Jak wychować dziecko bez kompleksów na punkcie wyglądu?
fot. Fotolia

Jak wychować dziecko bez kompleksów na punkcie wyglądu?

Co zrobić, żeby twoje dziecko było pewne siebie, miało wysoką samoocenę i nie miało kompleksów na punkcie wyglądu? Przeczytaj!
Karolina Stępniewska
Jak wychować dziecko bez kompleksów na punkcie wyglądu?
fot. Fotolia
We współczesnych czasach trudno jest uniknąć porównań i nie myśleć o swoim wyglądzie. Badania wykazały, że już 3-latkom zdarza się mówić o sobie, że są brzydkie, grube i muszą się odchudzać. Nic dziwnego, skoro zewsząd otacza je kult piękna dyktowanego przez media tradycyjne i społecznościowe, blogi i kulturę selfie. Deprecjonujące komentarze dziecko słyszy z ust rodziców, koleżanek i bohaterów programów telewizyjnych. Nie muszą być skierowane do dziecka, żeby nauczyło się mówić i myśleć źle o swoim ciele. Wystarczy, że będzie słyszało, jak mama mówi, że jest gruba i musi się odchudzać.

Jak wychować dziecko bez kompleksów?

Wzmocnisz poczucie własnej wartości w dziecku i jego samoocenę, jeśli:
  • będziesz unikać krytykowania wyglądu swojego i innych ludzi w obecności dziecka
  • przekażesz dziecku właściwe nawyki żywieniowe i będziesz wyrażać się pozytywnie o jedzeniu (a nie jako o źródle niechcianych kilogramów)
  • będziesz uczyć dziecko otwartości na innych i tolerancji dla różnic między ludźmi
  • nie będziesz omawiać wagi – swojej lub innych ludzi – przy dziecku
  • będziesz podkreślać, jak szczególne i wyjątkowe jest twoje dziecko, podkreślając nie to, jak wygląda, ale to kim jest.
Zobacz też:
 
Redakcja poleca: Jak w 5 sekund stać się lepszą mamą? [WIDEO]
Czasami, choćbyśmy się nie wiadomo jak starały, wszystko idzie nie tak. Praca, stresy, kłótnie z mężem... Ale ten dzień wcale nie musi się tak skończyć. Możesz w parę chwil wyczarować dobry humor – u siebie i malucha. Zobacz, to naprawdę łatwe!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy