piaskownica, dziecko, zabawa
fot. fotolia

Jak wybrać piaskownicę dla dziecka: polecamy drewniane, z daszkiem i muszelki [SUPER CENY]

Piaskownica dla dziecka musi być bezpieczna i wygodna. Najpopularniejsze piaskownice to te drewniane i plastikowe, zamykane, w kształcie żółwia albo muszelki. Wiele z nich można kupić w dobrych cenach, ale przed zakupem warto sprawdzić, jakie cechy musi mieć solidna piaskownica.
Marta Kabulska
piaskownica, dziecko, zabawa
fot. fotolia
Piaskownica to miejsce, które pochłania dziecko na długie godziny zabawy. Przyda się nie tylko na działce, ale i w przydomowym ogródku czy nawet na balkonie. Podczas zakupu piaskownicy dla dziecka warto mieć na uwadze przede wszystkim jakość produktu. Lepiej zainwestować w model, który zawiera w zestawie pokrywę lub folię, dzięki czemu ochronisz piaskownicę przed deszczem. W sklepach dostępne są piaskownice drewniane, plastikowe, zamykane w kształcie muszelki albo piaskownice-żółwie. Wybrałyśmy najlepsze produkty w dobrych cenach.

Spis treści:

Drewniane piaskownice dla dzieci

Jeśli zależy ci na tym, aby piaskownica była trwała i użyteczna, wybierz piaskownicę z drewna. Drewniane piaskownice zazwyczaj:
 • są ekologiczne
 • są bezpieczne i trwałe, o ile drewno jest właściwie przygotowane (musi mieć płaską powierzchnię i powinno być odpowiednio zaimpregnowane)
 • przeważnie posiadają szerokie brzegi, dzięki czemu można na nich robić babki lub siadać
 • są idealne do średnich i dużych ogrodów

Na co zwrócić uwagę, kupując drewnianą piaskownicę?

Wybór drewnianej piaskownicy wymaga nieco więcej przygotowania i rozeznania w temacie. Aby była nie tylko wygodnym, lecz także bezpiecznym miejscem do zabawy, zwróć uwagę na to, by:
 • była wykonana z wysokiej jakości drewna oraz jego łączeń
 • wszystkie metalowe elementy były wykonane ze stali nierdzewnej
 • śrubki były wpuszczane w głąb desek
 
 
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Piaskownice plastikowe i z tworzyw sztucznych

Piaskownice z tworzyw sztucznych od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością, a to za sprawą tego, że:
 • są idealne do ogrodów niewielkich rozmiarów
 • są lekkie, dzięki czemu łatwo je przenieść czy schować
 • nie wymagają montażu lub jest on prosty i szybki
 • mogą służyć jako basen dla dziecka w upalne dni lub basen z kulkami
 • są łatwe w czyszczeniu
 • ze względu na niewielkie rozmiary, nie potrzebują dużej ilości piasku
 • są tańsze niż drewniane
 

Polecamy np. wygodne piaskownice modułowe, które mogą też służyć za suchy basen z kulkami:

 

Piaskownice zamykane - muszelki i żółwie

Piaskownica w kształcie muszelki to pomysłowa piaskownica 2w1, która równie dobrze nadaje się do zabawy w piasku, jak i w wodzie. Taka piaskownica muszelka składa się z dwóch części, które można nałożyć na siebie i w ten sposób zamknąć piaskownicę. Piaskownice muszelki są odporne na promieniowanie UV, wykonane z bezpiecznych tworzyw, nie mają ostrych krawędzi. Łatwo się je czyści, a niewielkie rozmiary pozwalają przenosić je z miejsca na miejsce czy ustawić np. na balkonie.


 

Popularne są też piaskownice - żółwie, z pokrywą:

Piaskownice z daszkiem

Praktycznym rozwiązaniem jest piaskownica z daszkiem, który po opuszczeniu może pełnić rolę pokrywy. Dobrze, jeśli daszek jest regulowany i można ustawiać go pod różnym kątem, by chronił dziecko przed słońcem. Daszek powinien być szczelny i wodoodporny.
 

Piaskownica dla dziecka - o czym jeszcze pamiętać?

Każda piaskownica, niezależnie od tego, czy jest plastikowa, czy drewniana, zamykana czy nie, powinna spełniać poniższe wymogi. Nie tylko jej jakość, lecz także miejsce ustawienia może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy. 
 • Każda piaskownica powinna posiadać przykrycie ze względu na ryzyko zarażenia się przez dzieci pasożytami, które znajdują się m.in. w kocich odchodach. Po zakończonej zabawie, na noc, zakrywaj piaskownicę, by nie stała się kuwetą pobliskich kotów.
 • Nie ustawiaj piaskownicy w nasłonecznionym miejscu. Na rynku dostępne są piaskownice z daszkiem. Zapewniają ochronę przed groźnym promieniowaniem ultrafioletowym (UV), ale także przed przelotnym deszczem.
 • Wybierz miejsce w pobliżu innych urządzeń służących dzieciom do zabawy np. huśtawek (jeśli takie posiadasz), ale na tyle daleko, by nie stanowiły zagrożenia, gdy np., jedno dziecko będzie się huśtać, a drugie przechodzić obok do piaskownicy. Warto też zwrócić uwagę na widoczność piaskownicy dla rodzica.
Uwaga! Wybierając miejsce ustawienia piaskownicy, sprawdź, czy w pobliżu nie rosną trujące rośliny.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy