niemowlę, butelka, picie, picie dla niemowlaka
fot. oksun70 - Fotolia.com

Jaki smoczek do butelki dla dziecka?

Jak wybrać dobry smoczek do karmienia dziecka? Kiedy uczyć picia z kubeczka?
niemowlę, butelka, picie, picie dla niemowlaka
fot. oksun70 - Fotolia.com

Moja córcia pije mleko dwa razy dziennie z butelki. Używa smoczka w rozmiarze 2. Już dawno powinna mieć ten z większą liczbą dziurek, ale gdy próbowałam ją do niego przyzwyczajać, to zaczynała się dławić, wypijała mleko w minutę, a potem zwracała... Jeśli będę ją dalej karmić takim smoczkiem karmić, to czy to może mieć wpływ na połykanie, gdy już będzie piła z kubeczka? Aleksandra

Dostosuj smoczek do możliwości dziecka

Odpowiada pediatra-neonatolog, Katarzyna Nowicka

Nie wiem, w jakim wieku jest Pani córeczka, ale nie wolno karmić dzieci smoczkami, z których mleko wręcz leje się do buzi. Ssanie to aktywne pobieranie mleka, a nie szybkie przełykanie tego, co wleci. Efektem źle dobranego smoczka są właśnie zachłyśnięcia i zwracanie migiem wypitego mleka.

Jeśli chodzi o lekcje samodzielnego picia z kubeczka, to trzeba je przeprowadzić dopiero wtedy, gdy maluch już pewnie siedzieć. Można zaczynać od kubeczków treningowych z miękkim ustnikiem lub od razu od kubeczków typu 360°, np. Lovi, z których pije się trochę jak ze szklanki.
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy