Jak wyciągnąć drzazgę
fot. Adobe Stock

Jak wyciągnąć drzazgę: 5 sposobów

Jak wyciągnąć drzazgę – nie każda da się w łatwy sposób wyjąć. Szczególnie delikatnie trzeba postępować z drzazgą u dziecka i tą pod paznokciem.
Ewa Janczak-Cwil
Jak wyciągnąć drzazgę
fot. Adobe Stock
Wiele osób prędzej czy później staje przed zagadką: jak wyciągnąć drzazgę. Czasami sprawa jest bardzo prosta, a czasami wymaga przygotowań. Dlatego podajemy kilka sprawdzonych sposobów na wyjmowanie drzazg z palców, spod paznokci i ze stóp.

Jak wyjąć drzazgę:

Jak wyjąć drzazgę – gdy wystarczy pęseta

Jeśli drzazga weszła w ciało tak, że jej końcówka wystaje, sprawa jest prosta. Weź pęsetę, odkaź ją, chwyć nią koniec drzazgi i pociągnij powoli w kierunku przeciwnym do tego, w jaki weszła. Po zabiegu obejrzyj dokładnie skórę i sprawdź, czy pod naskórkiem nie pozostały jej fragmenty. Rankę zdezynfekuj.
Redakcja poleca: Bezpieczna samochodowa podróż z maluchem [LIVECZAT Z EKSPERTAMI]
Jakie są zasady przewożenia dzieci samochodem? Co robić, aby rodzinne podróże były bezpieczne i wygodne? I wreszcie – jak wybrać najlepszy fotelik? Na te i inne pytania młodych rodziców odpowiadali podczas liveczatu na profilu fb „Mamo To Ja” eksperci: Kamil Kasiak, ratownik medyczny oraz Tomasz Świergolik, przedstawiciel firmy Marko, doradca w zakresie fotelików samochodowych. Obejrzyjcie nasz film!

Jak wyciągnąć drzazgę – gdy nie wystarczy pęseta

Jeśli drzazg weszła tak, że nie wystaje, ale ją wyraźnie widać pod naskórkiem, sama pęseta nie wystarczy. Przygotuj igłę i ją odkaź. Następnie delikatnie spróbuj ostrzem igły odsunąć naskórek wokół miejsca wejścia drzazgi. Chodzi o to, by odsłonić jej kawałek, za który będzie można chwycić pęsetą. Jeśli się to uda, wyjmij nią drzazgę.

Sprawdź też: Jak pozbyć się kurzajki

Drzazga u dziecka

Ciało obce w palcu malucha to oddzielny problem. Jeśli malec boi się igły, trzeba zastosować inne sposoby. Sprawdzą się też u dorosłych, u których igła nie pomogła, bo drzazga była zbyt głęboko.

Sposób nr 1 – maść ichtiolowa

Nasmaruj nią miejsce, gdzie weszła drzazga i zawiń bandażem. Po 12-24 godzinach drzazga powinna dać się wyjąć bez problemu. Jest szansa, że sama wyjdzie przy zdejmowaniu opatrunku.

Sposób nr 2 – sól Epsom

Można kilka razy dziennie zamaczać uszkodzony palec w roztworze tej soli. Jednak najlepiej jest zrobić z niej okład i zabandażować. Po 1-2 dniach drzazga powinna wyjść sama.

Sposób nr 3 – soda oczyszczona

Jeśli drzazga w palcu czy stopie siedzi dość głęboko, nie ma co katować siebie, a tym bardziej dziecka igłą. Wtedy można przygotować pastę z sody oczyszczonej. Trzeba ją nałożyć na miejsce wejścia drzazgi i zawinąć. Po kilku godzinach powstały obrzęk i rozmiękczona skóra wypchną drzazgę na zewnątrz.
Jeśli żaden z powyższych sposobów nie zadziałał, trzeba iść do lekarza. Nieusunięta spowoduje stan zapalny, rana zacznie ropieć i bardzo boleć. Na dodatek wraz z drzazgą do organizmu mogły dostać się zarazki – być może będzie niezbędny zastrzyk przeciwtężcowy.

Drzazga pod paznokciem

Umyj ręce, odkaź pęsetę i obetnij jak najkrócej paznokieć, skrzętnie omijając drzazgę. Spróbuj teraz chwycić ją pęsetą. Nie wyszła? Posmaruj ją odrobiną kleju, np. kropelka (wystarczy odrobina). Gdy klej zastygnie, postaraj się chwycić drzazgę razem z klejem i pociągnij. Klej zwiększa powierzchnię, za którą łapiesz, powinno być więc łatwiej. Udało się? Posmaruj rankę maścią ichtiolową. Nie udało się? Bez wizyty u lekarza się nie obędzie.

Zobacz także rady z zakresu pierwszej pomocy:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy