brzuch po cesarce
fot. Adobe Stock

Brzuch po cesarce – jak wygląda, jak się goi i kiedy się wchłania

Brzuch po cesarce nie od razu staje się płaski, na dodatek jest obolały z powodu przecięcia mięśni, macicy i powłok brzusznych. Świeżo upieczonej mamie mogą też dokuczać zaburzenia czucia w podbrzuszu. Sprawdź, jak przyspieszyć regenerację brzucha po cesarce.
brzuch po cesarce
fot. Adobe Stock
Brzuch po cesarce już zawsze naznaczony będzie blizną. Cięcie zazwyczaj wykonuje się poziomo, tuż nad wzgórkiem łonowym, więc blizna chowa się w bieliźnie. Cięcie obejmuje powłoki brzuszne, mięśnie brzucha i macicę na granicy trzonu i szyjki. Po wyjęciu dziecka wszytko jest zszywane. Początkowo rana jest czerwona, ale z czasem przybiera kolor różowy. Zaraz po porodzie boli, a świeżo upieczona mama przyjmuje środki przeciwbólowe. Dolegliwości z czasem się zmniejszają, a blizna blednie. Ponieważ podczas operacji zostają przecięte także nerwy, miejsce to nawet do pół roku może być nieczułe na dotyk. Wiele zależy od kobiety, ale dla niektórych mam pierwsze doby, a czasem nawet tygodnie nie są łatwe, gdyż mimo dolegliwości muszą zajmować się maluszkiem.

Spis treści:

Jak wygląda brzuch po cesarskim cięciu?

Brzuch po cesarskim cięciu wygląda jak brzuch po porodzie naturalnym, a dodatkowo znajduje się na nim rana po operacji. Jest wystający, jakby kobieta była w 5-6 miesiącu ciąży, mogą być na nim rozstępy. Mięśnie brzucha nie dość, że są rozciągnięte, to jeszcze przecięte, a skórze daleko do dawnej jędrności.

Blogerka Olivia White, autorka bloga House of White, jest oburzona, że cesarka określana jest „pójściem na łatwiznę”. Młoda mama opublikowała na Instagramie zdjęcie zrobione zaledwie kilka godzin po cesarskim cięciu. „Wiem, że to może nie jest moje najlepsze ujęcie (a może jest?), ale kto by nie zrobił zdjęcia kilka godzin po porodzie, żeby zobaczyć, gdzie go pocięli i skąd wyjęli całego człowieka?” – napisała pod zdjęciem Olivia. Tak naprawdę wygląda brzuch po cesarskim cięciu.

„Do każdego, kto uważa, że to bułka z masłem: spróbuj funkcjonować z 15-centrymetrową blizną na brzuchu, jak wypatroszony rekin, z którego wydobyto szczątki zjedzonego wcześniej człowieka. Rana jest zszywana przy pomocy żyłki wędkarskiej, a ty czujesz się tak, jakby twoje narządy chciały uciec! Nie no, pewnie, wszystko jest piękne i kolorowe. Po wszystkim czujesz się tak, jakby potrącił cię autobus. A potem przejechał po tobie jeszcze raz, żeby upewnić się, że nie chybił za pierwszym razem!” – dodała.
 


U części kobiet wszystkie pociążowe zmiany brzucha po cesarskim cięciu znikają bez śladu (poza blizną), a u innych niektóre pozostają na stałe – np. luźniejsza skóra czy rozstępy. Wiele, choć nie wszystko, zależy od pielęgnacji brzucha w ciąży i po cesarskim cięciu.

Ile wchłania się brzuch po cesarce?

Sama macica obkurcza się przez 6-8 tygodni, a bardzo pomaga jej w tym karmienie piersią. Niestety obkurczenie się macicy do rozmiarów sprzed ciąży niekoniecznie oznacza całkowite spłaszczenie brzucha. Jeśli mięśnie wolno odzyskują elastyczność, a skóra jędrność, brzuch może nadal pozostawać bardziej wystający niż przed ciążą. Nie bez znaczenia jest też to, ile kobieta przytyła w ciąży – im więcej, tym więcej ma tkanki tłuszczowej, która sprawia, że brzuch odstaje. Dlatego nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, ile wchłania się brzuch po cesarce.

W przypadku kobiet, które przytyły w ciąży w granicach normy, karmią piersią, zdrowo się odżywiają i zaczynają robić ćwiczenia po porodzie, także cesarskim, wchłanianie się brzucha może trwać od 2-3 miesięcy do roku.

Jak pozbyć się brzucha po cesarce?

Skuteczne pozbywanie się brzucha po cesarce powinno obejmować kilka elementów. Stosowanie ich wszystkich da najlepsze rezultaty, choć nie gwarantuje, że brzuch będzie wyglądał jak przed ciążą. Sporo zależy od czynników genetycznych – jeśli twoja mama po porodzie odzyskała płaski, jędrny brzuch, ty masz na to także spore szanse i odwrotnie. Jeśli jednak nie jesteś w stanie zaakceptować brzucha po cesarce, warto podjąć starania o nadanie brzuchowi po cesarskim cięciu jak najlepszego wyglądu. Jak to zrobić?

  • Dieta po cesarskim cięciu. Podczas karmienia piersią nie należy się odchudzać. Jeśli nadprogramowe kilogramy podczas laktacji nie znikną samoistnie, po pierwszym roku życia dziecka lub po skończeniu laktacji można wprowadzić rozsądną dietę redukcyjną, która pomoże schudnąć (i nie zakłóci produkcji mleka, jeśli nadal karmisz piersią).
  • Regeneracja mięśni po cesarce. Po zakończeniu połogu mięśnie na ogół są już zrośnięte, więc gdy lekarz pozwoli, można rozpocząć ćwiczenia. Szczególnej uwagi wymagają kobiety, u których doszło do rozstępu mięśni brzucha – nie wszystkie ćwiczenia mięśni brzucha można wtedy robić. Aktywność fizyczna pomaga mięśniom odzyskać prawidłowe napięcie i siłę.
  • Ćwiczenia fizyczne. Aktywności typu kondycyjnego (marsz, jazda na rowerze, bieganie, taniec, aerobik, pływanie) pomogą spalić nadmiar tkanki tłuszczowej. Z kolei ćwiczenia wzmacniające mięśnie pomogą nadać im odpowiednią elastyczność i napięcie. Warto w treningi wpleść ćwiczenia mięśni Kegla i popracować nad mięśniem poprzecznym brzucha, który odpowiada za utrzymywanie powłok brzusznych w odpowiedniej pozycji (zapobiega wystawaniu brzucha). Prostsze, bezpieczne ćwiczenia można wykonywać jeszcze w połogu, po zrośnięciu się rany na brzuchu, ale z intensywniejszymi trzeba zaczekać do jego zakończenia i do uzyskania zgody lekarza.
  • Pielęgnacja blizny i skóry. Jeśli chodzi o bliznę, to warto wmasowywać w nią specjalne kremy na blizny, można też zastosować laser (w gabinecie fizjoterapeuty lub kosmetycznym), który przyspieszy gojenie się rany i powstawanie delikatniejszej blizny. Warto też poddawać ją specjalnym masażom, które zapobiegną powstawaniu zrostów.
  • Skórę dobrze jest pielęgnować preparatami nawilżającymi i ujędrniającymi, stosować naprzemienne ciepłe i zimne prysznice, a po wygojeniu się rany skorzystać z masaży lub zastosować szczotkowanie na sucho.
     

Jeśli brzuch po cesarce jest bardzo wystający, można zastosować bieliznę modelującą lub specjalne pasy poporodowe, które ułatwiają skórze i mięśniom obkurczanie się poprzez utrzymywanie mniej wypiętego brzucha. Najlepsze rezultaty da ich stosowanie wraz z ćwiczeniami i intensywną pielęgnacją skóry.
 

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 68 głosy

Zobacz także

Popularne tematy