co może zrobić tata, żeby jego córka nie miała kompleksów
fot. Fotolia

Jak wychowywać córkę, żeby akceptowała swoje ciało? 3 rady dla taty

To jak tata zachowuje się względem córki i w jej obecności może mieć duży wpływ na to, jak w przyszłości będzie ona oceniać swój wygląd i kobiecość. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby twoja córka nie miała kompleksów na punkcie swojego wyglądu.
Karolina Stępniewska
co może zrobić tata, żeby jego córka nie miała kompleksów
fot. Fotolia
Rola ojca w wychowywaniu córki jest nie do przecenienia. Eksperci podkreślają, że to właśnie od relacji ojciec-córka w dużej mierze zależy to, na jaką kobietę wyrośnie mała dziewczynka. I tak, jeśli ojciec jest nieobecny i chłodny emocjonalnie, jego córka w przyszłości może reagować na mężczyzn tak jak w dzieciństwie zachowywała się w towarzystwie taty: będzie ciągle szukać u nich potwierdzenia miłości i uwagi, jednocześnie nie ufając im i nie czując się bezpiecznie w swoich związkach. To nie brzmi dobrze, prawda? Dlatego bardzo ważne jest, żeby ojciec przykładał dużą wagę do tego, jak traktuje swoją córkę i jak zachowuje się w jej towarzystwie. Przeczytaj, co może zrobić ojciec, żeby jego córka w przyszłości nie zmagała się z niską samooceną, akceptowała swoje ciało i nie walczyła z kompleksami.

Nie krytykuj wyglądu kobiet przy córce

Dziewczynka uczy się akceptacji dla wyglądu przez pryzmat komentarzy swojego ojca. Ojciec jest pierwszym mężczyzną w życiu córki. Dorastając obserwuje, jak tata traktuje kobiety, jak wyraża się o ich wyglądzie, ciele itd. Jeśli ojciec często komentuje wygląd kobiet, robiąc np. żarty na temat ich wagi, fryzury czy ubioru albo nadmiernie zachwyca się kobietami szczupłymi/z dużym biustem/długimi włosami/blondynkami itd., to jego córka zakoduje sobie informację, że kobieta powinna wyglądać w dany sposób, a wszelkie odstępstwa od ojcowskiej "normy" nie są akceptowane. Dlatego też, jeśli on naśmiewał się z nadwagi małżonki, jego córka będzie zawsze walczyć ze swoją wagą i cierpieć, jeśli przytyje. Może nienawidzić swojego ciała, a tego nie chce dla swojej córki żaden rodzic.

Rada dla taty: Nie rób negatywnych komentarzy na temat wyglądu kobiet przy córce. Nie wyśmiewaj ich. Wychowuj córkę w duchu akceptacji dla różnic, inności i indywidualizmu.
Redakcja poleca: Martyna Wojciechowska nie chce być tylko kucharką i odźwiernym dla swojej córki
Jaką mamą jest Martyna Wojciechowska? Czy macierzyństwo ją zmieniło? Czy podróże nie przeszkadzają w wychowaniu dziecka? Zobacz, jakie wartości przekazuje córce znana z działalności społecznej również na rzecz kobiet dziennikarka i podróżniczka.

Nazywaj części ciała właściwymi słowami

Dorośli często wstydzą się nazywać intymne części ciała ich właściwymi nazwami. Zamiast tego używają różnych eufemizmów, określeń żartobliwych, a czasem ośmieszających. W ten sposób dają przekaz swoim córkom, że istnieją części ciała, których należy się wstydzić. Należy używać właściwych nazw dla części ciała. W ten sposób dzieci są pewne siebie, ich ciała nie są stygmatyzowane.

Rada dla taty: Jeśli nie masz problemu z używaniem słowa penis, nie powinieneś wstydzić się też słowa wagina. To nie jest "tam na dole". "To" ma nazwę. Używaj jej. 

Nie bój się dojrzewającej córki

Moment, w którym córka wchodzi w wiek nastoletni i okres dojrzewania jest szczególnie trudnym doświadczeniem dla ojca. Z małej dziewczynki jego córka przemienia się w kobietę. Zmiany w jej wyglądzie bywają onieśmielające dla taty. Menstruacja wprowadza go w zakłopotanie. Relacja ojciec-córka też może ulec zmianie w tym czasie.

Rada dla taty: Nie rób zamieszania wokół menstruacji i zmian w wyglądzie swojej dojrzewającej córki. Nie żartuj też na ten temat – dziewczynki w tym wieku są szczególnie wrażliwe na punkcie swoich ciał i zmian, które w nich zachodzą. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy