jak wychowywać dziecko na dobrego człowieka?
fot. Fotolia

Jak wychować dziecko na dobrego człowieka? 6 rad z Harvardu

Czy wiesz, jak wychować dziecko na dobrego i wrażliwego człowieka? Psychologowie z Harvardu podpowiadają rodzicom, jak to zrobić w 6 krokach.
Karolina Stępniewska
jak wychowywać dziecko na dobrego człowieka?
fot. Fotolia
Chcemy, żeby dzieci osiągały sukces, rozwijały się i były pewne siebie. Zapisujemy je na zajęcia dodatkowe, inwestujemy w nie. A jednak, nawet w dobie zaawansowanej technologii i pędu do sukcesu, najważniejsze pozostaje to, jak wychować dziecko na dobrego człowieka, który będzie kierować się w życiu moralnością. Z podpowiedzią spieszą psychologowie z Harvardu, oto ich 6 rad, jak wychować empatycznego człowieka:

Poświęć mu czas

Czas, który poświęcasz dziecku to fundament. Rozwijaj jego ciekawość, zadawaj pytania o otaczający je świat, pytaj o zdanie i słuchaj uważnie odpowiedzi. W ten sposób nie tylko pokażesz dziecku, że jest dla ciebie ważne, ale nauczysz je też z uwagą i szacunkiem traktować drugiego człowieka.
Redakcja poleca: Katarzyna Zielińska przyznaje, że dla dziecka całkiem "straciła głowę". Znacie to? [WIDEO]
Aktorka przyznaje, że mały Henio owinął ją sobie wokół palca. Rozumiecie, co ma na myśli?

Powiedz mu to głośno

Może zakładasz, że twoje dziecko wie, że chcesz, aby troszczyło się o innych, ale to, zdaniem psychologów, za mało. Powiedz mu o tym, pytaj też jego nauczycieli, opiekunów i trenerów, czy jest życzliwe, jak radzi sobie z pracą w grupie i jak traktuje innych.

Pokaż mu, jak to się robi

Pamiętaj, że modelowanie zachowania to najskuteczniejsza metoda nauki. Bądź przykładem dla swojego dziecka. Troszcz się o innych, bądź życzliwa. Kiedy musicie podjąć jakąś decyzję, zastanówcie się wspólnie, jaki będzie miała wpływ na innych ludzi i weźcie to pod uwagę.

Podkreślaj wdzięczność

Naukowcy są zdania, że ludzie, którzy potrafią wyrażać wdzięczność, sami są pomocni, hojni, empatyczni i skłonni wybaczać innym błędy. Poza tym są też zdrowsi i szczęśliwsi! Tym bardziej warto wzmacniać w dzieciach odpowiednią postawę, okazywać im wdzięczność za okazaną pomoc czy pochwalić za miły gest w stosunku do rodzeństwa.

Naucz je radzić sobie z emocjami

Dzieci miewają problem z trudnymi emocjami, takimi jak złość, smutek czy frustracja. Dlaczego miałoby być inaczej, jeśli wielu rodzicom nie wychodzi to najlepiej? A dzieci biologicznie nie są w stanie zawsze zapanować nad wszystkimi impulsami, na to przyjdzie czas wraz z rozwojem ich układu nerwowego. Dlatego trzeba uczyć dzieci nazywać uczucia, przeżywać je i radzić sobie z nimi. W tym celu trzeba też umieć stawiać im jasne i logiczne granice – i robić to z miłości i troski o swoje dziecko.

Naucz je empatii

Większość dzieci wykazuje jakiś stopień troski o najbliższych mu ludzi – członków rodziny, przyjaciół. Warto jednak, podkreślają naukowcy z Harvardu, pokazać im ludzi w szerszym kontekście – tych, którzy są oddaleni od nas społecznie, kulturowo, czy nawet geograficznie. Możemy to osiągnąć ucząc ich, jak być dobrymi słuchaczami, proponując, by stawiały się w sytuacji innych ludzi i korzystając z każdej okazji, by uczyć je wrażliwości i empatii. 
Zobacz więcej: Raport psychologów z Harvardu

Podsumowując swoją pracę naukowcy zauważają, że wychowanie dziecka, które będzie empatyczne, szanujące innych ludzi i postępujące etycznie to ciężka praca, ale jest to coś, co każdy z nas może zrobić. A żadna inna praca nie jest ważniejsza i nie przynosi więcej satysfakcji.

Przeczytaj:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy