Jak rozpoznać czop śluzowy? Nie zawsze jest przezroczysty!

Im bliżej końca ciąży, tym bardziej wsłuchujesz się w swoje ciało, żeby nie przegapić początku porodu. Jeśli wypatrujesz odejścia czopa śluzowego, powinnaś wiedzieć, jak wygląda i kiedy jego wydalenie wymaga wizyty u lekarza. Nie martw się, pomożemy ci to ustalić!
Karolina Stępniewska
jak wygląda czop śluzowy
fot. Adobe Stock
Czop śluzowy to gęsta galaretowata substancja, zamykająca szyjkę macicy. Może być bezbarwny, żółtawy lub różowy i zostaje wydalony przed końcem ciąży. Jeśli jak wiele przyszłych mam obawiasz się, że nie rozpoznasz momentu jego odejścia, nie martw się! Wyjaśniamy, jak wygląda korek śluzowy i co robić po jego odejściu.

Wygląd czopa śluzowego

Czop śluzowy z wyglądu może przypominać galaretkę (wyobraź sobie meduzę – to mniej więcej taka konsystencja!) lub gęsty, ciągliwy śluz o długości mniej więcej 5 cm lub o pojemności 2 łyżek stołowych. Pamiętaj jednak, że może on odchodzić stopniowo, dlatego często jest mniejszy i wiele kobiet w ogóle nie zauważa jego wydalenia.
Redakcja poleca: Czy to już!? Kiedy zaczyna się poród? [WIDEO]
Sygnałem, że zaczyna się poród, są regularne skurcze macicy. Zobacz jak odróżnić skurcze przepowiadające od tych naprawdę zwiastujących poród i w jakich sytuacjach nie można zwlekać z udaniem się do szpitala.

Jaki kolor ma czop śluzowy?

Najczęściej jest żółtawy, często z nitkami krwi. Może też być całkiem przejrzysty, beżowy, różowy, a nawet brązowy. Wszystkie te kolory mieszczą się w normie. Różowe zabarwienie wynika z faktu, że podczas wydalania korka śluzowego pękają naczynka krwionośne, a brązowy kolor oznacza starą krew. Konsystencję śluzu można porównać do kisielu z mąki ziemniaczanej lub siemienia lnianego. Niepokoić powinno dopiero krwawienie towarzyszące odejściu czopa.
 

Co powinno niepokoić w wyglądzie czopa?

Jeśli zauważysz w śluzie nitki krwi, wszystko jest w normie, ale powinnaś bezzwłocznie udać się do lekarza, jeśli:
  • razem z czopem pojawi się żywo czerwona krew (zwłaszcza w większej ilości),
  • odszedł przed 36. tygodniem ciąży,
  • jego wydaleniu towarzyszyły skurcze.

Czy po odejściu czopa dziecko jest bezpieczne?

Po zapłodnieniu śluz w szyjce macicy staje się gęsty i zamyka jej kanał, tworząc czop śluzowy. Jego zadaniem jest ochrona płodu przed zakażeniami, które mogą wniknąć do macicy przez pochwę. Nie martw się jednak, że po jego odejściu twoje dziecko nie jest już chronione – nadal znajduje się w worku owodniowym, wypełnionym wodami płodowymi, co doskonale spełnia swoją ochronną funkcję.
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak dbać o noworodka?

Dieta przyszłej mamy