GRY
 
 

Jak wychowywać córkę, żeby akceptowała swoje ciało? 3 rady dla taty

To jak tata zachowuje się względem córki i w jej obecności może mieć duży wpływ na to, jak w przyszłości będzie ona oceniać swój wygląd i kobiecość. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby twoja córka nie miała kompleksów na punkcie swojego wyglądu.

co może zrobić tata, żeby jego córka nie miała kompleksów
fot. Fotolia
Rola ojca w wychowywaniu córki jest nie do przecenienia. Eksperci podkreślają, że to właśnie od relacji ojciec-córka w dużej mierze zależy to, na jaką kobietę wyrośnie mała dziewczynka. I tak, jeśli ojciec jest nieobecny i chłodny emocjonalnie, jego córka w przyszłości może reagować na mężczyzn tak jak w dzieciństwie zachowywała się w towarzystwie taty: będzie ciągle szukać u nich potwierdzenia miłości i uwagi, jednocześnie nie ufając im i nie czując się bezpiecznie w swoich związkach. To nie brzmi dobrze, prawda? Dlatego bardzo ważne jest, żeby ojciec przykładał dużą wagę do tego, jak traktuje swoją córkę i jak zachowuje się w jej towarzystwie. Przeczytaj, co może zrobić ojciec, żeby jego córka w przyszłości nie zmagała się z niską samooceną, akceptowała swoje ciało i nie walczyła z kompleksami.

Nie krytykuj wyglądu kobiet przy córce

Dziewczynka uczy się akceptacji dla wyglądu przez pryzmat komentarzy swojego ojca. Ojciec jest pierwszym mężczyzną w życiu córki. Dorastając obserwuje, jak tata traktuje kobiety, jak wyraża się o ich wyglądzie, ciele itd. Jeśli ojciec często komentuje wygląd kobiet, robiąc np. żarty na temat ich wagi, fryzury czy ubioru albo nadmiernie zachwyca się kobietami szczupłymi/z dużym biustem/długimi włosami/blondynkami itd., to jego córka zakoduje sobie informację, że kobieta powinna wyglądać w dany sposób, a wszelkie odstępstwa od ojcowskiej "normy" nie są akceptowane. Dlatego też, jeśli on naśmiewał się z nadwagi małżonki, jego córka będzie zawsze walczyć ze swoją wagą i cierpieć, jeśli przytyje. Może nienawidzić swojego ciała, a tego nie chce dla swojej córki żaden rodzic.

Rada dla taty: Nie rób negatywnych komentarzy na temat wyglądu kobiet przy córce. Nie wyśmiewaj ich. Wychowuj córkę w duchu akceptacji dla różnic, inności i indywidualizmu.
Redakcja poleca: To najlepsze, co ojciec może dać córce [WIDEO]
Co najcenniejszego tata może ofiarować córeczce? Miłość? Ale jak ją okazać? Czas? No to... właściwie ile? Coach Grzegorz Pawłowski podpowiada!

Nazywaj części ciała właściwymi słowami

Dorośli często wstydzą się nazywać intymne części ciała ich właściwymi nazwami. Zamiast tego używają różnych eufemizmów, określeń żartobliwych, a czasem ośmieszających. W ten sposób dają przekaz swoim córkom, że istnieją części ciała, których należy się wstydzić. Należy używać właściwych nazw dla części ciała. W ten sposób dzieci są pewne siebie, ich ciała nie są stygmatyzowane.

Rada dla taty: Jeśli nie masz problemu z używaniem słowa penis, nie powinieneś wstydzić się też słowa wagina. To nie jest "tam na dole". "To" ma nazwę. Używaj jej. 

Nie bój się dojrzewającej córki

Moment, w którym córka wchodzi w wiek nastoletni i okres dojrzewania jest szczególnie trudnym doświadczeniem dla ojca. Z małej dziewczynki jego córka przemienia się w kobietę. Zmiany w jej wyglądzie bywają onieśmielające dla taty. Menstruacja wprowadza go w zakłopotanie. Relacja ojciec-córka też może ulec zmianie w tym czasie.

Rada dla taty: Nie rób zamieszania wokół menstruacji i zmian w wyglądzie swojej dojrzewającej córki. Nie żartuj też na ten temat – dziewczynki w tym wieku są szczególnie wrażliwe na punkcie swoich ciał i zmian, które w nich zachodzą. 

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj