niemowlę, nosek
fot. Panthermedia

Jak wyczyścić nosek niemowlaka z wydzieliny?

Zatkany nos to nie tylko dyskomfort dla niemowlęcia. Brak możliwości swobodnego oddychania powoduje złe samopoczucie dziecka oraz wpływa na stan jego zdrowia. Dlatego tak istotne jest regularne oczyszczanie noska malucha.
niemowlę, nosek
fot. Panthermedia
Nos dziecka spełnia wiele istotnych funkcji. Zmysł węchu stopniowo się rozwija i wyostrza, dzięki czemu malec poznaje świat zapachów. To jednak nie jedyna jego funkcja i na pewno nie najważniejsza. Nos jest przede wszystkim odpowiedzialny za prawidłowe dotlenienie organizmu dziecka, które ma bezpośredni wpływ na to, jak niemowlę oddycha, czy prawidłowo ssie i spokojnie śpi.

Każdy nos, dzięki błonie śluzowej, produkuje naturalną wydzielinę, która jest pierwszą barierą chroniącą przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak: kurz, drobnoustroje czy inne alergeny. Wysuszona błona śluzowa lub po prostu zbyt duża ilość zanieczyszczeń mogą być przyczyną dyskomfortu i problemów 
z oddychaniem. W takiej sytuacji nos należy oczyścić. Dziecko nie ma jeszcze wykształconego odruchu dmuchania, dlatego to rodzice muszą mu pomóc udrożnić nosek. Podpowiadamy jak zrobić to szybko, skutecznie i przede wszystkim – bezpiecznie.

Zobacz także: Praktyczne sposoby na katar u niemowlaka

Nie taka straszna mała pielęgnacja

Rodzice często mają obawy, czy aby na pewno będą wiedzieli, jak prawidłowo pielęgnować swoje maleństwo. Nie lada wyzwaniem jest pierwsza kąpiel, a co dopiero "mała pielęgnacja": czyszczenie uszu, obcinanie paznokci czy właśnie udrożnianie noska, gdy jest zatkany nos u niemowlaka. Strach ma wielkie oczy, a katar u niemowlaka może być bardzo męczący. Sam zabieg wcale nie jest trudny ani skomplikowany. Przede wszystkim liczy się... spokój mamy lub taty. Od nas krótki instruktaż co zrobić krok po kroku.
  1. Rodzic powinien dokładnie umyć ręce, by nie przenieść za ich pomocą bakterii do noska brzdąca.
  2. Do oczyszczania nosa malucha potrzebny jest izotoniczny roztwór wody morskiej, który aplikujemy do noska dziecka. Rozpylamy jedną dawkę do każdej dziurki. Maleństwo powinno leżeć na boczku prawym, gdy aplikacja będzie następowała do lewej dziurki, i na lewym, gdy do prawej.
  3. Aby wydzielina z nosa powoli spłynęła, należy wyprostować główkę maluszka. Jeśli maluch kichnie to dobry objaw – dzięki temu zanieczyszczenia wydostaną się na zewnątrz. Aby zebrać nadmiar zalegającej wydzieliny u niemowląt, należy użyć aspiratora. W jaki sposób? Trzeba lekko unieść główkę dziecka i wprowadzić zaokrągloną końcówkę do jednego z otworów nosowych dziecka. Następnie, trzymając ustnik aspiratora między swoimi zębami, należy delikatnie wciągnąć powietrze – dzięki temu zalegająca w nosie maluszka wydzielina  zgromadzi się w znajdującym się w aspiratorze zbiorniczku. Następnie zwilżonym płatkiem higienicznym delikatnie zbieramy zanieczyszczenia spod małego noska. Prawda, że to proste?

Polecamy: Aspirator do nosa - co warto o nim wiedzieć
Redakcja poleca: Dziecko chodzi na palcach – czy to norma, czy zaburzenie? [WIDEO]
Przyczyn, dlaczego dziecko chodzi na palcach, może być wiele – od niegroźnych po powody chorobowe, np. porażenie mózgowe lub obciążenia genetyczne. Chodzenie na palcach u dziecka wymaga konsultacji ze specjalistą, aby w razie potrzeby wdrożyć leczenie.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy