstawić do pomieszczenia, aby zwiększyć wilgotność powietrza. Suche powietrze działa bardzo negatywnie nie tylko na skórę i oczy, powoduje też wysuszanie się śluzówki w nosie i utrudnia oddychanie. A to z kolei może powodować u dziecka częstsze infekcje bakteryjne, z katarem na czele. Gdy śluzówki w nosie są wysuszone, bakterie mają do niego o wiele łatwiejszy dostęp. Aby temu zapobiec, warto kupić nawilżacz powietrza dla dzieci.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Jakie są zalety nawilżacza powietrza dla dzieci?

Nawilżacz powietrza dla dzieci to bardzo przydatny wynalazek. W pomieszczeniu, które jest odpowiednio nawilżone, o wiele przyjemniej się przebywa. Gdy tylko zaczniesz używać nawilżacza dla dzieci, zauważysz, że dziecko:
 • nie będzie miało problemu z ciągłym katarem;
 • będzie łatwiej oddychało;
 • przestanie mieć problem z suchymi, piekącymi oczami;
 • przestanie być ciągle zmęczone;
 • zacznie lepiej sypiać.

Kiedy warto kupić nawilżacz powietrza dla dzieci?

Nawilżacz powietrza dla dzieci to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie. Suche powietrze w mieszkaniu najbardziej doskwiera jesienią i zimą, kiedy włączone są kaloryfery. Warto kupić nawilżacz powietrza dla dzieci tuż przed sezonem grzewczym. Ale nie tylko wtedy.

Nawilżacz powietrza dla dzieci bardzo przydaje się też, gdy w mieszkaniu pojawia się noworodek. Małe dzieci często mają problemy z noskiem, ich układ oddechowy i pokarmowy są położone na tyle blisko, że często ulewające się mleko trafia do układu oddechowego, utrudniając oddychanie. Ponadto niemowlę nie potrafi wydmuchiwać noska, więc aby go oczyścić, stosuje się sól fizjologiczną. Komfort oddychania szybko poprawi też nawilżacz powietrza dla dzieci, który zwiększy wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu.

Jak wybrać nawilżacz powietrza dla dzieci?

Nawilżacze powietrza dla dzieci często mają fantazyjne kształty i stanowią dodatkową dekorację w pokoju. Ale przed zakupem nawilżacza warto ocenić nie tylko jego kolor i kształt, lecz także sprawdzić:
 • czy dane urządzenie jest jedynie nawilżaczem, czy może posiada dodatkowe funkcje, takie jak jonizowanie lub oczyszczanie powietrza (przydatne zwłaszcza w dużych miastach, gdzie występuje smog);
 • ile kosztuje nawilżacz powietrza (najlepiej skorzystać z internetowych porównywarek cen, w zależności od sklepu mogą się one znacząco różnić);
 • jaki rodzaj nawilżacza najbardziej spełni nasze oczekiwania i potrzeby;
 • czy nawilżacz nie pracuje na tyle głośno, by utrudniać normalne, codzienne funkcjonowanie;
 • czy na dany nawilżacz obowiązuje gwarancja.

Polecane nawilżacze powietrza dla dzieci: ranking

Obecnie na rynku dostępne są różne nawilżacze powietrza dla dzieci. W rankingu tych urządzeń znajdziesz opisy ich działania oraz ceny:

Tradycyjne nawilżacze powietrza dla dzieci

Tradycyjne nawilżacze powietrza to naczynia ceramiczne, które zawiesza się na kaloryferach za pomocą specjalnych uchwytów i wlewa się do nich wodę. Są najtańszymi nawilżaczami, ale ich wydajność jest najmniejsza. Takim nawilżaczem nieelektronicznym nie da się zwiększyć wilgotności powietrza w pokoju o większych rozmiarach.

Parowe nawilżacze powietrza dla dzieci

Nawilżacze parowe podłącza się do prądu. Wylatująca z nawilżacza para nawilża powietrze, jest jednak gorąca i może spowodować poparzenia. Uważaj więc, by dziecko nie podchodziło zbyt blisko. A jeśli kupisz nawilżacz parowy do pokoju dziecka, postaw go w bezpiecznej odległości od łóżeczka. Do nawilżacza parowego nie trzeba dokupować dodatkowych elementów.

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza dla dzieci

Nawilżacze ewaporacyjne, czyli dyfuzyjne, działają w taki sposób, że zasysają powietrze z pomieszczenia. Tego rodzaju nawilżacze zapewniają naturalne, zdrowe nawilżanie powietrza metodą ewaporacji (odparowywania wody). Nie stwarzają też ryzyka nadmiernego wzrostu wilgotności (ich wydajność spada, gdy wilgotność powietrza osiągnie poziom 60%)..

Ultradźwiękowe nawilżacze powietrza dla dzieci

Działanie ultradźwiękowych nawilżaczy powietrza opiera się na rozbijaniu cząstek wody ultradźwiękami. Spośród urządzeń elektronicznych są to najcichsze nawilżacze. Ich zaleta to także energooszczędność.

 

Nawilżacz powietrza dla dzieci z jonizatorem

Jonizacja powietrza pozwala zminimalizować ryzyko powstania alergii na kurz. Jest też wybawieniem dla alergików. Jony dodatnie wytwarzane są np. przez urządzenie elektroniczne w mieszkaniu i przyciągają roztocza, bakterie oraz wirusy. Jony ujemne zaś uwalniane przez jonizator neutralizują jony dodatnie w powietrzu. Niektóre nawilżacze powietrza wyposażone są także w jonizator.


Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy