GRY
 
 

Jak wychowywać bliźniaki?

Bliźniaki pod wieloma względami są do siebie bardzo podobne. Ale od urodzenia są między nimi różnice. Jak nauczyć się inaczej traktować bliźniaki?

bliźnięta, bliźniaki, dzieci, niemowlę, niemowlęta, niemowlaki
fot. Anyka - Fotolia.com
Dwojaczki od urodzenia bywają traktowane jak „komplet”. Choć pod wieloma względami są do siebie bardzo podobne, naucz się także, jak podkreślać ich różnice.

Urodzenie bliźniąt zawsze wzbudzało emocje. W wielu kulturach bliźnięta są czczone jako dar boski. W Afryce Zachodniej i na Haiti uważano je za nadludzkie istoty z jedną wspólną duszą, które należy wielbić, ale i których trzeba się obawiać. Obecnie mniej więcej 1 osoba na 150 jest bliźniakiem jednojajowym. Czasami, choć na szczęście zdarza się to niezmiernie rzadko, do rozdzielenia bliźniaków jednojajowych dochodzi dopiero po 12-14 dniach po zapłodnieniu. Jest ono wówczas niecałkowite. Rodzą się wtedy bliźniaki syjamskie, połączone ze sobą (w różnym stopniu) wspólnymi narządami lub organami.

Wyzwanie dla rodziców

Rodzice wiedzą, jak trudno wychować nawet jedno dziecko, ma ono swoje humory, gorsze dni, czasem nie chce jeść i grymasi. Bliźniaki to dla mamy i taty na pewno dwa razy więcej pracy - podkreśla Katarzyna Floryan, psycholog z Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. - Mogą przecież o całkiem innych porach być głodne, mieć na przemian gorsze i lepsze dni, trzeba stale na nie uważać. Ale to też wielkie wyzwanie dla rodziców, żeby wychować dwoje odrębnych ludzi, którzy będą mogli realizować własne pasje i wierzyć w siebie.
Choć często bliźniaki są fizycznie podobne do siebie jak dwie krople wody i obce osoby mają kłopoty z ich rozpoznaniem, to jednak zawsze są dwojgiem ludzi, mających własne potrzeby. – Jest między nimi silna więź psychiczna, gdyż byli ze sobą razem jeszcze w życiu płodowym – przyznaje Katarzyna Floryan. – Ale trzeba też pamiętać, że jest to dwoje dzieci, z których każde chce zająć uprzywilejowaną pozycję. Walczy o miłość matki i ojca oraz o pozycję w rodzinie. Nie chce też być traktowane jak kopia siostry czy brata.
Oni sami często podkreślają różnice, jakie ich dzielą. Ustalają też między sobą hierarchię ważności („Ja jestem starszy, urodziłem się wcześniej, musisz mnie słuchać").
Zazwyczaj ten starszy jest silniejszy, bardziej dominujący (choć bywa odwrotnie), a młodszy – delikatniejszy. Mogą się różnić temperamentem i zainteresowaniami.
Redakcja poleca: Bunt dwulatka - film
Jak poradzić sobie z buntem dwulatka? Co robić, gdy dziecko wybucha płaczem, krzyczy, rzuca się na ziemię? Sprawdź porady pediatry.

Niebezpieczne porównania

Bliźniaki całe życie muszą walczyć, by nie były utożsamiane z bratem czy siostrą. Rodzice mają dużą pokusę porównywania ich ze sobą, bo przecież są w tym samym wieku: "Zobacz, Twoja siostra zaczęła wcześniej raczkować, wstawać i mówić, lepiej się uczy".
Jeśli za jednym razem w takim porównywaniu lepiej wypada jeden bliźniak, a innym razem drugi, nie ma w tym wielkiego zła. Ale stawianie bez przerwy brata czy siostry za wzór nie służy rozwojowi dzieci. Nie mogą one przez cały czas żyć w ciągłej rywalizacji – dodaje Floryan.
Doładuj
Przeładuj