Jak wyciągnąć drzazgę
fot. Adobe Stock

Jak wyciągnąć drzazgę u dziecka: 8 sposobów

Jak wyciągnąć drzazgę? Nie każda, niestety, da się w łatwy sposób wyjąć. Szczególnie delikatnie trzeba postępować z drzazgą u dziecka i tą pod paznokciem. Poznaj nasze sposoby, jak wyciągnąć drzazgę ziemniakiem, cebulą, pęsetą i jeszcze kilka innych.
Ewa Janczak-Cwil
Jak wyciągnąć drzazgę
fot. Adobe Stock
Drzazga u dziecka stanowi spore zagrożenie - należy ją jak najszybciej wyjąć, bo może doprowadzić do poważnej infekcji. Dzieciństwo bez drzazgi jest jednak niemożliwe, dlatego każdy rodzic powinien wiedzieć, jak wyciągnąć drzazgę z palca, spod paznokci i ze stóp. Czasami sprawa jest bardzo prosta, a czasami wymaga przygotowań. Dlatego podajemy kilka sprawdzonych sposobów na wyjmowanie drzazg. 

Spis treści:
  1. Jak wyciągnąć drzazgę – pęseta 
  2. Jak wyciągnąć drzazgę – maść ichtiolowa
  3. Sposób na drzazgę – sól Epsom
  4. Jak wyjąć drzazgę – soda oczyszczona
  5. Jak wyciągnąć drzazgę cebulą?
  6. Jak wyciągnąć drzazgę ziemniakiem?
  7. Drzazga pod paznokciem
  8. Jak wyciągnąć drzazgę, której nie widać

Jak wyciągnąć drzazgę – pęseta

Jeśli drzazga weszła w ciało tak, że jej końcówka wystaje, sprawa jest prosta. Weź pęsetę, odkaź ją, chwyć nią koniec drzazgi i pociągnij powoli w kierunku przeciwnym do tego, w jaki weszła. Po zabiegu obejrzyj dokładnie skórę i sprawdź, czy pod naskórkiem nie pozostały jej fragmenty. Rankę zdezynfekuj.

Sprawdź też: Jak pozbyć się kurzajki

Jak wyciągnąć drzazgę – maść ichtiolowa

Nasmaruj nią miejsce, gdzie weszła drzazga i zawiń bandażem. Po 12-24 godzinach drzazga powinna dać się wyjąć bez problemu. Jest szansa, że sama wyjdzie przy zdejmowaniu opatrunku.

Sposób na drzazgę – sól Epsom

Można kilka razy dziennie zamaczać uszkodzony palec w roztworze tej soli i gorącej wody (uwaga na oparzenia!). Jednak najlepiej jest zrobić z niej okład i zabandażować. Po 1-2 dniach drzazga powinna wyjść sama. 

Jak wyjąć drzazgę – soda oczyszczona

Jeśli drzazga w palcu czy stopie siedzi dość głęboko, nie ma co katować siebie, a tym bardziej dziecka igłą. Wtedy można przygotować pastę z sody oczyszczonej. Trzeba ją nałożyć na miejsce wejścia drzazgi i zawinąć. Po kilku godzinach powstały obrzęk i rozmiękczona skóra wypchną drzazgę na zewnątrz.
Jeśli żaden z domowych sposobów nie zadziała, trzeba iść do lekarza. Nieusunięta spowoduje stan zapalny, rana zacznie ropieć i bardzo boleć. Na dodatek wraz z drzazgą do organizmu mogły dostać się zarazki – być może będzie niezbędny zastrzyk przeciwtężcowy.

Jak wyciągnąć drzazgę cebulą?

Przed snem przyłóż dziecku do bolącego miejsca plaster cebuli. Obwiąż bandażem i zostaw na noc. Rano drzazga sama powinna wyjść na wierzch. W cebuli znajdują się substancje chemiczne, które działają ściągająco, dzięki czemu dochodzi do usunięcia ciała obcego.

Jak wyciągnąć drzazgę ziemniakiem?

Skuteczny w usuwaniu drzazgi jest także ziemniak. Jest to prosta i praktycznie bezbolesna metoda. Ukrój plasterek ziemniaka i przyłóż go w miejsce, gdzie weszła drzazga. Po kilku minutach powinna wyjść samoczynnie i bezboleśnie. Po wyciągnięciu drzazgi należy porządnie zdezynfekować ranę środkiem odkażającym.

Drzazga pod paznokciem

Umyj ręce, odkaź pęsetę i obetnij jak najkrócej paznokieć, skrzętnie omijając drzazgę. Spróbuj teraz chwycić ją pęsetą. Nie wyszła? Posmaruj ją odrobiną kleju, np. kropelka (wystarczy odrobina). Gdy klej zastygnie, postaraj się chwycić drzazgę razem z klejem i pociągnij. Klej zwiększa powierzchnię, za którą łapiesz, powinno być więc łatwiej. Udało się? Posmaruj rankę maścią ichtiolową. Nie udało się? Bez wizyty u lekarza się nie obędzie.

Jak wyciągnąć drzazgę, której nie widać

Jeśli drzazg weszła tak, że nie wystaje, ale ją wyraźnie widać pod naskórkiem, sama pęseta nie wystarczy. Przygotuj igłę i ją odkaź. Następnie delikatnie spróbuj ostrzem igły odsunąć naskórek wokół miejsca wejścia drzazgi. Chodzi o to, by odsłonić jej kawałek, za który będzie można chwycić pęsetą. Jeśli się to uda, wyjmij nią drzazgę.

Zobacz także rady z zakresu pierwszej pomocy:
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy