GRY
 
 

Dbamy o stopy dziecka, czyli jak wybrać pierwsze buty dla dziecka.

Około 11 miesiąca życia dziecko zaczyna chodzić. Na początku jeszcze bardzo niepewnie, przytrzymując się ściany, stołu, mebli. Bardzo często chód malucha bywa niezgrabny, nóżki stawia krzywo, co może niepokoić rodziców.

dziecko uczy się chodzić
fot. Fotolia
Brak gracji przy stawianiu pierwszych kroków nie jest niczym wyjątkowym. Dziecko z czasem nabierze większej pewności w chodzeniu i tym samym jego chód stanie się zgrabniejszy. Warto też pamiętać, że dziewczynki dojrzewają szybciej od chłopców, tak samo jak szczuplejsze maluchy od pulchniejszych, a każda choroba może dodatkowo zaburzyć rozwój kolejnych czynności motorycznych u małego dziecka.
Zazwyczaj piętnastomiesięczne dziecko umie już samodzielnie chodzić.
Znacznie wcześniej jednak – bo już nawet od szóstego miesiąca życia dziecka (choć najczęściej przypada to na 8-10 miesiąc) – niemowlę zaczyna raczkować. To prawdziwe wyzwanie zarówno dla niego, jak i jego opiekunów. Maluch najpierw pełza do tyłu, a dopiero po czasie porusza się w przód. Kolejnym etapem ewolucji jest siedzenie bez podparcia, co daje następną możliwość – utrzymania równowagi, a wraz z nią chodzenia na czworakach. Aby te pierwsze próby spacerów były udane i zachęcały malucha do dalszego rozwoju, zadbajmy o jego bezpieczeństwo na podłodze oraz atrakcje pojawiające się na drodze. Dobrze jest przygotować nieśliską, twardą karimatę, a w zasięgu wzroku dziecka poukładać stopniowo zabawki. Kiedy maluch dojdzie do pierwszej, w odległości kilkudziesięciu centymetrów wystawmy mu drugą. W ten sposób raczkujące dziecko będzie miało motywujący cel.
Często rodzice myślą, że raczkowanie to właśnie ten moment, gdy trzeba kupić pierwsze buciki. Nie, to jeszcze za wcześnie. Na tym etapie wystarczą skarpetki, a jeszcze lepiej, by dziecko raczkowało na bosaka.

Raczkujemy na bosaka

Po raczkowaniu (choć warto zaznaczyć, że nie wszystkie dzieci raczkują – niektóre od siadu przechodzą wprost do chodzenia) pora na pierwsze samodzielne kroki w pozycji stojącej. Teraz trzeba mieć oczy jeszcze bardziej dookoła głowy, aby nie przeoczyć niczego, co dla malucha może być potencjalną atrakcją. Na wysokie półki niech powędrują wszystkie bibeloty, a ostre kanty meble zabezpieczmy specjalnymi osłonkami. Warto też sprawdzić ich chybotliwość, aby przytrzymujący się mebli maluch, nie został przez nie przygnieciony. Do nauki chodzenia po domu wystarczą antypoślizgowe skarpetki. Nie ma jeszcze potrzeby kupowania kapciuszków czy bucików.
Kiedy pociecha wprawiła się już w trudnej sztuce chodzenia (przeważnie między 10 a 13 miesiącem życia), czas na pierwszy spacer poza domem i pierwsze buty.
Redakcja poleca: 10 przyczyn złego zachowania [WIDEO]
Wbrew pozorom coś, co dla ciebie jest błahostką, może wpływać na dziecko i jego zachowanie.

Idealne buty dla chodziarza

Jakie mają więc być dziecięce buciki?
  • Muszą zapewnić dziecku ochronę przed urazami, chłodem, wilgocią.
  • Muszą być tak zbudowane, aby mała stópka nie ulegała deformacji, nie męczyła się i nie ocierała.
  • Kupujmy buciki z naturalnych materiałów, odpowiednie do szerokości stopy dziecka, zawsze dłuższe o około 1 cm od stopy , z możliwością zginania się w kostce i pod palcami, ze sprężystą, lekko zaokrągloną z przodu i z tyłu podeszwą i z szerokimi noskami .
  • Zapiętek powinien być usztywniony ( jednak nie powinien być zbyt twardy), i powinien poruszać się razem z piętą i jednocześnie trzymać stopę.
  • Pierwsze buciki trzeba koniecznie najpierw przymierzyć i sprawdzić, czy dobrze pasują
Wybór obuwia dla dzieci jest w dzisiejszych czasach ogromny. Rodzice często mają dylemat, czy kupić buty sznurowane czy wkładane, a może na rzepy lub sprzączki?
Dobrze, aby pierwszy bucik zapinany był na rzepy, sznurówki lub inne zapięcie, które pozwalają dopasować but do stopy. Zapięcie buta nie powinno znajdować się zbyt wysoko, aby nie utrudniało zginania nogi w tym miejscu.

Zapobiec płaskostopiu

Dziecięce stopy w okresie od urodzenia do trzeciego roku życia podwajają swoją długość. Są bardzo plastyczne i wiotkie, ponieważ cały czas trwa proces kostnienia, a więzadła i mięśnie nie osiągnęły jeszcze maksymalnego pułapu wytrzymałości. Małe stopy mają szerokie paluszki, ułożone w wachlarz. Dzięki temu stopa może stykać się z podłożem na dużej powierzchni i dawać podparcie maluchowi robiącemu pierwsze kroczki.
Pamiętajmy, że stopa rocznego dziecka jest jeszcze płaska i ma wyraźną poduszeczkę tłuszczową, która zanika dopiero około trzeciego-czwartego roku życia. Wtedy pojawia się prawdziwy kształt stopy malucha, jednak nadal jest ona wrażliwa i podatna na zniekształcenia. Proces kształtowania stóp trwa aż do ósmego roku życia.
Buty dla dzieci - TOP 5 wg. użytkowników na Bangla.babyonline.pl
Snowride (średnia ocena: 4,81, liczba opinii: 13) 
EkoTuptusie, buciki (średnia ocena: 4,6, liczba opinii: 10)
Paputki.pl Butki dziecięce ze skóry naturalnej (średnia ocena: 4,43, liczba opinii: 14)
Buty niemowlęce ROCZKI (średnia ocena: 4,32, liczba opinii: 22) 
Buciki Gucio (średnia ocena: 4,31, liczba opinii: 13)

Zobacz też: Jak kupić dziecku buty.
Doładuj
Przeładuj