Jak wygląda kleszcz w naturze i wbity w skórę? [WIDEO]

Nie wiesz, jak wyglądają kleszcze? Obejrzyj nasz film – dowiesz się, czego szukać na skórze po spacerze.
Kleszcz na skórze może wyglądać jak mały pieprzyk lub rozdrapana krostka, dlatego łatwo go przegapić. Gdy wrócisz ze spaceru, oglądaj ciało bardzo uważnie. Podpowiemy ci czego szukać. W naszym filmie zobaczysz, jak wygląda kleszcz w swoim naturalnym środowisku, a jak wbity w skórę człowieka.

Jak wygląda kleszcz w naturze?

Kleszcz należy do rodziny pajęczaków. Ma:
  • cztery pary odnóży,
  • nożycowate szczękoczułki z ząbkami,
  • odwłok.
Samice kleszczy są większe - mierzą maksymalnie ok. 3-4 mm, samce osiągają wielkość najwyżej 2,5 mm. Można je spotkać na terenach zielonych, takie jak lasy, łąki parki, ale nie tylko. Bywa, że pojawiają się także na osiedlowych placach zabaw

Jak wygląda kleszcz wbity w ciało człowieka?

Gdy kleszcz wbije się w ciało, na zewnątrz wystaje tylko odwłok. Czasem ugryzienia kleszcza można wcale nie zauważyć, gdy zaatakuje cię nimfa (stadium rozwojowe między larwą a formą dorosłą). Kleszcz może sam odczepić się od skóry. Na filmie możesz zobaczyć, jak rośnie, gdy napije się krwi.

Jakie miejsca na ciele są szczególnie narażone na ugryzienia kleszcza?

Kleszcz znieczula skórę, więc nie czujemy, kiedy wgryza się w nasze ciało. Po powrocie ze spaceru uważnie się oglądaj i umyj pod prysznicem, pocierając skórę dokładnie myjką. Kleszcz wybiera miejsca, w których skóra jest cienka i delikatna, czyli pod pachami, w pachwinach, za uszami. Jeśli go zauważysz, postaraj się jak najszybciej go wyciągnąć. Ryzyko, że zarazisz się boreliozą, jest niewielkie w ciągu pierwszych 24 godzin od ugryzienia kleszcza.Zobacz też:

Ocena (18 ocen)

4.5

Zobacz także