Nosidła ergonomiczne dla dzieci
fot. AdobeStock

Jak odróżnić nosidła od tzw. „wisiadeł”? W czym nosić dziecko?

Podpowiadamy, jakie cechy ma dobre, bezpieczne nosidło, a jakich należy się wystrzegać, żeby nie zaburzyć rozwoju dziecka. Przekonaj się!
Milena Oszczepalińska
Nosidła ergonomiczne dla dzieci
fot. AdobeStock
Jeśli przymierzasz się do kupna nosidła dziecka, nie kieruj się w jego wyborze ceną i estetyką, a bezpieczeństwem dziecka. Na rynku dostępnych jest wiele modeli nosideł, które tak naprawdę mogą zrobić więcej krzywdy niż pożytku i nie na próżno zdobyły niechlubne miano „wisiadeł”. Podpowiadamy, jakie nosidełko będzie najlepsze dla twojego malucha!

Cechy bezpiecznego nosidła dla dziecka

Oto kryteria, według których z łatwością odróżnisz nosidła ergonomiczne od wisiadeł:
  • odpowiednia szerokość siedziska – musi podpierać nie samą miednicę, ale również całe uda dziecka;
  • dostosowane do wzrostu i wagi dziecka – kupowanie większych nosideł z myślą o tym, by starczyły na dłużej, jest błędem, który może wpłynąć na powstanie wad postawy u dziecka;
  • odpowiednia wysokość podparcia – nosidło powinno podpierać całe plecy i kark dziecka (starsze, samodzielnie siedzące niemowlę może mieć nosidło sięgające do pach);
  • odpowiednia miękkość – podparcie pleców dziecka nie może być sztywne i czymkolwiek wypełnione, musi to być sam materiał, wówczas takie nosidło dopasuje się do pozycji dziecka;
  • odpowiednia grubość pasa biodrowego – uzależniona o wieku dziecka. Młodsze niemowlaki wymagają grubego, miękkiego pasa, a starsze bardziej sztywnego, żeby odciążać nasze plecy.

Warto czasami rozważyć także wypożyczenie nosidełka i sprawdzenie, czy rodzicowi i dziecku pasuje akurat taki model i tego typu forma bliskości. Zwykle jest to koszt, w zależności od ilości dni, np. ok. 10-15 zł za dzień. To dobre rozwiązanie w razie, gdy nie korzystamy z nosidełek zbyt często, a akurat w danej sytuacji tak będzie wygodniej.
Redakcja poleca: Uwaga na te sprzęty dla niemowląt! Mogą być niebezpieczne! [WIDEO]
Są prawie w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Są praktyczne i przydatne. Ale odpowiadają też za 80 proc. wypadków wśród niemowląt - o jakich sprzętach mowa?

Którzy producenci robią bezpieczne nosidła dla dzieci?

Nosidła ergonomiczne, czyli takie, które zapewniają dziecku możliwość przybrania prawidłowej postawy ciała, można znaleźć także. w ofercie takich marek, jak: Boba, Bondolino, Doux-Doux, Fidella, Isara, LennyLamb,Manduca, My Owl Town, Storchenwieg, Tula.

Jakie nosidełko dla niemowlaka - sprawdź opinie

Czym jest "wisiadło"?

W skrócie można powiedzieć, że dokładnie tym, czy nie jest porządne nosidło ergonomiczne. Charakteryzuje się tym, że ma wąskie siedzisko i podpiera jedynie krocze dziecka, zmuszając tym samym jego nóżki do zwisania, stąd nazwa. Taka pozycja jest szczególnie niezdrowa dla kształtujących się stawów biodrowych malucha. Poza tym „wisiadła” mają zwykle sztywne plecy, wypełnione np. gąbką. Nie pozwalają tym samym na przybranie przez dziecko dowolnej pozycji, a wymuszają pozycje niemal pionową, która również nie jest zdrowa i wygodna. Tego typu nosidła zwykle są tańsze od nosideł ergonomicznych, ale w przypadku prawidłowego rozwoju i bezpieczeństwa dziecka cena nie powinna decydować o wyborze rodzica. [content:1_3693,1_4233,0_20807,2_1089:PsychologicalTest]
Doładuj
Przeładuj