GRY
 
 

Dlaczego noworodek wygląda inaczej...

Tuż po porodzie twoje maleństwo może wyglądać trochę inaczej, niż się spodziewałaś. Ta czerwona buźka, krostki, plamki... Spokojnie! Daj smykowi trochę czasu, a różne niepokojące cię zmiany znikną. Ile czasu? Sprawdź poniżej.

noworodek
fot. Panthermedia
„Czapka” na główce
Czyli przedgłowie. Równomierny obrzęk na główce nowo narodzonego dziecka. Skóra przy tym jest miękka, czasem zasiniona. Tego typu zniekształcenie główki spowodowane jest mozolnym przeciskaniem się maluszka przez wąski kanał rodny.
KIEDY TO ZNIKNIE? W ciągu kilku, najpóźniej kilkunastu dni główka dziecka stanie się bardzo kształtna.

Dziwne krostki
Białe lub żółtobiałe, pojawiają się na buzi, np. wokół noska i na brodzie. Czasem na plecach, nóżkach i rączkach. Są wypełnione wydzieliną z gruczołów łojowych. Ma je niemal połowa noworodków urodzonych o czasie. Krost nie należy wyciskać.
KIEDY TO ZNIKNIE? Te zmiany są najbardziej widoczne około 36 godzin po przyjściu dziecka na świat, ale już w ciągu pierwszego tygodnia życia zanikają.

Delikatne ciemiączka
Dwa niezrośnięte miejsca w czaszce, które pokrywa błona na tyle silna, że dziecku nie stanie się krzywda, kiedy ich dotkniesz. Dzięki nim główka malca mogła dopasować się do twoich dróg rodnych. Ciemiączko duże znajduje się na czubku głowy i czasem widać, jak pulsuje. Mniejsze jest z tyłu głowy.
KIEDY TO ZNIKNIE? Ciemiączko duże zarasta do ok. 18. miesiąca życia, ciemiączko małe szybciej, bo po 6-8 tygodniach jest już zasklepione.

Opuchnięte oczy i lekki zezik
Czasem oczka mogą też być przekrwione. To także efekt pokonywania trudnej drogi na świat. Rodzicom może się wydawać, że dziecko zezuje. To wina fałdów skórnych, które znajdują się w kącikach oczu. Gdy znikną, spojrzenie „wyprostuje się”.
KIEDY TO ZNIKNIE? Po kilku dniach dziecko będzie przyglądało się światu pięknymi oczkami.

Plamki na skórze
Ciało noworodka może przybierać nierówne zabarwienie, np. górna część jest blada, a dolna różowa. Niekiedy całe ciało albo tylko nóżki i rączki wyglądają jak cętkowane. Noworodkowi mogą również sinieć paluszki u stóp. To jest wynik niedojrzałości układu krążenia.
KIEDY TO ZNIKNIE? W pierwszym tygodniu życia malca. Cętki jednak mogą pojawiać się co jakiś czas w pierwszych miesiącach życia dziecka.
Redakcja poleca: Czemu zmieniły się zasady podawania wit. K noworodkom? Mówi pediatra [WIDEO]
Jeszcze niedawno noworodki dostawały kropelki z wit. K przez prawie całe 3. miesiące życia – teraz to się zmieniło. Pediatra tłumaczy, dlaczego.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj