Kleszcz – jak wygląda kleszcz wbity w skórę i kleszcz w naturze?

Podejrzewasz, że ciebie lub dziecko ugryzł kleszcz? Nie wiesz, jak wygląda kleszcz wbity w skórę, znaleziony na ciele od razu albo np. po 24 godzinach? Pokazujemy go z bliska. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego szukać po spacerze. Zobacz, dlaczego warto jak najszybciej usunąć kleszcza oraz jakie choroby może przenosić.
Kleszcz na skórze może wyglądać jak mały pieprzyk lub rozdrapana krostka. Z tego powodu bardzo łatwo można go nie zauważyć. Po powrocie ze spaceru należy uważnie obejrzeć swoje ciało. Podpowiemy ci czego szukać. Wyjaśniamy, jak wygląda kleszcz w swoim naturalnym środowisku, a jak wbity w skórę człowieka.

Jak dokładnie wygląda kleszcz?

Istnieje niemal 900 gatunków kleszczy. Ludzi najczęściej atakuje kleszcz pospolity. To mały pajęczak, który ma różne stadia rozwojowe. Samice kleszczy mierzą maksymalnie ok. 3-4 mm, samce najwyżej 2,5 mm. Najmniejsza jest nimfa kleszcza, czyli forma przejściowa między dorosłym kleszczem a larwą. Ma ok. 1,5 mm. Gdy znajdzie się na ciele, można jej nie zauważyć. Przypomina drobinkę brudu lub naprawdę mały pieprzyk.

U większego kleszcza można zaobserwować jego budowę anatomiczną. Kleszcz ma cztery pary odnóży, nożycowate szczękoczułki z ząbkami (którymi wbija się w swojego żywiciela) i odwłok.

Jak wygląda kleszcz
Kleszcz na dłoni człowieka

Kleszcz czy pieprzyk – jak wygląda kleszcz wbity w skórę?

Gdy kleszcz wbije się w ciało, na zewnątrz wystaje tylko odwłok. Na początku jest to mały czarny lub brązowy punkt, który z czasem się powiększa. Kleszcz wypełnia odwłok wypijaną krwią. Im dłużej kleszcz siedzi w skórze, tym odwłok jest większy. Na dołączonym filmie możesz zobaczyć, jak rośnie, gdy napije się krwi. Przypomina wtedy brodawkę.

Czasem ugryzienia kleszcza można nie zauważyć. Jest możliwe, bo kleszcze potrafią same odczepić się od skóry. Wtedy o tym, że ugryzł nas kleszcz może świadczyć rumień, który pojawi się po pewnym czasie jako objaw boreliozy. W większości przypadków jednak nawet nie będziemy wiedzieli, że mieliśmy kiedyś kleszcza.

kleszcz wbity w skórę zdjęcie
Kleszcz wbity w skórę

W jak miejsca na ciele są szczególnie narażone na ugryzienia kleszcza?

Kleszcz wybiera miejsca, w których skóra jest cienka i delikatna. Wydziela substancję, która znieczula naszą skórę, więc nie czujemy, kiedy wgryza się w ciało. Po powrocie ze spaceru uważnie się oglądaj (także pod pachami, w pachwinach, za uszami) i umyj pod prysznicem, pocierając skórę dokładnie myjką. Jeśli zauważysz kleszcza, musisz jak najszybciej go wyciągnąć. Dzięki szybkiej reakcji maleje ryzyko, że zarazisz się boreliozą. W ciągu pierwszych 24 godzin od ugryzienia kleszcza jest niewielkie.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 20 głosy

Zobacz także

Popularne tematy