Nosidła ergonomiczne dla dzieci
fot. AdobeStock

Nosidło ergonomiczne: jak odróżnić nosidło od wisiadła i w czym nosić dziecko?

Nosidło ergonomiczne to jedyne nosidło bezpieczne dla dziecka. Dobre nosidło dla dziecka to takie, w którym nosi się dziecko przodem do siebie i jest dostosowane do wagi i wzrostu dziecka. Źle dobrane nosidło może zaburzyć rozwój dziecka.
Milena Oszczepalińska
Nosidła ergonomiczne dla dzieci
fot. AdobeStock
Planujesz kupić nosidło dla dziecka? Nie kieruj się ceną i estetyką, a bezpieczeństwem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli nosideł, które tak naprawdę mogą zrobić więcej krzywdy niż pożytku i nie bez przyczyny zdobyły niechlubne miano „wisiadeł”. Podpowiadamy, jakie nosidło ergonomiczne będzie najlepsze dla twojego malucha!
Jak wybrać nosidło?

Co to jest nosidło ergonomiczne?

Nosidło ergonomiczne jest wykonane z elastycznych materiałów, które dopasowują się do ciała dziecka, pozwalając mu przyjąć odpowiednią pozycję. W takim nosidle dziecko nosi się tyłem do świata (brzuchem do brzucha opiekuna lub na plecach).
Redakcja poleca: Filary Rodzicielstwa Bliskości: 4. Noś dziecko przy sobie [WIDEO]
Rodzicielstwo bliskości opiera się na budowaniu mocnej więzi między rodzicem a dzieckiem. A noszenie niemowlaka to idealne do tego narzędzie! Zobacz na naszym filmie, jak Agnieszka Stein, psycholożka, tłumaczy, czemu tak ważne dla rozwoju niemowlaka są chusta, nosidełko czy... twoje ręce.

Cechy dobrego nosidełka dla dziecka

Oto kryteria, według których z łatwością odróżnisz nosidło ergonomiczne od wisiadła:
  • odpowiednia szerokość siedziska – musi podpierać nie samą miednicę, ale również całe uda dziecka;
  • dostosowanie do wzrostu i wagi dziecka – kupowanie większych nosideł z myślą o tym, by starczyły na dłużej, jest błędem, który może wpłynąć na powstanie wad postawy u dziecka;
  • odpowiednia wysokość podparcia – nosidło powinno podpierać całe plecy i kark dziecka (starsze, samodzielnie siedzące niemowlę może mieć nosidło sięgające do pach);
  • odpowiednia miękkość – podparcie pleców dziecka nie może być sztywne i czymkolwiek wypełnione, musi to być sam materiał, wówczas takie nosidło dopasuje się do pozycji dziecka;
  • odpowiednia grubość pasa biodrowego – uzależniona od wieku dziecka. Młodsze niemowlaki wymagają grubego, miękkiego pasa, a starsze bardziej sztywnego, żeby odciążać nasze plecy.

Warto czasami rozważyć także wypożyczenie nosidełka i sprawdzenie, czy rodzicowi i dziecku pasuje akurat taki model i tego typu forma bliskości. Zwykle jest to koszt, w zależności od liczby dni, np. ok. 10-15 zł za dzień. To dobre rozwiązanie, gdy nie korzystamy z nosidełek zbyt często, a akurat w danej sytuacji tak będzie wygodniej.

Planujesz zakup nosidła dla dziecka? Weź pod uwagę modele zaproponowane przez nas:

Nosidło ergonomiczne – jaką markę wybrać?

Nosidła ergonomiczne, czyli takie, które zapewniają dziecku możliwość przybrania prawidłowej postawy ciała, można znaleźć w ofercie takich marek jak: Boba, Babybjorn, Bondolino, Doux-Doux, Fidella, Isara, LennyLamb, Manduca, My Owl Town, Storchenwieg, Tula. Te nosidła ergonomiczne mają bardzo dobre opinie w internecie, rodzice doceniają możliwość zadbania o prawidłowy rozwój dziecka, ale także własną wygodę i odciążenie dla pleców.

Ranking najlepszych marek nosidełek wg rodziców w serwisie produkty.mamotoja.pl:

  1. Tula
  2. Womar
  3. Maxi-Cosi
  4. BabyBjorn

Nosidełko ergonomiczne Tula Blossom

nosidło tula

Nosidło ergonomiczne Womar

womar nosidło

Nosidło ergonomiczne BabyBjorn

babybjorn nosidło
 

Co to jest „wisiadło”?

W skrócie można powiedzieć, że wisiadło jest dokładnie tym, czym nie jest porządne nosidło ergonomiczne. Charakteryzuje się tym, że ma wąskie siedzisko i podpiera jedynie krocze dziecka, zmuszając tym samym jego nóżki do zwisania, stąd nazwa. Taka pozycja jest szczególnie niezdrowa dla kształtujących się stawów biodrowych malucha. Poza tym „wisiadła” mają zwykle sztywne plecy, wypełnione np. gąbką. Nie pozwalają tym samym na przybranie przez dziecko dowolnej pozycji, a wymuszają pozycje niemal pionową, która również nie jest zdrowa i wygodna. Tego typu nosidła zwykle są tańsze od nosideł ergonomicznych, ale w przypadku prawidłowego rozwoju i bezpieczeństwa dziecka cena nie powinna decydować o wyborze rodzica.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy