Jak wybrać szpital do porodu? Podpowiada ginekolog [WIDEO]

Zastanawiasz się jak wybrać szpital do porodu? Poza czynnikami osobistymi, zwróć uwagę na tzw. stopień referencyjności szpitala, w którym planujesz urodzić – radzi ginekolog położnik.

Zobacz inne z serii: Jak przygotować się do porodu? (6)

– Pacjentki często zastanawiają się, jak wybrać szpital do porodu – mówi dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog położnik ze szpitala Medicover w Warszawie. – Wydaje mi się, że cały zestaw czynników, od których zależy wybór szpitala do porodu, można podzielić na 2 grupy: medycznych i osobistych. Jeśli chodzi o te medyczne czynniki najrozsądniej kierować się stopniem referencyjności szpitala. 

Stopień referencyjności szpitali do porodu

Co to takiego: stopień referencyjności szpitala? Wyjaśnia dr Kurowska: 
– W Polsce wszystkie szpitale położnicze są podzielone na 3 stopnie referencyjności, czyli wg przygotowania szpitala do opieki nad mamami i dziećmi.
  • 1. stopień referencyjności to szpitale, które są świetnie przygotowane do opieki nad pacjentkami z niepowikłaną ciążą i zdrowymi, donoszonymi noworodkami. 
  • 2. stopień referencyjności to te szpitale, które powinny zajmować się pacjentkami, u których jest ryzyko porodu po 32. tygodniu ciąży. Takie szpitale są wyposażone w sprzęt ratujący życie przedwcześnie urodzonych noworodków i np. sprzęt wspomagający oddychanie u dzieci. 
  • 3. stopień referencyjności to szpitale zajmujące się najmniejszymi wcześniakami. To szpitale oferujące wysoko specjalistyczne badania. 
Z kolei jeśli chodzi o czynniki osobiste, to warto zastanowić się najpierw, czego my oczekujemy od porodu – mówi pani ginekolog. – Warto też popytać koleżanki, jakie one mają wspomnienia z danego szpitala. 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy